Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Burun, yüzün tam orta kısmında bulunması nedeniyle yüzün neredeyse tamamını etkiliyor. Burnunun şeklinden rahatsız olan kişiler, burun estetiğine yöneliyor ve bu da özellikle Türkiye’de uygulanan rinoplasti operasyonlarının sayısında ciddi bir artışa neden oluyor. Peki özellikle ergenlik döneminde burun estetiği yaptırmak ne kadar doğru?

Bu kararı almak için, ergenlik dönemi çok mu erken? Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ergenlik döneminde burun estetiği konusunu ayrıntılı olarak değerlendirdi.

Cerrahlar ve Rutin Bilgiler

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Kasım 2015’te Avrupa Birliği ülkelerinden Kulak, Burun, Boğaz,  Baş ve Boyun Cerrahisi Board Diploması alarak uzmanlığını bir kez daha kanıtlamış olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu: ’’Uzun yıllardır burun ile ilgili problemler ne seviyede olursa olsun, burun ameliyatlarının 18 yaşından önce yapılmaması gerektiği düşünülürdü. Cerrahlar da okullardan bu rutin bilgiyle mezun olur ve bu yönde tavsiyelerde bulunurdu. Ameliyat sırasında burun ve yüzün büyüme noktalarında oluşabilecek hasar nedeniyle yüzün ve burnun, ameliyat sonrasında küçük kalmasından korkuluyordu. Dolayısıyla yine hasta sağlığını korumak amacıyla ergenlik çağında burun ameliyatları yapmanın doğru olmadığı düşünülüyordu’’ diyerek, toplumda doğru bilinen bir yanlışı aydınlattı.

Büyüme Çağında Oksijen Alımı Çok Önemli

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Küçüklüğünde burunlarına ciddi darbeler alan, burnu kırılan ve ameliyat edilmedikleri için de kemik kaynaması eğri gerçekleşen, sonuç olarak uzun yıllar burnundan rahat nefes alamayan bir çok erişkin hasta ile karşılaştığının altını çizen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu; ‘’Bu konuda benim de tıp literatürüne naçizane katkılarım oldu. Çalışmalarımızın ve ameliyatlarımızın sonuçlarını da uzun süreli takiplerle gözlemledik. Artık güvenle, bilinenin aksini iddia edebiliyoruz. Küçük yaşta yaşanan travmalar sonrasında oluşan eğri burunlar sadece yüzde değil damakta, dudakta ve yüzde asimetrilere ve eğriliklere de neden olabiliyor. Ayrıca geceleri ağzı açık uyumak, diş eti hastalıkları, sinüzit, farenjit, ağız kokusu, diş ve damak sorunlarına yol açıyor.

En önemlisi ise oksijene en çok ihtiyacımız olan büyüme çağında oksijenden mahrum kalmak, çocuklarda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor. Gelecekte karşımıza çıkacak tüm bu problemlerin önünü, burun ameliyatı ile kesmek mümkün. Ancak bu ameliyatlar klasik burun ameliyatlarından bir takım farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle de insan ve özellikle yüz gelişimi konusunda bilgiye ve tecrübeye sahip bir burun cerrahı tarafından yapılmalı. Bilindiği gibi yüz gelişimimiz, yirmili yaşlarımıza kadar devam ediyor. Bu nedenle büyüme noktaları olarak bilinen bazı önemli anatomik alanlara ameliyat sırasında çok özen gösterilmeli, mümkünse hiç dokunulmamalıdır. Dokunmak zorunda kalınırsa da hasar vermekten özenle kaçınılmalıdır.” dedi.

Sadece Estetik Kaygı Nedeniyle Ergenlikte Burun Ameliyatına Hayır!

Estetik Ameliyatı İçin Ergenlik Dönemi Erken Mi?; Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, sadece estetik kaygı nedeniyle ergenlik döneminde burun estetiği ameliyatı olmak isteyen gençler için ise: “Çok gerekli olmadığı durumlarda estetik burun ameliyatının ergenlik dönemi içinde yapılmaması gerektiği düşüncesindeyim. Ancak burun travma sonrasında çok ciddi şekilde eğrilmiş ya da doğuştan çok eğri bir burun söz konusu ise fonksiyonel ameliyata estetik de eklenebilir. Bunun dışındaki durumlarda ise sadece fonksiyonu gözeten bir ameliyatın yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü hayatımız ve önceliklerimizle ilgili doğru kararlar verebilmek için yeterli tecrübeye ve fikirsel olgunluğa erişmemiz gerekir. Bu nedenle ergenlik yaşlarının böyle önemli bir karar verebilmek için biraz erken olduğunu düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu Kimdir?

1979 Sakarya doğumlu olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Hacettepe Tıp Fakültesi’nde eğitim alarak, uzmanlığını KBB üzerine yaptı. 2012 yılı Ekim ayında Sakarya Üniversitesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olan Kayabaşoğlu, Ekim 2015‘de ise Doçent unvanını aldı. Aralık 2015’de akademik görevinden ayrılarak özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmeye başlayan Kayabaşoğlu, inandığı Hekimlik Sanatı’nı uygulamak üzere çalışmaya başladı. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, başarılı bir akademik kariyerin yanı sıra, Avrupa’da da önemli başarılar elde ederek adını ilklerin arasına yazdırdı. 2009 yılında Avrupa’da düzenlenen Avrupa KBB Board sınavında en yüksek puanı alan 3. Avrupalı KBB uzmanı olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 2009-2010 yılları arasında ise Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’ni (Official Fellowship) almak üzere, onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi.

Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’nialan İlk Türk hekimi olan Kayabaşoğlu, 2010 yılının Haziran ayında Amerika’nın Washington D.C. kentinde düzenlenen Board sınavında başarılı olarak “Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi” tarafından kendisine Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi. Bu diplomayı alan üçüncü Türk hekimi olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Türkiye’de düzenlenen kongrelerde elde ettiği bir ikincilik, iki üçüncülük ödülü ile birlikte son dört yıldır Sapanca’da düzenlenen Burnun Estetik Buluşmaları kongrelerinin de düzenleyicisidir. Aynı zamanda 30’dan fazla Uluslararası, 20’den fazla ulusal bilimsel yayını olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 6 farklı cerrahi tekniğinide dünya tıp literatürüne kazandırmıştır.

Recommended Posts
Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×