Tatil sezonundan herkese bol güneşli bir merhaba,

Sıcak havaların bizleri deniz ve havuzlara doğru çağırdığı şu günlerde, ben de sizler için oldukça önemli bir konuya değinmek istedim. Bu yazımda anlatacağım bilgilere hiçbir zaman ihtiyacınız olmaması temennisi ile yazıma başlasam da, havuzda yaşanan burun kırıkları hakkında vereceğim çok önemli bilgiler inanın uzun vadede oldukça önem teşkil ediyor olacak.

Büyükler olarak bizler çocuklardan daha temkinli davransak da, hayatta elimizde olmayan bazı kazalar ne yazık ki zaman zaman başımıza gelebiliyor. Tatilde havuz başındaki kaygan zeminler, ne yazık ki bu tür kazalara davetiye çıkaracak kadar tehlikeli olabiliyor. Kimi zaman enerjisi tavan yapmış mutlu bir çocuk, kimi zaman da onun peşinde koşan bir ebeveyn için kayarak düşmek çok olası. Peki tatillerde yaşanabilen böylesi bir kaza durumunda ne yapmalı?

İlk Müdahalede Bilinçli Davranın

Havuzda kayıp düşen kişi burnunu çarpmış ve burnundan kan geliyorsa; burnunu işaret parmağı ve başparmağı ile sıkıca sıkıp, başını öne doğru eğmelidir.

UNUTMAYIN; Kanaması olan kişinin başını yukarıya kaldırması yanlış bir hareket olur.

 • Kazanın üzerinden zaman geçmeden hemen buruna buz uygulaması yapılmalı. Eğer burunda çok ciddi bir kanama varsa, hasta zaman kaybetmeden bir hastaneye başvurarak Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına görünmelidir.
 • Eğer kaza sonrası hafif şiddetli bir kanama varsa; burun içine çok soğuk su çekmesi kanamayı durdurmasına yardımcı olacaktır. Pıhtıları atabilmek için hafifçe sümkürmek de doğru bir hamle olur. Burada buruna çekeceğiniz suyu eğer imkan varsa buzdolabından temin etmeniz daha isabetli olacaktır.
 • Geçirdiğiniz kaza sonrası burun üstünde renk değişimleri olursa, yani morarma söz konusuysa bu durum bir kırığın ya da çatlağın habercisi olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir KBB uzmanına görünmelisiniz.

Buruna Aldığımız Her Darbe, Ameliyat Gerektirir mi?

Buruna aldığınız her darbe değil ancak burnunuzda şekil değişikliğine neden olan her kırık, mutlaka Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından ameliyat edilmelidir.

Başka bir olasılık üzerinden de örnek verelim. Tatilde yaşadığınız havuz kazası sonrası, burnunuzdaki travmayı çok önemsemediniz. Tatilinizi bölüp, muayene olmaya zaman ayırmadınız ve burnunuzda oluşan kırık yanlış kaynadı. Peki şimdi ne olacak?

Burun kırıklarından sonra oluşan yanlış kaynamalar kalıcı eğriliklere, yamukluklara ve kalıcı nefes problemlerine yol açabilir. Tatilinizde harcamak istemediğiniz bir muayene süresi, daha sonra size uzun bir ameliyat olarak geri dönebilir. Bu nedenle sağlığınızın çok değerli olduğunu unutmayın.

Çatlaklarda da burun şişer ve morarır ancak burnunuzun şeklinde değişmeye, bozulmaya yol açmaz.

Buruna aldığımız her darbe, ameliyat gerektirir mi bir inceleyelim >>> Revizyon Burun Ameliyatı

Neden KBB Uzmanı?

Burnunuzun fonksiyonları ile ilgilenen uzmanlık alanı olan KBB hastalıkları uzmanları yaşadığınız travma sonrasında burnunuzun iç kısmını titizlikle inceyelecek ve ileride yaşama ihtimaliniz olan nefes sorunlarının önüne geçilmesi için gerekli önlemleri alacaktır.

KBB Uzmanı Kimdir >>> Doç.Dr.Gürkan Kayabaşoğlu

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts
Showing 3 comments
 • Etem
  Cevapla

  Merhabalar Gürkan hocam, ben de sizin bahsettiğiniz gibi havuzda burnumun üzerine düştükten sonra tatilimi bölüp muayeneye zaman ayırmadığım için 30 yıllık hayatımın neredeyse yarısını yamuk kaynamış bir burunla ve nefes problemiyle geçirdim. Çok güzel yazmışsınız ben de bu yazıyı okuyan diğer arkadaşlara örnek olmak için yazma gereksinimi hissettim.

  • Fatih
   Cevapla

   Peki 30 yıl içinde hiç doktora gittiniz mi? Kırılan burun 4-5 yıl sonra ameliyat edilirse ne olur bunları sordunuz mu

   • Fatih
    Cevapla

    Pardon 15 yıl içinde

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Gürkan Kayabaşoğlu

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara