İlk ameliyatınızın iyileşme süreci tamamlandığı halde sonuçtan fonksiyonel ya da fiziksel olarak memnuniyetsizliğiniz varsa, revizyon burun ameliyatı yani düzeltme ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir.

Kimi hastalar ameliyattan hemen sonra ödemli ve şiş bir burun gördüklerinde panikler ve hemen revizyon ameliyatı için araştırmaya koyulurlar. Oysa her burun şeklini tam olarak alması için kişiden kişiye göre değişen iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyar. Özellikle kalın derili hastaların burun şeklini alması kimi zaman 1 yılı bulabilir. Bu nedenle bir hastanın revizyon ameliyatına karar vermesi için en azından 6 aylık, daha iyisi ise 1 yıllık iyileşme sürecini tamamlamış olması gereklidir.

Revizyon burun ameliyatı neden yapılır?

Literatürde gerçekleşen burun ameliyatlarının ortalama %5-10’u ikinci bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyuyor.

Burun kıkırdak yapılarında ilk ameliyat sırasında aşırı çıkarım yapılması sonucu, burun desteğinin tamamen bitmesi, burun ucu düşmesi veya burun çökmesi, burunda eğrilik ve yamulma oluşması ya da tam düzelmemesi, burun ucu ve kanatlarında oluşan asimetri, aşırı kalkık burun veya aşırı oyulmuş burun sırtı, revizyon burun ameliyatlarında en sık karşılaşılan nedenler olarak sayılabilir.

Daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve bundan mutsuz olabilirsiniz! Bu durumun yeniden yapılacak bir ameliyatla düzelebileceğini unutmayın ve içiniz rahat olsun…

Revizyon ameliyatı için uygun bir aday mısınız?

 • Eğer ilk ameliyatınızın üzerinden yeteri kadar  zaman geçtiyse,
 • Kendinizi psikolojik, fiziksel, maddi ve manevi olarak yeni bir ameliyat sürecine hazır hissediyorsanız,
 • İyileşme süresi için yeterli zamanınız varsa,
 • Sosyal yaşamınız ve iş yaşamınız sizi zorlamayacaksa,
 • Aynı dili konuştuğunuz ve güvenebildiğiniz bir cerrah seçtiyseniz,
 • Beklentileriniz makul ve karşılanabilir düzeyde ise, ve ameliyata engel teşkil edecek bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa revizyon yani düzeltme ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Karar verme süreci:

Geçirdiğiniz ilk operasyondan sonra nefes konforunuz düzelmediyse, ya da sonradan farklı nefes sorunları oluştuysa, görüntü istediğiniz gibi olmadı ya da çökme-eğrilme-düzensizlikler-asimetriler gibi bozukluklar oluştuysa Revizyon ameliyatı için uzman bir hekimden görüş alabilirsiniz.

Unutmayın ki, Revizyon ameliyatına yaklaşımınızdaki beklenti ve taleplerinizin mantıklı ve karşılanabilir olması gereklidir. İlk ameliyatınız da elde edemediğiniz sonuçlar varsa ikinci adım için çok iyi araştırma yapmalı ve aceleye getirmeden doğru kararı sakince vermelisiniz. Burnunuzun iyileşme limitleri olduğunu ve biz cerrahların sihirbaz olduğunu unutmamalısınız. Revizyon ameliyatındaki amacın  elimizden gelenin en iyisini ve daha da önemlisi burnunuzun iyileşebileceği en iyi  görünümdeki burnu yapabilmek olduğunu hiç unutmamalısınız.

Operasyon süresi…

Birincil burun estetiğinin karmaşıklığına bağlı olarak tamamlanması bir buçuk ve üç buçuk saat arasında sürebilir. Genellikle genel anestezi ile hastanın bilincinin yerinde olmaması yani hastanın tamamen uyutulması tercih edilir. Ufak müdahaleler için bazen lokal enjeksiyonlar da tercih edilebilir. Kesiler burun içine (kapalı rinoplasti) açılabilir veya burun ucunun altına küçük bir kesi (açık rinoplasti) açılabilir. Daha iyi görüş açısı ve genel olarak daha iyi sonuçlar sunabileceği için açık rinoplastinin tercih edildiği zamanlar vardır.

Tecrübeli bir hekimin elinde iyi planlanmış ve uygulanmış bir burun ameliyatı sonrasında istediğiniz buruna kavuşabilirsiniz. Yapılan çalışmalar da revizyon burun oranları yüzde 5’in altındadır.

Revizyon burun ameliyatında burnunuzdaki çok küçük milimetrik asimetriler veya yüzeysel pürüzler nedeniyle de kadar verebilirsiniz, bu durumda çok kısa süreli lokal işlemlerle bu sorunlar düzeltilebilir. Ya da burnunuzda çökmeler olur, asimetriler olur, nefes problemleriniz olur ve ikinci ameliyatta kulak ya da kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Revizyon burun ameliyatı fiyatları muayene olan hastanın burun bölgesine gerçekleştirilecek müdahale sonrası belirlenmektedir. Revizyon burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi için form doldurabilir ve yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kıkırdak gerekli olur mu?

İlk ameliyatta eğer burun içinden çok fazla kıkırdak alındıysa, burun desteksiz kalmış ve hatta kimi zaman çökmüş olabilir. Böyle durumlarda hasta bir revizyon ameliyatı olmak istediğinde yapılacak yeni burnu için gerekli desteği sağlayacak kıkırdakların eksikliği durumuyla karşı karşıyayız demektir. Bu eksikliği yani kıkırdak noksanlığının yine hastanın kendi vücudundan temin edilmesi gereklidir. Bu durumu sıklıkla şu benzetmeyi yaparak anlatmayı tercih ederim:

Bir bina inşa ederken, sağlam olması için bina iskeletinde kullanmak üzere demir sipariş ederiz. Böylece kolonlar sağlam olur. Aynı şekilde bir burun içini inşa ederken de destek malzemesi olarak cerrahlar kıkırdaklara ihtiyaç duyar. Kıkırdakların burunda eksik olduğu durumlarda kıkırdak teminini ya kulaktan ya da kaburgadan temin ederiz.

Kaburga kıkırdağı ve kulak kıkırdağının farkı nedir?

Hastalar kıkırdak temini için sıklıkla kulaktan alınmasına daha sıcak baksalar da, bu bölgeden temin edilen kıkırdaklar kaburgadan alınanlara göre daha yumuşak, daha kısa ve daha eğridirler. Çoğunlukla da kulak kıkırdakları burun içine destek sağlanmasında yetersiz kalır.  Böyle durumlarda kaburgadan alınan kıkırdaklar çok daha sağlam ve güvenilir bir destek sağlayacaktır.

Kaburgadan kıkırdak alınması bugün ileri cerrahi yöntemlerden biri olan piezo cerrahisi sayesinde hastaya travma yaşatmadan da gerçekleşebilmektedir.

Revizyon burun estetiği kaça ayrılır?

Revizyon burun ameliyatlarını ikiye ayırabiliriz.

 1. Bu ameliyatlardan bazıları 15-20 dakika süren, küçük dokunuşlar ile problemlerin ortadan kaldırıldığı minör ameliyatlar
 2. Bunun dışında majör revizyonların yapıldığı, 5-6 saat sürebilen, kulak ya da kaburgadan alınan ekstra kıkırdaklar sayesinde burnu yeniden şekillendirdiğimiz revizyon burun ameliyatları da oluyor.

İyileşme süresi:

Hastalar ilk ameliyatlarını olduktan sonra mutlu olmasalar da sabırla beklemeliler. 6-12 aylık iyileşme süreci sonrasında ortaya çıkacak olan sonuç halen kendilerini mutsuz ediyorsa, revizyon burun ameliyatı yöntemine başvurmalılar. Bu kararı alırken konuya korku ile yaklaşmamalı ve hekim seçiminin çok büyük bir önem taşıdığını unutmamalılar.

Alanında uzman, hastası ile sağlıklı bir iletişim kurabilen, hastasını anlayan ve revizyon burun estetiği konusunda deneyimli hekimler, yaptıkları doğru analizler ve titizlikle planlanan cerrahiler sonucunda hastanın daha önce yaşadığı sorunları ve mutsuzluğu ortadan kaldırabilirler.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 Oy verildi, Ortalama: 4,65)

Showing 4 comments
 • Fatih
  Cevapla

  Merhaba benim adim fatih 23 yasindayim ve dislerimi yaptirmak istiyorum. Dislerim cok kötü. En az yarisindan fazla yaptirmaliyim. Fiyati iyise sizde yaptirmak isterim

 • Alâra
  Cevapla

  Fiyat alabilir miyim?

 • Birsen Tuna
  Cevapla

  İyi günler, 64 yaşındayım mezoterapi ve yüz germe fiyatlarını öğrenebilir miyim?

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara