Burun eti ameliyatı burun eti büyümesine bağlı olarak şikayetlerin ortaya çıkması durumunda yapılır. Burun açıcı spreylerin uzun süreli kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalık “Rhinitis Medicamentosa” durumunda, CPAP tedavisinde hasta toleransını arttırmak amacıyla da yapılabilmektedir. Burun eti büyümesi olan hastalarda, günlük yaşam kalitesini bozan “yürürken erken yorulma, merdiven çıkarken zorlanma, uykudan yorgun uyanma, boğazda kuruluk, sık farenjit enfeksiyonu olma” gibi şikayetlerin kalıcı olması durumunda, burun tıkanıklığı tedavisi amacıyla minimal travmatik burun eti küçültme işlemleri yapılmaktadır.

Burun eti ameliyatı nasıl yapılır?

Burun eti ameliyatı, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Doku direnci ölçen, dokuya fazla enerji vermeden akımı kendisi kesen, modern radyo frekans aletleri ile işlem çok kolay ve komplikasyonsuz olarak yapılabilmektedir. Yukarıdaki videoda Arthro Care cihazının, Konka probu kullanılmıştır. Burun eti ameliyatı, genellikle birkaç dakika sürmektedir. Beraberinde endoskopik sinüzit ameliyatı Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi, Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı gibi ameliyatlar yapıldığında ameliyat süresi uzamaktadır.

Burun Eti Büyümesinin Riskleri

Burun eti büyümesinin en büyük riski burun tıkanıklığına yol açmasıdır. Burun tıkandığında kişi ağızdan nefes almaya başlamaktadır. Özellikle uyku sırasında bu durum daha fazla risk oluşturur. Vücudun ihtiyacı olan oksijen akciğerlere ulaşmaz ve oksijen yetmezliği sorunu ortaya çıkar. Uyku apnesi denilen gece solunumun durması sorunu yaşanır. Sabahları yorgun uyanmanın yanı sıra uyku apnesi kalp krizi gibi hayati sorunlara da yol açabilir.

İlaç tedavisi burun eti büyümesi sorunlarına kalıcı bir çözüm yaratmadığından, günümüzde oldukça kolaylaşan cerrahi müdahale ile bu sorunların sebep olduğu şikayetlerden kurtulmak mümkündür. Tek seansta aynı anda yapılabilen cerrahi müdahale ile burun tıkanıklığı probleminden kurtulabilen hastalar, ameliyattan sonra aynı gün taburcu edilebilir. Burun kemik eğriliği ve burun eti büyümesi ameliyatından önce, hastalarda enfeksiyon bulunmaması gerekir. Hastalar, operasyonun bir hafta öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçlar almayı kesmelidir.

Burun eti ameliyatı sonrası tampon gerekir mi?

Burun eti ameliyatı sonrasında, burun etlerinde ilk 7 gün şişme olmaktadır. Bu süre boyunca burun etlerinin şişerek nazal septuma temas etmesi durumunda, burun içerisinde yapışıklık olabilmektedir. Bazı kliniklerde burun eti ameliyatı sonrasında eriyebilen burun tamponları kullanılırken; bazı klinklerde birkaç saat durmak üzere lokal enstezik emdirilmiş pamuklar kullanılabilmektedir. Beraberinde deviasyon ameliyatı yapılmadıysa burun tamponu ya da burun içi silikon splint kullanılması gerekli değildir.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×