Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Burun, yüzün tam orta kısmında bulunması nedeniyle yüzün neredeyse tamamını etkiliyor. Burnunun şeklinden rahatsız olan kişiler, burun estetiğine yöneliyor ve bu da özellikle Türkiye’de uygulanan rinoplasti operasyonlarının sayısında ciddi bir artışa neden oluyor. Peki özellikle ergenlik döneminde burun estetiği yaptırmak ne kadar doğru?

Bu kararı almak için, ergenlik dönemi çok mu erken? Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ergenlik döneminde burun estetiği konusunu ayrıntılı olarak değerlendirdi.

Cerrahlar ve Rutin Bilgiler

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Kasım 2015’te Avrupa Birliği ülkelerinden Kulak, Burun, Boğaz,  Baş ve Boyun Cerrahisi Board Diploması alarak uzmanlığını bir kez daha kanıtlamış olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu: ’’Uzun yıllardır burun ile ilgili problemler ne seviyede olursa olsun, burun ameliyatlarının 18 yaşından önce yapılmaması gerektiği düşünülürdü. Cerrahlar da okullardan bu rutin bilgiyle mezun olur ve bu yönde tavsiyelerde bulunurdu. Ameliyat sırasında burun ve yüzün büyüme noktalarında oluşabilecek hasar nedeniyle yüzün ve burnun, ameliyat sonrasında küçük kalmasından korkuluyordu. Dolayısıyla yine hasta sağlığını korumak amacıyla ergenlik çağında burun ameliyatları yapmanın doğru olmadığı düşünülüyordu’’ diyerek, toplumda doğru bilinen bir yanlışı aydınlattı.

Büyüme Çağında Oksijen Alımı Çok Önemli

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Küçüklüğünde burunlarına ciddi darbeler alan, burnu kırılan ve ameliyat edilmedikleri için de kemik kaynaması eğri gerçekleşen, sonuç olarak uzun yıllar burnundan rahat nefes alamayan bir çok erişkin hasta ile karşılaştığının altını çizen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu; ‘’Bu konuda benim de tıp literatürüne naçizane katkılarım oldu. Çalışmalarımızın ve ameliyatlarımızın sonuçlarını da uzun süreli takiplerle gözlemledik. Artık güvenle, bilinenin aksini iddia edebiliyoruz. Küçük yaşta yaşanan travmalar sonrasında oluşan eğri burunlar sadece yüzde değil damakta, dudakta ve yüzde asimetrilere ve eğriliklere de neden olabiliyor. Ayrıca geceleri ağzı açık uyumak, diş eti hastalıkları, sinüzit, farenjit, ağız kokusu, diş ve damak sorunlarına yol açıyor.

En önemlisi ise oksijene en çok ihtiyacımız olan büyüme çağında oksijenden mahrum kalmak, çocuklarda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor. Gelecekte karşımıza çıkacak tüm bu problemlerin önünü, burun ameliyatı ile kesmek mümkün. Ancak bu ameliyatlar klasik burun ameliyatlarından bir takım farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle de insan ve özellikle yüz gelişimi konusunda bilgiye ve tecrübeye sahip bir burun cerrahı tarafından yapılmalı. Bilindiği gibi yüz gelişimimiz, yirmili yaşlarımıza kadar devam ediyor. Bu nedenle büyüme noktaları olarak bilinen bazı önemli anatomik alanlara ameliyat sırasında çok özen gösterilmeli, mümkünse hiç dokunulmamalıdır. Dokunmak zorunda kalınırsa da hasar vermekten özenle kaçınılmalıdır.” dedi.

Sadece Estetik Kaygı Nedeniyle Ergenlikte Burun Ameliyatına Hayır!

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, sadece estetik kaygı nedeniyle ergenlik döneminde burun estetiği ameliyatı olmak isteyen gençler için ise: “Çok gerekli olmadığı durumlarda estetik burun ameliyatının ergenlik dönemi içinde yapılmaması gerektiği düşüncesindeyim. Ancak burun travma sonrasında çok ciddi şekilde eğrilmiş ya da doğuştan çok eğri bir burun söz konusu ise fonksiyonel ameliyata estetik de eklenebilir. Bunun dışındaki durumlarda ise sadece fonksiyonu gözeten bir ameliyatın yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü hayatımız ve önceliklerimizle ilgili doğru kararlar verebilmek için yeterli tecrübeye ve fikirsel olgunluğa erişmemiz gerekir. Bu nedenle ergenlik yaşlarının böyle önemli bir karar verebilmek için biraz erken olduğunu düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Piezo Burun Estetiği

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara