Nefes alma problemlerinde sıkça görülen burun kemiği eğriliğinin birçok nedeni vardır. Bunlar doğuştan gelen birtakım özelliklerden dolayı, ya da sonradan oluşan kaza ve travmalar ile oluşabilir. Bu eğrilikler kimi zaman dışarıdan da kolayca belli olabileceği gibi, kimi zaman dışarıdan düz görünen bir burun, içerden eğri olabilir. Bu eğrilikler yaşla beraber ufak değişimlere uğrayabilir.

Normal bir insanın burun kemik gelişimi 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bundan dolayı cerrahlar 18 yaşın altındaki hastalara zorunlu durumlar olmadıkça operasyon yapmayı tercih etmezler. Hastalara da kemik gelişimi bitmeden bir operasyon yapmanın kendi kendine düzelebilme ihtimalini ortadan kaldıracağını açıklamaktadırlar.

Bu saydığımız nedenler dışında kimi zaman da doğum sırasında ya da kalıtımsal olarak burun yapısında sağ, sol kaymalar veya kırılmalar olabilmektedir. Bu eğrilikler sadece hafif düzeyde olabileceği gibi, kimi zaman da burnun nefes almasını etkileyecek kadar tıkanıklığa da yol açabilmektedir.

Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun kemiği (septumu), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.

Burun kemiği eğriliği tanısı nasıl konur?

Her zaman olduğu gibi, problemin saptanmasında ve tedavinin belirlenmesinde detaylı bir konsültasyon şarttır. Burun eğriliği gibi problemin herkeste farklı görünebileceği durumlarda, ezbere bilgilendirmelerden ve standart tedavilerden kaçınılmalıdır.

Muayenede öncelikle belirtilerin neler olduğu saptanacak sonrasında ise daha önce burnunuza hasar verecek bir travma yaşayıp yaşamadığınız veya bir burun ameliyatı geçirip geçirmediğiniz sorulacaktır.

Daha sonra eğriliğin derecesini ölçmek için doktorunuz tarafından burun muayenesi yapılacaktır. Daha detaylı inceleme için endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Endoskopik muayene sırasında mikro kameralar ile burun içi ve nefes kanalı detayı şekilde görülebilir ve buradaki eğrilikler kolayca saptanabilir. Endoskopik muayene acı veren bir işlem değildir, kolayca ve pratik şekilde uygulanabilir.

Burun kemiği eğriliği nelere sebep olur?

 • En sık görülen problem nefes almada zorluk ve burun tıkanıklıktır. Bu durum geceleri daha çok rahatsız edici olmaktadır.
 • Horlama, eforsuzluk, çabuk yorulma, performans düşüklüğü, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi rahatsız edici durumlar ve hastanın nefes almasını engelleyici haller görülebilir.
 • Geceleri ağızdan alınan nefes sebebi ile sık sık faranjit gibi sorunlar yaşanabilir.
 • Tıkanıklık sinüslerin normal çalışmasına engel olur, bundan ötürü de sinüzit problemleri yaşanır.
 • Sinüzitin oluşması sonucu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşit olabilmektedir.
 • Burundan yetersiz alınan nefes özellikle yaşlılık dönemde oksijen alınmasının azalttığı için akciğer ve kalp rahatsızlıklarının oluşması veya mevcut var olan akciğer ve kalp rahatsızlıkların iyileşmesini zorlaştırmaktadır.

Burun kemiği eğriliği nasıl tedavi edilir?

Burnun iç bölmesinde meydana gelen eğrilik, birçok kişide bulunduğu için eğer hastaya rahatsızlık vermiyorsa tedavi uygulamak kişinin tercihine bağlıdır. Hasta durumdan şikâyetçiyse sorun düzeltilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır. ‘ameliyatsız burun estetiği’ ya da ‘Burun Dolgusu’ ibareleri ile sıkça internette karşımıza çıkan işlemlerin hiçbiri burun eğriliklerini kalıcı olarak çözmeyecektir.

Burun kemiği eğriliği doktoru…

Burun kemiği eğriliği ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktorunun burun ve yüz estetiği konusunda derin bilgiye ve mesleki pratiğe sahip olması önemlidir.

Muayene sırasında doktorunuzun yaptığı ameliyat sonuçlarını görmek ve ameliyatlarında kullandığı cerrahi teknikler hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.  Hastaların beklentilerine karşı gerçekçi tavrının olması önemli bir işarettir.

Ameliyat hedeflerini belirlerken, doktorun olumlu bir tavır içerisinde olması, hastanın ihtiyaç ve isteklerini değerlendirmesi oldukça önemlidir.

Ameliyatınızı yapacak olan cerrahi seçerken yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz, sorularınızı, beklentilerinizi, duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz bir doktor seçmeye mutlaka özen gösterin.

Sorularınıza mantığa dayalı cevaplar veren, iyi iletişim kurabildiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz anda ekibine ulaşabileceğiniz bir hekim bu yolculukta kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Burun kemiği eğriliği doktoru hakkında daha detaylı bilgi almak istermisiniz? Hemen >> gurkankayabasoglu.com/burun-estetigi-doktoru bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 Oy verildi, Ortalama: 4,67)
Recent Posts
Showing 8 comments
 • Hakan
  Cevapla

  Hocam mrb ben daha önce burundan et aldırdım içde kgirtak düzeltmesi yapıldı iyi güzel hava alirken tam 8 ay sonra hava alamaz hale geldim doktara gittim ama birşey yapamadı sonra bi başka doktara giddim oda ameliyat dedi geniz etlerin var bunları neden almadılar dedi yaşımda ozaman 27 ameliyattan çıktım devamlı basic yaşıyorum burnumu ters ceviriyorum kulak ve bogazla anlaşmaya geçiyor benim düşüncem suu ben yamuk hava alıyorum diyorum duz deil neden derseniz benim anotomim yamuk neden kendimi inandiramiyorum anlamıyorum ya bu burun içten tekrar eski haline getirilicek yada yuzde kemik sisteminde bi dedikler yapılacak şimdi benim hitseddigin sizler bi burunu duzeltiyorsunuz ama ya girtlak beya yuz ic boşluklarda bi yamukluk varsa ne olacak ben böyle bi sorun yaşamaktayım sizce siz benim yerimde olsaydınız ne yapediniz ben sizin bilginizi almak istiyorum gitmediğim k.b.b doktoru kalmadı sadece burun açık sinüsler açık bu okadar benim onlara kendimi inandiramam mam beni çok üzmekte bi insan bence yamuk hava ala bilir bu insanin doğasında var çünkü fizyolaji düz kabul etmiyor siz ne diyorsunuz

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Hakan Bey, Hepimizin doğuştan gelen bir takım asitmetrileri var. Bu asimetriler yüzde görüleceği gibi nefes kanalı gibi görünmeyen yerlerde de olabilir. Nefes problemlerinizin gerçek sebebini bulmak için sizi mutlaka detaylı olarak muayene etmem ve nefes kanalınıza mikro kameralar ile görüntüleyerek burun içindeki durumu analiz etmem gerekiyor. En sağlıklı çözümü ancak gerçek bir muayene ile sağlayabiliriz. Randevu ve bilgi almak isterseniz 0533 015 95 95 den kliniğimize ulaşabilirsiniz

 • Büşra
  Cevapla

  Merhaba doktor bey rinoplasti ameliyatı düşünüyorum şu ana kadar gittiğim doktorlar sürekli risk verdi burnumun çok eğri olduğu hatta burnumda bir kısmın düz olması gerektiği halde tamamının eğri olduğunu tam olarak düzeltilemeyeceği ve burun derim ince olduğu için revizyon riski verildi acaba bu doktora mı bağlı yoksa zor bir ameliyat olduğu için mi böyle başka bir doktor seçimi mi yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Büşra hanım;
   Revizyon ameliyatları her zaman ilk ameliyatlara göre daha zordur. Kimi zaman revizyon ameliyatlarında kulaktan ya da kaburgadan kırdak alınması gerekebilir. Ancak biz revizyon ameliyatlarında uzun yıllardır başarıyla uygulamaktayız. Dünyanın bir çok farklı ülkesinden daha önce iki hatta daha fazla sayıda başarısız ameliyat geçirmiş yüzlerce hastayı sağlıklı nefesi ve doğal burun görüntüsüne kavuşturduk.
   Size verebileceğim en önemli tavsiye öncelikle bir muayene randevusu alıp Kliniğimize gelmeniz yönünde olacaktır. Detaylı bir burun muaynesi ile revizyon süreciniz değerlendirilebilir.

 • Hakn
  Cevapla

  Meraba egzersizle burun ucu kalkarmi acaba

 • Melih
  Cevapla

  Merhaba hocam benim burnumun sağ tarafimda egrilik var ben bunu geçici surelegine nasıl yok edebilirim yani dogal onerebileceginiz birsey varsa ve onerirseniz cok mutlu olurum çünki 17 yaşında olduğum için ameliyatta olamam teşekkürler şimdiden

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba
   Ne yazık ki burun Eğriliği probleminde geçici olarak uygulanabilecek bir yöntem yok. Burun dolgusu uygulaması ancak hafif kemerleri gizlemek için etkili olabilir. Ancak hiçbir zaman eğrilikleri i tedavi etmez.
   Bu konuda acele etmemenizi ve yaşınızın uygun olduğu zaman ailenizle birlikte Güvenebileceğiniz bir doktora ameliyat olmak için görüşmeye gitmenizi tavsiye ediyorum.

 • Tolga
  Cevapla

  Hocam merhabalar, 1.5 sene nefes darlığı şikayeti ile kıkırdak eğriliği ameliyatı oldum. Fakat ameliyattan sonra hiçbir şey değişmedi. Tomografi’de kıkırdakla ilgili sorun olmadığı, düzgün olduğu söylendi. Aylarca ilaç tedavisi gördüm. Hekimimin söylediği şey, ciddi bir allerjimin olduğu ve bu nedenle burun etlerimin şişip nefes aldırmaması. Büyük şehirde yaşamadığım için burada allerji doktoru yok, oralarda allerji tedavisi görsem iyileşme yaşar mıyım acaba? Yorumunuz benim için önemli teşekkürler..

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Revizyon Burun Ameliyatı Korkulu Rüyanız OlmasınPiezo Burun Estetiği

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara