Sevgili Okuyucularım,

Bu hafta, birçok hasta için yol gösterici olacağına inandığım bir yazı kaleme almak istedim.

Çünkü biz hekimlerin görevi sadece tedavi etmek değil, aynı zamanda kendi alanı olan konularda sizlere detaylı bilgiler vermek ve yönlendirmelerde bulunmaktır.

Özellikle estetik operasyonlar konusunda, Türk hekimlerinin dünya meslektaşlarına kıyaslandığında çok önde olduğu bir gerçek. Bu konuda farklı hekimlerin, farklı yaklaşımları olmakla birlikte; şimdi sizlere hastalar ve tercih ettikleri hekimler arasında olması gereken iletişimi ve ameliyat olma kararlarından itibaren atmaları gereken adımlardan bahsedeceğim.

Evet. Burun estetiği ameliyatı olmak için hekim araştırmasına giriştiniz ve bir hekimde karar kıldınız. Peki hekiminiz ile birlikte o andan itibaren yapmanız gerekenler nelerdir?

1- Her hastama detaylı muayene ve yüz analizi için fotoğraf çekimi yapıyorum.

Birçok kişi; yüzündeki karakteristik detayları hekimi tarafından kendisine söylenene kadar fark etmez. Bu detayları hasta ile açıklayıcı şekilde paylaşmak için mutlaka her açıdan profesyonel bir fotoğraf çekimi yapmayı çok gerekli buluyorum. Bu çekimi kendi kliniğime kurduğum profesyonel bir stüdyoda gerçekleştirip, sıcağı sıcağına barkovizyonda hastamla beraber analiz ediyoruz.

Özellikle asimetri konusunu açıklamak için bu fotoğraf çekimi bana çok yardımcı oluyor. Yüzündeki asimetrileri kendi fotoğrafları üzerinden gösterdiğim hastaların büyük bir kısmı, bu farkı şaşkınlıkla karşılıyor. İşte bu ufak detayların farkına varabilmek, iyileşme sürecinde hastam ve benim için oldukça önemli bir basamak oluyor.

Yaptığım detaylı fotoğraf çekimlerini ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası farkları kıyaslayabilmek için de kullanıyorum. İyileşmenin her adımını fotoğrafladığımda, nasıl ilerlediğimizi hastamla beraber daha konforlu şekilde takip ediyor; bu iyileşme aşamalarını yeni hastalarımla da bilgi vermesi açısından paylaşıyorum.

2- Daha önce yaptığım operasyonların gerçek sonuçlarını hastalarımla paylaşırım.

Gerçek sonuçlar, bana göre hasta değerlendirmesinde simülasyondan farklı bir yerde olmalı. Çünkü burun simülasyonu hekimlik bilgisi olmadan da, basit bir bilgisayar programı yardımıyla birkaç saniye içinde yapılabilir. Ancak gerçek öncesi-sonrası hasta görüntülerine sahip olmak bundan çok daha fazla donanım, bilgi, yetenek ve zaman isteyen bir iştir. Bu sebeple “gerçek öncesi-sonrası” görüntüler ile “simülasyon” arasındaki farkı hastaların ayırt etmesinin önemli olduğu görüşündeyim.

Ben, ameliyat görüşmelerimde önceki vakalarımın sonuçlarını hastalarımla paylaşmaya çok önem veriyorum. Bu fotoğrafları beraber incelemek hem hastalarımın neleri beğendiğini anlamak için bana yol gösteriyor, hem de sonuçlarıma duyduğum güvenin bir ifadesi olarak hastamla iletişimime pozitif bir katkı sağlıyor.

3- Hastalarımı komplikasyonlar hakkında aydınlatmayı çok önemli buluyorum.

Konu ne olursa olsun, her cerrahi girişimin çeşitli olumsuzluklar doğurabilme ihtimali her zaman için mevcuttur. Dolayısıyla ameliyat olacak her hastanın yaşanabilecek bütün komplikasyonlarla ilgili ameliyattan önce detaylı bilgi alması en doğal hakkıdır ayrıca biz hekimlerin de görevidir.

Hasta görüşmelerimde asla ticari kaygılar gütmeyen bir hekim olarak, her ne kadar düşük ihtimalli de olsa her türlü komplikasyonu hastalarıma açıklamak ve doğabilecek tüm riskler hakkında bilgi vermek titizlikle üzerinde durduğum bir konudur. Başlarda hastalar bu konuşmalardan dolayı biraz stres ve tedirginlik yaşasalar da, bu bilgilendirmenin uzun vadede kendileri için oldukça önemli ve gerekli olduğu görüşündeyim.

4- Hastalarıma onam formunu okumaları ve anlamaları için yeterli zaman vermek benim için oldukça mühimdir.

Sizlerin de bildiği gibi, ameliyatlardan önce hastalara; uygulanacak tedavi, ve oluşabilecek riskler açısından hastayı bilgilendirmek ve rızasını almak adına bir onam formu verilir. Bu onam formu sürecinde ben hastama geniş bir zaman vererek detaylıca okuma yapmasını ve kafasını kurcalayan konularda notlar almasını isterim. Bu yüzden ilk görüşmeden sonra tüm formları hastama mail olarak göndermeyi tercih ediyorum. Böylece ikinci görüşmeye kadar hastam rahat rahat formu inceleyebiliyor ve merak ettiği konular için soru sorabiliyor.

5- Her hastama görüşmeler için “yeterli oranda” zaman ayırmaya özen gösteriyorum.

Estetik operasyon öncesi tam ve doğru iletişim bana göre başarının bel kemiğidir. Hastalarımla yaptığım görüşmelerde kendilerine makul miktarda bir süre ayarlamaya dikkat ederek günlük programımı oluştururum. Bu süre içinde hastamın kaygılarını, beklentilerini rahatlıkla açıklayacağı ve sorularına yanıt alacağı genişlikle bir zaman dilimi olur.

Tahmin edersiniz ki, bir hekimin rutin trafiği göz önüne alındığında, her hastasına saatlerce zaman ayırması çok mümkün görünmez. Ancak randevu almış her hastamın, sağlıklı iletişim kurabileceği bir zamana ihtiyacı olduğunu bilir ve planmasını bu doğrultuda organize etmeye özen gösteririm.

6- Hastalarımı ameliyat etmeden önce en az 3 kez görürüm.

Ameliyat edeceğim hastamın beklentilerini, kaygılarını, güzellik anlayışını analiz edebilmek için her hastamla ameliyattan önce minimum 3 görüşme yapıyorum. Bu görüşmeler sayesinde karşılıklı olarak doğru bir iletişim ve bilgilendirmeyle, ameliyat öncesi stresi minimuma indirmeyi amaçlıyor ve hastamın beklentisi olan sonucu cerrahi açıdan değerlendirerek ortak bir paydada buluşmayı hedefliyorum.

Bu görüşmelerden ilki, hastamla tanışmak için kliniğimde yaptığımız görüşmedir. Fotoğraf çekimi, kapsamlı muayene ve detaylı yüz analizi ile başlar.

İkinci görüşmemiz, ameliyata karar veren hasta ile birlikte sonuca yönelik detaylı analizler ve tespitler yaptığımız, aynı zamanda önceki ameliyatlardaki sonuçları ve tıbbi geçmişini ele aldığımız görüşmedir. Bu görüşmede ameliyata hazırlıkla ilgili tüm bilgileri hastamıza iletir ve planlama yaparız.

Hastamla gerçekleştirdiğim son görüşmemiz ise ameliyattan hemen önce, hastanede gerçekleştirdiğimiz ve ameliyat için son hazırlıkları yaptığımız görüşmedir.

7- Hastalarıma her ihtiyaç duyduklarında ulaşabilecekleri bir cep numarası veririm.

Hastalarımın ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreçte aklına takılan farklı farklı sorular olur. Bu soruları sormak için, hastalarım beni arama konusunda çekingenlik gösterebilirler. Kimi zaman da günde iki ameliyat yapan bir cerrah olarak, her aradıklarında bana ulaşma konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

İşte bunun önüne geçmek için mutlaka hastalarıma gece gündüz, acil durumlar ya da basit sorular için her zaman destek alabilecekleri bir cep numarası veririm. Bu hattın diğer ucunda asistanlarım ve hemşirelerim konuyu direk bana ileterek hızlıca çözümlendirir, ya da kendi yanıtlayabilecekleri sorular için kapsamlı ve detaylı şekilde yardımcı olurlar.

8- Ameliyatlarım için her zaman A kalite bir hastane ortamı tercih ederim.

Ameliyat olmaya karar vermenizin ardından çok önemli olan adımlardan biri de hastane seçimidir. Tam teşekküllü ve yoğun bakım ünitesi olan kurumlarda sterilizasyon, anestezi komplikasyonu gibi riskler minimum seviyede olacağı için, kendinizi psikolojik olarak da daha rahat ve güvende hissedersiniz.

Ben en basit operasyonumdan, saatler süren kombine ameliyatlarıma kadar her zaman hastalarımın kendilerini konforlu ve rahat hissedeceği, kalite standartlarına ve cerrahi kadrosuna güvendiğim bir hastane tercih ederim.

9- Hastalarımın ameliyatlarından önce anestezi hekimleriyle tanışmasını isterim.

Ameliyatlarımıza büyük katkı sağlayan uzmanlardan biri de hiç şüphesiz anestezi doktorudur ve bir çok hastanın anestezi konusunda endişeleri hatta korkuları vardır. İşte hastalarımın bu korkularını yenmeleri için her zaman ameliyatından 1 hafta kadar önce anestezi hekimleri ile tanışacakları bir görüşme organize ederim. Böylece hastam da anestezi konusundaki sorularına en yetkili ağızdan yanıt almış ve gerekli olan kan tahlilleri ve tetkiklerini önceden yaptırarak ameliyat günü stresini azaltmış olur.

Yazımın ilk satırlarından itibaren, sizlere ameliyat sürecindeki kendi tarzım ve işleyişim hakkında fikir verecek bilgiler vermeye çalıştım. Hastalarımı önemsediğimi gösterdiğini düşündüğüm detayları sizlerle paylaşmak istedim. Eminim benim gibi hemen hemen tüm meslektaşlarım, benzer uygulamalarla hastalarına yararlı olabilmek adına ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordur. Umarım sizin için aydınlatıcı bir yazı olmuştur.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Oy verildi, Ortalama: 4,80)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Büyüyen Tiroid Bezleri Guatr Hastalığına Davet ÇıkarıyorHavuzda Burun Kırılmaları

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara