Burun kemik eğriliğinin bir çok sebebi vardır. Normal bir insanın burun kemik gelişimi 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bundan dolayı cerrahlar 18 yaşın altındaki hastalara zorunlu durumlar olmadıkça operasyon yapmayı tercih etmemektedirler. Hastalara da kemik gelişimi bitmeden bir operasyon yapmanın kendi kendine düzelebilme ihtimalini ortadan kaldıracağını açıklamaktadırlar. Doğum sırasında veya sonradan gelen darbeler yada kalıtımsal olarak burun yapısında sağ, sol kaymalar veya kırılmalar olabilmektedir. Burunda dışarından da eğrilik olabileceği gibi, dışarıdan bakıldığında kusursuz düzgün görünen bir burnun da kemik eğriliği bulunabilir. Bu eğrilikler sadece şekilsel hafif olabileceği gibi aksine burnun nefes almasını etkileyecek kadar tıkanıklığa da yol açabiliyor.

Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun kemiği (septumu), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.

Burun Kemiği Eğriliği Nelere Sebep Olur

• En sık görülen şikayet tıkanıklıktır. Geceleri daha çok rahatsız edici olmaktadır.
• Horlama , çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi rahatsız edici durumlar ve hastanın nefes almasını engelleyici haller
• Geceleri ağızdan alınan nefes sebebi ile oluşan faranjit
• Tıkanıklık sinüslerin normal çalışmasına engel olmasından ötürü sinüzit
• Sinüzitin oluşması sonucu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşit olabilmektedir.
• Burundan yetersiz alınan nefes özellikle yaşlılık dönemde oksijen alınmasının azalttığı için akciğer ve kalp rahatsızlıklarının oluşması veya mevcut var olan akciğer ve kalp rahatsızlıkların iyileşmesini zorlaştırmaktadır.

Burun kemiği eğriliği tanısı nasıl konur?

Muayenede öncelikle belirtilerin neler olduğu saptanacak sonrasında ise daha önce burnunuza hasar verecek bir travma yaşayıp yaşamadığınız veya bir burun ameliyatı geçirip geçirmediğiniz sorulacaktır. Daha sonra eğriliğin derecesini ölçmek için doktorunuz tarafından burun muayenesi yapılacaktır. Daha detaylı inceleme için endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Burun kemiği eğriliği nasıl tedavi edilir?

Burnun iç bölmesinde meydana gelen eğrilik, birçok kişide bulunduğu için eğer hastaya rahatsızlık vermiyorsa tedavi uygulamak gereksizdir. Ancak hasta durumdan şikâyetçiyse sorun düzeltilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır.

Burun Kemiği Eğriliği Doktoru

burun kemiği eğriliği doktoru

Burun Kemiği Eğriliği Doktoru

Burun kemiği eğriliği doktorunun deneyimli burun ve yüz estetiği konusunda derin bilgi sahibi olması önemlidir. Doktorun yaptığı ameliyatlar, ve özellikle yaptığı en iyi ameliyatlara ait sonuçları görmelisiniz. Hastaların beklentilerine karşı gerçekçi tavrının olması önemli bir işarettir.

Ameliyat hedeflerini belirlerken,  doktorun olumlu bir tavır içerisinde olması , hastanın ihtiyaç ve isteklerini değerlendirmesi oldukça önemlidir. Ameliyatınızı yapacak olan cerrahi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konuda, doktorunuzun kişiliği ve davranış şekli. Yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz, sorularınızı, beklentilerinizi, duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz bir doktor seçmeye mutlaka özen gösterin. Kendinizi yanında huzursuz hissettiğiniz aklınıza takılan soruları soramadığınız, kendinizi ifade etmekten çekindiğiniz bir doktor, dünyanın en iyi burun estetiği cerrahi da olsa sizin için doğru bir doktor olmayacaktır. Tabi ki doktorunuzla arkadaş olmak zorunda değilsiniz ama rahatlıkla ulaşabileceğiniz, sabırlı ve tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz bir doktor kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×