Burun estetiği, burun anatomisinin detaylı incelenmesi sonrasında, kişinin beklentileri ve taleplerinin de göz önüne alınarak, yüzlerine olabilecek en uygun şekilde burunlarının yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır.

Birçok burun yapısı vardır. Büyük burun, küçük burun, kalkık, eğri ve çengel burun gibi vs. Burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişiler burun estetiği yaptırmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Doktoru

Burun Estetiği Öncesi Doktor Tercihi ve Ameliyat Öncesi Süreç

Hekiminizle buluşmadan önce burnunuzda sizi mutlu etmeyen ve değişmesini istediğiniz özellikleri çok iyi anlamaya çalışın. Hekiminizden bu sorunlara benzer özelliklerdeki hastalarını göstermesini rica edin. Hekiminizin bu konulardaki görüşlerini sorun. Unutmamalısınız ki, tıp bilimleri yoruma açık bilim dallarıdır. Farklı hekimlerin aynı konu üzerinde farklı düşünceleri olabilir. Dolayısıyla kendi düşüncenize en yakın, sizi en iyi anlayan hekimle mutlu sona daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki bazen talep ettiğiniz durumlar gerçekçi ya da değiştirilebilir özellikler olmayabilir. Hekiminizin bu konudaki görüşleri de çok önemlidir.

En doğru hekimin sizi ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçelerle ameliyatınızı reddederek sizi burun ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceğine inanın.

 • Ben tüm hastalarımla ameliyat öncesi iki kez görüşüyorum.
 • İlk görüşmede onları dinliyorum, fotoğraflarını çekiyorum ve operasyonla ilgili detaylı bilgiler veriyorum.
 • Hastalarıma ikinci görüşme öncesinde okumaları için çok detaylı bilgiler içeren formları veriyorum ya da e mail atıyorum.
 • İkinci görüşmede ise fotoğrafları ve burunları hakkındaki yorumlarımı, olabilecek ve olamayacak değişimleri, riskleri, yaşanabilecek özel sorunlar varsa bunları detaylı olarak konuşuyorum.
 • Ayrıca ikinci görüşmeye refakatçisinin de katılmasını istiyorum ve bakım önerilerini detaylı olarak gösteriyor ve anlatıyorum.

Ben ameliyat öncesi bu bilgilendirmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ameliyat öncesindeki korku-kaygıların sadece gerçek ve detaylı bilgilendirmelerle aşılabileceğine inanıyorum. İnsan bilmediği şeylerden korkar. Dolayısıyla tüm süreçlere hakim olmalarının hastalarımın rahat geçirmesindeki önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Burun estetiği neden yapılır?

Farklı nedenlerden dolayı burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir. Bu sebepler arasında, estetik bir buruna sahip olma isteği, burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma ve burundan kemik alınması gibi amaçlar yer almaktadır.

Gürkan Kayabaşoğlu Facebook
Gürkan Kayabaşoğlu Instagram
Gürkan Kayabaşoğlu Youtube

Gürkan Kayabaşoğlu Whatsapp

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır ve yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Burun estetiği açık ve kapalı olarak 2 farklı teknik ile uygulanabilmektedir. Genellikle tercih edilen açık burun estetiği tekniğidir.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

İki teknik arasındaki temel fark burun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Bu kısım kesilerek ameliyat yapıldığında açık burun ameliyatı olarak isimlendirilir. Kapalı teknikte ise burun kesisi olmuyor diye düşünmek çok doğru olmaz.

İki teknikte de amaç burun içindeki anatomik yapıları görünür hale getirmek ve daha önceden yapılan planlama doğrultusunda buruna şekil vermektir.

Burun Estetiği Sonrası

Ameliyattan önce gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde her hastamıza bakımlarını nasıl yapacağını, ilaçlarını nasıl kullanacağını detaylı şekilde anlatan videolar gönderiyoruz. Ameliyat sonrası bakımınız iyileşme sürecinizi direk olarak etkileyeceği için, bu konuya oldukça önem vermekteyiz.

Ameliyattan hemen sonra oluşabilecek ödemi minimuma indirmek için hastalarımıza serin uygulama öneriyoruz. Sebzelikte saklayacakları jeller ile her saat başı 10 dakikalık serin uygulamalar cildi rahatlatacak ve ödem oluşmasını engelleyecektir.

Hastalarımıza önereceğimiz okyanus suyu spreyini bol bol kullanmaları nefes kanallarının tıkanmaması için gereklidir. Ameliyat sonrasında burun her zaman temiz olmalıdır. Burun girişlerinde kabuklar, kan pıhtıları varsa bunlar mutlaka temizlenmeli ve dikiş yerlerine antibiyotikli krem sürülmelidir.

 • Ameliyat sonrası ağrı ya da acı hissedilir mi?

  Ameliyat genel anestezi altında uygulandığından ameliyat süresince herhangi bir acı söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrasında önceden kullanılan burun tamponları yerine rahat nefes almanın sağlanabilmesi için şu an uygulanan yeni nesil silikon destekler ağrıya yol açmamaktadır.

 • Morarma ve şişlik olur mu?

  Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır. Hala burundaki ve yanaklardaki gözaltı torbalarında ki şişlikler durmaktadır. Bu şişlikler ancak 15 gün içerisinde geçmektedir. Morluklar ise gitmiştir.

 • Operasyon sonrası ilaç kullanmalı mıyım?

  Size uygun ilaçları doktor kontrolü altın da kullanabilirsiniz.

 • İz kalır mı?

  Açık teknikte burun ile dudak kısmının birleşim yerinde küçük bir kesi yapıldığı için ameliyat sonrasında hafif bir iz kalabilir. Kapalı teknikte ise bu kısımda kesi yapıldığı için iz kalma durumu oluşmaz.

 • Hastanede ne kadar kalırım?

  Kolay bir ameliyat olup ameliyattan bir gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz.

 • Ne zaman gözlük takabilirim?

  Kemikler ile ilgili bir işlem yapılmamış ise 2. haftadan itibaren dilediğiniz güneş gözlüğünüzü kullanabilirsiniz. 3 ay sonunda ise istediğiniz gözlüğü kullanabilirsiniz.

 • Ameliyat ne kadar sürer?

  Yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Fakat bazı durumlarda kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerektirdiğinden ameliyat süresi daha uzun olabilir.

 • İyileşme süreci ne kadar?

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci ameliyatta kullanılan tekniğe, teknik olarak yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özellikleri doğrultusunsa farklılık gösterebilir. Burun estetiği sonrası ortalama iyileşme süresi 7 ile 10 gün arasında değişir. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilir.

 • Sonrasında denize girebilir miyim?

  Burnunuzun üzerindeki plastik koruyucu çıktıktan 2 hafta sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

 • İşe ne zaman başlayabilirim?

  Bu sorunun yanıtı herkes için farklı. Genel sağlığınız yerinde, spor yapıyor, sigara içmiyor, 20-40 yaşlarında iseniz ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği bakım önerilerinizi güzelce uyguluyorsanız ameliyat sonrası 4-5 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

 • Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

  Doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır.
  Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır. Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır.

erkeklerde-burun-estetigi

Erkeklerde Burun Estetiği

Burun Estetiği günümüzde erkekler tarafından da sıkça talep edilmektedir. Gerek nefes alma işlevine yönelik problemler, gerekse burunda görüntü için yapılacak olan tedaviler eş zamanlı olarak gerçekleşebilir.

Erkek hastalar, kadınlara göre çok daha kalın bir cilde sahip oldukları için, iyileşme süreleri de bir miktar uzun olacaktır. Yoğun bir iş hayatı olan erkek hasta için 1 haftalık istirahat süresi oldukça yeterlidir. Hasta 7. Gün gerçekleşecek olan ilk pansumanın ardından 8. Gün sosyal hayatına ve iş yaşantısına dönebilir.

Erkek hastaların ameliyatları hassas bir terazi işidir. Hastanın ameliyattan sonra feminen görünmeyen, doğal ve yüzü ile uyum içinde bir burnu olmalıdır. Burnun yeni şekli hastanın beklentilerine göre şekillenebilir. Ameliyat öncesi yapılan görüşmelerde iletişim başarının bel kemiğini oluşturur.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları ameliyatın gerçekleştiği kliniğe ve tercih edilen hekime göre değişiklik gösterir. Burun bölgesine nasıl bir müdahale gerçekleştirileceği gibi unsurlar da fiyat noktasında belirleyici olabilir. Başta operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olmak üzere, kişinin sigortasının olup olmamasına ve sigortasının bunu karşılayıp karşılamamasına göre değişmektedir. Bir ameliyatta en önemli husus ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesidir.

Maliyetler tabi ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak olmalıdır.

Burun ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için formu doldurabilir veya yorum kısmına yazabilirsiniz.

Gürkan Kayabaşoğlu Fiyat Bilgisi

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği kimlere yapılır?

Birçok insan, vücudunda görünümünden memnun olmadığı bölgeleri, çeşitli estetik operasyonlarla daha güzel bir hale getirmek istemektedir. Bu operasyonlar sayesinde, vücudundaki bir ya da birkaç noktadan dolayı mutsuz olan insanlar, vücutlarıyla daha barışık ve daha mutlu halde yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Nefes almada problem yaşar mıyım?

Burnunuzdan nefes almakta zorluk çekmeniz en önemli nedenlerden birisi kıkırdak ve kemiklerinizdeki eğriliklerdir. Dolayısıyla ameliyatınız öncesinde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü nefes alamamanızın nedeni bu kadar basit olmayabilir. Detaylı bir burun içi endoskopik muayenesi çok önemli bilgiler verecektir.

Ayrıca burun etlerinizin durumunu, alerjik hastalık varlığınızı, sinüzit ve polip gibi başka sorunların varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Aksi durumda burnunuzdan iyi hava almanızı sağlamak pek mümkün olmaz. Çok sık karşılaştığımız güzel ama fonksiyon görmeyen burunların nedeni budur.
Plastik cerrahların yanılgıya düştüğü nokta da işte tam buradadır. Sadece burun içi kıkırdak-kemiklerin düzeltilmesi ile nefesiniz düzelmeyebilir.

Sigara içebilir miyim?

Ameliyattan önce ve sonra sigara ya da alkol kullanılmaması ya da ameliyat sonrasında kullanımın epey sınırlandırılması gerekir.

Ameliyat sonrasında burnum ne zaman şekil alır?

Bir yıl içinde son şeklini almaktadır.

Burun kemiği eğriliği nedir?

Deviasyon yani halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen bu durum burnun ortadaki kıkırdak kemik duvarının eğikliğidir. Burun kemiği eğriliği olan kişiler genelde burun tıkanıklığı ve nefes alamamaktan şikayet etmektedirler.

Operasyon sonucunu beğenmeyenler ne yapmalı?

Bunun iki nedeni vardır.Birincisi gerçekten burnu güzel olmamıştır  ve hasta haklı olarak burnunu sevmemiştir ve mutlu değildir. İkincisi burnu tek başına kendi içerisinde güzel olabilir. Ancak yüzüyle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla burnu tek başına güzelleştirmenin aslında hastayı çokta mutlu etmediğini çok güzel anlatan bir örnek.
Burada yapılması gereken şey hastanın yüzünü değerlendirmek yüzünün ve güzelliğin bir bütün olduğunu algılamaktan geçmektedir.

Ameliyat öncesi photoshop programıyla ameliyat sonrası ameliyat sonrası burun şeklimi gösterecek misiniz?

Bu programları incelerseniz, bir kaç gün içinde usta bir kullanıcı olabileceksiniz. Dolayısıyla ameliyat öncesinde çekilen fotoğrafınız üzerinde siz de evinizde çalışma yapabilir ve çok güzel bir burun ortaya koyabilirsiniz.
Asıl soru burada başlıyor.Bu bilgisayar programları ne kadar gerçekçi. Ben tüm hastalarımın fotoğraflarını çekiyorum, kayıt ediyorum, hatta tüm kontrollerinde tekrar çekiyorum ve iyileşme dönemini izliyorum.

18 yaş altı burun estetiği olabilir mi?

Estetik ameliyatlarında yazılı olan bir kural olmasa da uzmanlar 18 yaşından altında uygulamaları tavsiye etmemektedir. Kanuni olarak da 15 yaşın altında olan çocuklarda ailenin imzası gerekmektedir.

Burun ucu düşer mi?

Düzgün ve doğru bir şekilde yapılmış operasyonlar sonucunda burun düşmesi sorunu yaşanmaz. Yıllar sonra yaşanacak sorunlar ise derinin yaşlanması sonucunda yaşanan fizyolojik durumun göstergesidir.

Yurt dışında yaşıyorum size ameliyat olabilirmiyim?

Her yıl yurt dışından gelen onlarca hastayı ameliyat etmekteyim. Artık yurt dışı hastalarıma hava alanı-otel-hastane transferleri, otel konaklaması, dilerlerse İstanbul’da turistik geziler için yardımcı olacak ekibimizle hizmet verebiliyoruz. Bu konudaki talepleriniz için iletişim formunu doldursanız size geri dönüş yapacağız.

Ameliyatta tampon kullanılır mı?

Tampon konularak yapılan ameliyatlarda tampon, 3 gün ya da en erken 72 saatte alınabilir.

Revizyon burun ameliyatı nedir?

Estetik burun ameliyatları en zor estetik ameliyatlardır. Hastanın ameliyat öncesindeki sorunlarının ameliyatı daha da zor hale getirmektedir. Bunun yanında tıp biliminin halen net olarak açıklığa kavuşturamadığı yara iyileşmesi dönemi ve ortaya çıkabilecek sorunlar burun ameliyatları sonuçlarını etkilemektedir. Yine de bu konuda karamsar olmanıza gerek yok.

Tecrübeli bir hekimin elinde iyi planlanmış ve uygulanmış bir ameliyat sonrasında istediğiniz buruna kavuşmanız mümkün. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki revizyon burun oranları yüzde 5’in altında. Bence revizyon ameliyatlarla ilgili bir ameliyat adayı olarak bilmeniz gereken en önemli husus, bu ikinci ameliyatın kapsamı, yani büyüklüğü.

Revizyon ameliyatınıza burnunuzdaki çok küçük milimetrik asimetriler veya yüzeysel pürüzler nedeniyle de kadar verebilirsiniz, bu durumda çok kısa süreli lokal işlemlerle bu sorunlar düzeltilebilir. Ya da burnunuzda çökmeler olur, asimetriler olur, nefes problemleriniz olur ve ikinci ameliyatta kulak ya da kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Yani gerçek anlamda kapsamlı olarak burun ameliyatına ihtiyaç hissedebilirsiniz. Bu iki ameliyatı birbirinden net bir şekilde ayırmak gereklidir. Ben revizyon burun ameliyatı olarak ikincisini tanımlıyorum.

Dar Burun Nedir?

Burnumuzun içi bir kibrit kutusunun boşluğu kadardır. Çok geniş bir yer değildir. Ve içerisinde iki deliği ayıran bir bölme vardır. En çok ameliyatlar sanki oradaki eğrilikten kaynaklanıyormuş gibi yapılmaktadır.Burnumuzda neden iki delik vardır?Burnumuzun bir deliği ve diğer deliği bu işi görevleşerek yani sırayla yaparlar. 3 saat biri 3 saat diğeri çalışır.

Burun tipleri nelerdir?

• Kalın derili burun
• Uzun burun
• Kısa burun
• Eğri burun
• Kemerli burun
• Semer burun
• Erkek burun estetiği

Nefes alma şikâyetlerinin nedenleri nelerdir?

Burnunuzun orta hattını oluşturan, “septum” denilen, arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan yapıda eğrilik nedeniyle burun deliklerinin birinden nefes almak zorlaşırsa buna “Septum deviasyonu” denir. Septumdaki eğrilik bazen basit bir cerrahi girişim ile ameliyat yapılmaksızın düzeltilebilirken bazen ise kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklar kullanılarak estetik yapılandırma ile düzeltilebilir.

Burun ucunun burun sırtı ile birleştiği yerde, hava akımının doğal bir türbülans yaptığı geçiş noktasında gözle görülmeyen ama derin nefes alındığında ortaya çıkan bir geçiş sorunu vardır. Güçlü nefes alınırken burun kanatları içe doğru çökerek nefes almayı zorlaştırır. Normalde de nefes alırken burun kanatları içe çöküyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Çoğu kez muayenede fiziksel bir sorun gözlenmez. Sorun fonksiyondadır.

Ameliyatına bağlı riskler nelerdir ?

Sıfır riskli bir ameliyat yoktur. Önemli olan bu riskleri iyi bilen ve elinden geldiğince bunlara karşı önlem almaya çalışan bir doktorunuz olmalı. İkinci önemli husus, herşeye rağmen komplikasyon olursa doktorunuzun arkanızda olacağını bilmek.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (111 Oy verildi, Ortalama: 3,87)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al


×
Doktorumuza Sorun

×