Nefes alma problemlerinde sıkça görülen burun kemiği eğriliğinin birçok nedeni vardır. Bunlar doğuştan gelen birtakım özelliklerden dolayı, ya da sonradan oluşan kaza ve travmalar ile oluşabilir. Bu eğrilikler kimi zaman dışarıdan da kolayca belli olabileceği gibi, kimi zaman dışarıdan düz görünen bir burun, içerden eğri olabilir. Bu eğrilikler yaşla beraber ufak değişimlere uğrayabilir. Normal bir insanın burun kemik gelişimi 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bundan dolayı cerrahlar 18 yaşın altındaki hastalara zorunlu durumlar olmadıkça operasyon yapmayı tercih etmezler. Hastalara da kemik gelişimi bitmeden bir operasyon yapmanın kendi kendine düzelebilme ihtimalini ortadan kaldıracağını açıklamaktadırlar.

Bu saydığımız nedenler dışında kimi zaman da doğum sırasında ya da kalıtımsal olarak burun yapısında sağ, sol kaymalar veya kırılmalar olabilmektedir. Bu eğrilikler sadece hafif düzeyde olabileceği gibi, kimi zaman da burnun nefes almasını etkileyecek kadar tıkanıklığa da yol açabilmektedir.

Burnun içerisinde önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı mevcuttur. İdeal burun kemiği (septumu), tam ortada bulunan ve burnun sağ ve sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklükte birbirinden ayıran yapıdadır. Burun kemiği eğriliği dediğimiz sorun, bu yapının ortadan kaymasıyla oluşur.

Burun kemiği eğriliği tanısı nasıl konur?

Her zaman olduğu gibi, problemin saptanmasında ve tedavinin belirlenmesinde detaylı bir konsültasyon şarttır. Burun eğriliği gibi problemin herkeste farklı görünebileceği durumlarda, ezbere bilgilendirmelerden ve standart tedavilerden kaçınılmalıdır.

Muayenede öncelikle belirtilerin neler olduğu saptanacak sonrasında ise daha önce burnunuza hasar verecek bir travma yaşayıp yaşamadığınız veya bir burun ameliyatı geçirip geçirmediğiniz sorulacaktır. Daha sonra eğriliğin derecesini ölçmek için doktorunuz tarafından burun muayenesi yapılacaktır. Daha detaylı inceleme için endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Endoskopik muayene sırasında mikro kameralar ile burun içi ve nefes kanalı detayı şekilde görülebilir ve buradaki eğrilikler kolayca saptanabilir. Endoskopik muayene acı veren bir işlem değildir, kolayca ve pratik şekilde uygulanabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Nelere Sebep Olur

  • En sık görülen problem nefes almada zorluk ve burun tıkanıklıktır. Bu durum geceleri daha çok rahatsız edici olmaktadır.
  • Horlama, eforsuzluk, çabuk yorulma, performans düşüklüğü, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi rahatsız edici durumlar ve hastanın nefes almasını engelleyici haller görülebilir.
  • Geceleri ağızdan alınan nefes sebebi ile sık sık faranjit gibi sorunlar yaşanabilir.
  • Tıkanıklık sinüslerin normal çalışmasına engel olur, bundan ötürü de sinüzit problemleri yaşanır.
  • Sinüzitin oluşması sonucu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşit olabilmektedir.
  • Burundan yetersiz alınan nefes özellikle yaşlılık dönemde oksijen alınmasının azalttığı için akciğer ve kalp rahatsızlıklarının oluşması veya mevcut var olan akciğer ve kalp rahatsızlıkların iyileşmesini zorlaştırmaktadır.

Burun kemiği eğriliği nasıl tedavi edilir?

Burnun iç bölmesinde meydana gelen eğrilik, birçok kişide bulunduğu için eğer hastaya rahatsızlık vermiyorsa tedavi uygulamak kişinin tercihine bağlıdır. Hasta durumdan şikâyetçiyse sorun düzeltilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır. ‘ameliyatsız burun estetiği’ ya da ‘Burun Dolgusu’ ibareleri ile sıkça internette karşımıza çıkan işlemlerin hiçbiri burun eğriliklerini kalıcı olarak çözmeyecektir.

Burun Kemiği Eğriliği Doktoru

Burun kemiği eğriliği ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktorunun burun ve yüz estetiği konusunda derin bilgiye ve mesleki pratiğe sahip olması önemlidir. Muayene sırasında doktorunuzun yaptığı ameliyat sonuçlarını görmek ve ameliyatlarında kullandığı cerrahi teknikler hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.  Hastaların beklentilerine karşı gerçekçi tavrının olması önemli bir işarettir.

Ameliyat hedeflerini belirlerken, doktorun olumlu bir tavır içerisinde olması, hastanın ihtiyaç ve isteklerini değerlendirmesi oldukça önemlidir.

Ameliyatınızı yapacak olan cerrahi seçerken yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz, sorularınızı, beklentilerinizi, duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz bir doktor seçmeye mutlaka özen gösterin. Sorularınıza mantığa dayalı cevaplar veren, iyi iletişim kurabildiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz anda ekibine ulaşabileceğiniz bir hekim bu yolculukta kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Burun kemiği eğriliği doktoru hakkında daha detaylı bilgi almak istermisiniz? Hemen >> gurkankayabasoglu.com/burun-estetigi-doktoru bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 Oy verildi, Ortalama: 4,69)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al


×
Doktorumuza Sorun

×
Revizyon Burun Ameliyatı Korkulu Rüyanız OlmasınPiezo Burun Estetiği