AYNI ANDA 5 ESTETİK OPERASYON BİRDEN YAPILABİLİR Mİ?

Hadi şimdi arkanıza yaslanıp bir düşünün. Uzun zamandır burun estetiği olmak istiyorsunuz ama acaba bunu yaparken bir yandan da sizi artık rahatsız etmeye başlayan göz kapaklarınızı da aldırmak iyi bir fikir olur mu? 

Hatta belki bir de çene ucuna implant konulsa yüz ovaliniz daha da belirgin hale gelse? Aslında hazır anestezi altıdayken, şu gıdınızdaki yağlardan da mı kurtulsanız? Belki de hafif gevşeyen orta yüz bölgesine de ufak bir müdahale fena olmazdı.

Ne dersiniz, sizce aynı anda 5 estetik operasyon birden mümkün olabilir mi?

Şehir efsanelerine değil, gerçeğe odaklanın

Tam 5 estetik operasyonu aynı anda geçirmek istediğinizi çevrenize söylerseniz gelecek olan tepkiler malum.

 • O kadar ağrıya katlanılır mı?
 • Hepsi aynı anda olur mu, mümkün değil.
 • Ayrı ayrı olursan daha rahat edersin.

Unutmayın, söz konusu sağlığınız ya da ameliyatlar ise şehir efsanelerini bir kenara bırakarak gerçeğe odaklanmanız gerekir.

Yukarıda örnek verdiğimiz tüm estetik girişimler aynı anda yapılabilir. Aynı anda yapılması, bu işlemlere ihtiyacı olan doğru bir hasta için verilmiş mükemmel bir karar olur. Çünkü kimi zaman farklı sorunların olduğu bir yüzde, tek bir işleme yönelmek uzun vadede kişiye yeterli mutluluk vermeyebilir.

Örneğin hem gıdısında yağ olan hem de çenesi küçük olan bir hastaya sadece çene implantı koymak bir işi yarım bırakmak gibi olur. Evet çene implantı sonrası hasta şuan göründüğünden çok daha iyi görünecektir, ama bu işlemi gıdıdan yağ alma ile beraber yaparsak sonuç “çok daha iyi” den, “mükemmel” e tırmanır.

Farklı bir örnekle açıklamak gerekirse orta yüz bölgesinde gevşeklik başlamış bir hasta için sadece orta yüz germe yapmak iyi sonuç verir, ama göz kapakları ile birlikte yapılan bir orta yüz germe işlemi, tüm yüzün çok daha dinamik ve genç görünmesini sağlar. Hastayı daha çok mutlu eder ve her iki işlem de birbirini destekleyeceği için ortaya çok daha başarılı bir sonuç verir.

Peki ya ağrı ve iyileşme konusu?

İşlem sayısı arttıkça hastalar çok daha büyük ağrılar çekeceğini düşünerek endişelenir. Oysa işlem sayısının artması daha büyük ağrılara neden olmaz. Çünkü beyin baskın olan ağrıyı algılar ve diğerleri baskılanır.

Tüm işlemler aynı anda iyileşeceği için hasta zaman kazanmış olur.

Kombine Operasyonun Avantajları

Aynı anda birkaç estetik girişimin birden yapıldığı operasyonlarda yani “Kombine Ameliyatlar”da, hasta için bazı avantajlar vardır.

 • Tek bir anestezi ile, tüm girişimler aynı operasyonda yapılır.
 • Hasta kan tahlili, anestezi ve hastane kalışı gibi giderleri bir sefer ödeyeceği için tüm işlemler için maddi anlamda daha düşük bir rakam ödemiş olur.
 • Hasta tüm işlemleri ayrı ayrı olmak isterse, her seferinde ayrı iyileşme dönemleri yaşar. Bu nedenle ayrı ameliyatlar çok daha uzun bir nekahat dönemine ve iş günü kaybına yol açar. Kombine operasyonlar ise hastaya çok sayıda işlem için daha kısa bir iyileşme süresi sağlar. Böylece sosyal hayata dönüş de daha hızlı olur.

Önemli Detaylar

Her konuda olduğu gibi kombine operasyon konusunda da oldukça önem arz eden detaylar vardır. Unutmamak gerekir ki, her hasta kombine operasyonlar için uygun olmayabilir. Hastanın talep ettiği tüm işlemler, kendisine fayda sağlamayabilir. Hastanın psikolojisi (her ne kadar pozitif bir değişim de olsa) bu tür değişimlere adapte olamayabilir. Ayrıca daha uzun sürecek bir ameliyata anestezi açısından uygun olmayabilir.

Bu nedenle operasyon planlaması yapılırken hasta-hekim ilişkisi son derece önemlidir. Kombine operasyonlar ancak hekimlerin uygun gördüğü hastalara uygulanır.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 Oy verildi, Ortalama: 4,57)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara