There are many reasons for nasal bone curvature, which is frequently seen in breathing problems. These may occur due to some congenital characteristics or due to subsequent accidents and traumas. These curvatures can sometimes be easily seen from the outside, and sometimes a nose that looks straight from the outside may be crooked from the inside. These curvatures may undergo minor changes with age.

A normal person’s nasal bone development can continue until the age of 18. For this reason, surgeons do not prefer to operate on patients under the age of 18 unless there are compelling circumstances. They explain to patients that performing an operation before bone development is completed will eliminate the possibility of spontaneous recovery.

Apart from the reasons we have mentioned, sometimes there may be right or left shifts or breaks in the nose structure during birth or due to heredity. These curvatures may be only mild, but sometimes they can cause nasal congestion that affects breathing.

Inside the nose, there is a structure consisting of cartilage in the front and bone in the back. The ideal nasal bone (septum) is located in the middle and separates the right and left cavities of the nose at equal distance and size. The problem we call nasal bone curvature occurs when this structure shifts from the middle.

How is nasal bone curvature diagnosed?

As always, a detailed consultation is essential in identifying the problem and determining treatment. In cases where the problem may appear differently in everyone, such as nasal curvature, rote information and standard treatments should be avoided.

During the examination, first of all, the symptoms will be determined and then you will be asked whether you have previously experienced any trauma that could damage your nose or whether you have had a nose surgery.

Your doctor will then perform a nasal examination to measure the degree of curvature. For more detailed examination, endoscopic examination and computed tomography may be requested.

During the endoscopic examination, the details of the inside of the nose and the respiratory tract can be seen with micro cameras and the curvatures there can be easily detected. Endoscopic examination is not a painful procedure and can be performed easily and practically.

What causes nasal bone curvature?

The most common problems are difficulty breathing and nasal congestion. This situation becomes more disturbing at night.
Disturbing conditions such as snoring, lack of effort, fatigue, poor performance, headache, postnasal drip, cough, and situations that prevent the patient from breathing may be observed.
Problems such as pharyngitis may frequently occur due to mouth breathing at night.
The blockage prevents the sinuses from functioning normally, resulting in sinusitis problems.
As a result of sinusitis, postnasal drip may also cause laryngitis and bronchitis.
Inadequate breathing through the nose reduces oxygen intake, especially in old age, making it difficult to develop lung and heart diseases or to heal existing lung and heart diseases.

How is nasal bone curvature treated?

Since the curvature in the inner part of the nose is found in many people, if it does not cause any discomfort to the patient, treatment depends on the person’s preference. If the patient complains about the condition, the problem must be corrected and the only way to do this is surgery. None of the procedures that we frequently encounter on the internet with the phrases ‘non-surgical rhinoplasty’ or ‘Nose Filling’ will permanently solve nasal curvatures.

Nasal bone curvature doctor…

It is important that the doctor who will perform your nasal bone curvature surgery has in-depth knowledge and professional practice in nose and facial aesthetics.

During the examination, you may want to see the results of your doctor’s surgery and get information about the surgical techniques he uses in his surgeries. Having a realistic attitude towards patients’ expectations is an important sign.

When determining the surgery goals, it is very important for the doctor to have a positive attitude and evaluate the patient’s needs and wishes.

When choosing the surgeon who will perform your surgery, be sure to choose a doctor with whom you feel comfortable and with whom you can easily express your questions, expectations, feelings and thoughts.

A doctor who gives logical answers to your questions, with whom you can communicate well and whose team you can reach whenever you need, will make you feel safe on this journey.

Burun kemiği eğriliği doktoru hakkında daha detaylı bilgi almak istermisiniz? Hemen >> gurkankayabasoglu.com/burun-estetigi-doktoru bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Would you vote for our article?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 Oy verildi, Ortalama: 4,67)
Recent Posts
Showing 8 comments
 • Hakan
  Cevapla

  Hocam mrb ben daha önce burundan et aldırdım içde kgirtak düzeltmesi yapıldı iyi güzel hava alirken tam 8 ay sonra hava alamaz hale geldim doktara gittim ama birşey yapamadı sonra bi başka doktara giddim oda ameliyat dedi geniz etlerin var bunları neden almadılar dedi yaşımda ozaman 27 ameliyattan çıktım devamlı basic yaşıyorum burnumu ters ceviriyorum kulak ve bogazla anlaşmaya geçiyor benim düşüncem suu ben yamuk hava alıyorum diyorum duz deil neden derseniz benim anotomim yamuk neden kendimi inandiramiyorum anlamıyorum ya bu burun içten tekrar eski haline getirilicek yada yuzde kemik sisteminde bi dedikler yapılacak şimdi benim hitseddigin sizler bi burunu duzeltiyorsunuz ama ya girtlak beya yuz ic boşluklarda bi yamukluk varsa ne olacak ben böyle bi sorun yaşamaktayım sizce siz benim yerimde olsaydınız ne yapediniz ben sizin bilginizi almak istiyorum gitmediğim k.b.b doktoru kalmadı sadece burun açık sinüsler açık bu okadar benim onlara kendimi inandiramam mam beni çok üzmekte bi insan bence yamuk hava ala bilir bu insanin doğasında var çünkü fizyolaji düz kabul etmiyor siz ne diyorsunuz

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Hakan Bey, Hepimizin doğuştan gelen bir takım asitmetrileri var. Bu asimetriler yüzde görüleceği gibi nefes kanalı gibi görünmeyen yerlerde de olabilir. Nefes problemlerinizin gerçek sebebini bulmak için sizi mutlaka detaylı olarak muayene etmem ve nefes kanalınıza mikro kameralar ile görüntüleyerek burun içindeki durumu analiz etmem gerekiyor. En sağlıklı çözümü ancak gerçek bir muayene ile sağlayabiliriz. Randevu ve bilgi almak isterseniz 0533 015 95 95 den kliniğimize ulaşabilirsiniz

 • Büşra
  Cevapla

  Merhaba doktor bey rinoplasti ameliyatı düşünüyorum şu ana kadar gittiğim doktorlar sürekli risk verdi burnumun çok eğri olduğu hatta burnumda bir kısmın düz olması gerektiği halde tamamının eğri olduğunu tam olarak düzeltilemeyeceği ve burun derim ince olduğu için revizyon riski verildi acaba bu doktora mı bağlı yoksa zor bir ameliyat olduğu için mi böyle başka bir doktor seçimi mi yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Büşra hanım;
   Revizyon ameliyatları her zaman ilk ameliyatlara göre daha zordur. Kimi zaman revizyon ameliyatlarında kulaktan ya da kaburgadan kırdak alınması gerekebilir. Ancak biz revizyon ameliyatlarında uzun yıllardır başarıyla uygulamaktayız. Dünyanın bir çok farklı ülkesinden daha önce iki hatta daha fazla sayıda başarısız ameliyat geçirmiş yüzlerce hastayı sağlıklı nefesi ve doğal burun görüntüsüne kavuşturduk.
   Size verebileceğim en önemli tavsiye öncelikle bir muayene randevusu alıp Kliniğimize gelmeniz yönünde olacaktır. Detaylı bir burun muaynesi ile revizyon süreciniz değerlendirilebilir.

 • Hakn
  Cevapla

  Meraba egzersizle burun ucu kalkarmi acaba

 • Melih
  Cevapla

  Merhaba hocam benim burnumun sağ tarafimda egrilik var ben bunu geçici surelegine nasıl yok edebilirim yani dogal onerebileceginiz birsey varsa ve onerirseniz cok mutlu olurum çünki 17 yaşında olduğum için ameliyatta olamam teşekkürler şimdiden

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba
   Ne yazık ki burun Eğriliği probleminde geçici olarak uygulanabilecek bir yöntem yok. Burun dolgusu uygulaması ancak hafif kemerleri gizlemek için etkili olabilir. Ancak hiçbir zaman eğrilikleri i tedavi etmez.
   Bu konuda acele etmemenizi ve yaşınızın uygun olduğu zaman ailenizle birlikte Güvenebileceğiniz bir doktora ameliyat olmak için görüşmeye gitmenizi tavsiye ediyorum.

 • Tolga
  Cevapla

  Hocam merhabalar, 1.5 sene nefes darlığı şikayeti ile kıkırdak eğriliği ameliyatı oldum. Fakat ameliyattan sonra hiçbir şey değişmedi. Tomografi’de kıkırdakla ilgili sorun olmadığı, düzgün olduğu söylendi. Aylarca ilaç tedavisi gördüm. Hekimimin söylediği şey, ciddi bir allerjimin olduğu ve bu nedenle burun etlerimin şişip nefes aldırmaması. Büyük şehirde yaşamadığım için burada allerji doktoru yok, oralarda allerji tedavisi görsem iyileşme yaşar mıyım acaba? Yorumunuz benim için önemli teşekkürler..

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Burun Estetiği Fiyatları

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara