çene estetiğiÇene estetiği daha genç bir görünüm sağlamak için, yüzde orantılı bir görünüm ve çene yapısındaki doğuştan gelen sorunların düzeltilmesi için uygulanır.

Çene de burun gibi yüzün orta hattında bulunan, simetriyi ve yüzün harmonisini (uyumu) oluşturan önemli yapılardan biridir. Orta hatta olduğu için yüzün yapılarının birbirleri ile uyumlu görünmesinde önemli bir yeri vardır. Küçük bir çene yüzünüzü olduğundan büyük ya da uzun gösterebileceği gibi tam tersi de mümkündür.

Eğri duran bir çene tüm yüzün eğri gibi durmasına neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda çene için ideal bir büyüklük-oran tarif edilmiştir. Erkeklerde biraz daha belirgin bir çenenin varlığı erkeksi görünüme katkıda bulunmakta bu nedenle de talep edilmektedir.

Göz kapağı estetiği randevuçene estetiği ve törpüleme

 

 

 

 

 

 

Çenemdeki sorunu nasıl fark ederim?

Güldüğünüz zaman üst dişleriniz ya da diş etleriniz çok görünüyorsa üst çeneniz çok uzun oluyorsa, ağzınızı kapattığınızda üst ve alt dişleriniz aynı hizada kapanmıyorsa, aralarında mesafe varsa çene kusurları olabilir. Alt çenenizin en ön noktası yandan bakıldığında dudaklarınızdan çok geride ya da ilerideyse alt çenenizde problem olabilir.

Bu durum genellikle hastaların ya da yakınlarının kolaylıkla fark edemediği, profesyonel bir tecrübe gerektiren bir husustur. Estetik çene ameliyatı yaptığım birçok hastam ameliyat öncesindeki görüşmemize kadar böyle bir sorunları olduğunun farkında değillerdi. Ameliyat öncesi görüşmemizde çektiğimiz fotoğraflar ve bunlar üzerinde yaptığımız analizler bize oldukça yardımcı olmaktadır.

Kimlere çene ameliyatı yapılır?

Eskiden çene ameliyatları sadece üst veya alt çenesinde çok belirgin sorunları olan, bu nedenle ısırma ve çiğneme problemleri yaşayan hastalara yapılırdı.

Günümüzde ise yüz harmonisinin (yüzün parçalarının birbirleri ile uyumunun yüz güzelliğindeki önemini) ve çenenin burada aldığı görevin daha iyi anlaşılması nedeniyle  ısırma ve çiğneme sorunu olmayan hastalarda da estetik çene ameliyatları yapılabilmektedir.

Çene estetiği nasıl yapılır?

Çene ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılır. Çene estetiği süreleri yapılacak operasyonun tek ya da çift çene olmasına bağlı olarak 1,5 saat ile 3 arasında değişim göstermektedir.

Hastanın ihtiyacına uygun ölçülerdeki çene implantı çene altından veya ağız içinden yapılan küçük bir kesiden girilerek çene kemiği üzerinde uygun yer ve planda hazırlanan kısma yerleştirilmektedir.

Çenemin Küçük Olmasının Yüzüme Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Yüzüyle kıyaslandığında daha küçük bir çenesi olan hastaların burunları olduğundan daha da büyük  olarak algılanmaktadır. Bu hastaların burunları ameliyatla ne kadar küçültülürse küçültülsün hala büyük gibi algılanabilmektedir.

Bazı durumlarda ise kişinin çenesi olması gerekenden küçük olduğundan dolayı boyun bölgesindeki yaşlanma ve sarkma yaşıtlarına oranla daha hızlı gelişebilmektedir.

Eğri çene yapısından dolayı ısırma problemi yaşayan hastalarda ise gece ağzı açık uyuma, ağız kuruması, ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi bir çok ağız ve genel sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Estetik çene ameliyatı ister yanlış ısırma gibi fonksiyonel kaygılarla isterse sadece estetik nedenlerle yapılmış olsun, yukarıda özetlenen sorunların tamamını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Kaç Tip Estetik Çene Ameliyatı Vardır?

Estetik çene ameliyatları hastanın ısırma ve çiğneme sorunu olup olmamasına göre iki tipe ayrılır.

 1. Ortodontik tedaviye (tel tedavisi)
 2. Ortognatik cerrahi (çene kemiklerinin kaydırılması işlemi)

Diş hekimleri tarafından ortodontik tedaviye (tel tedavisi) yönlendirilen ancak ciddi derecede ısırma ve çiğneme sorunları olan hastalarda sadece ortodontik (tel tedavisi) tedaviyle yanıt alınamaz. Bu hastaların ortognatik cerrahi (çene kemiklerinin kaydırılması işlemi) ile tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu ameliyatlar sadece estetik nedenlerle yapılan çene ameliyatlarına kıyasla daha kapsamlı, iyileşme dönemi daha uzun olan, diş hekimleri ve ortodonti hekimleri ile ekip olarak çalışmayı gerektiren ancak sonuçları oldukça çok yüz güldüren ameliyatlardır.

Isırmasında, çiğnemesinde problemi olmayan hastalar ise çenelerinin yüz harmonisini olumsuz etkilemesi nedeniyle estetik amaçlarla ameliyat edilebilirler. Bu ameliyatlar ise nispeten basit olmalarının yanı sıra iyileşme dönemleri de daha kısadır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir ve ameliyat sonrası dönemde yemek yeme ile ilgili sorunlar yaşanmamaktadır.

Çene Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sırasında ağız içinden ya da çene altından kesi yapılabilir. İki tekniğin de avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ağız içinden yapılan kesinin en önemli avantajı ameliyat sonrasında hiç iz kalmamasıdır, dezavantajı ise bazen alt dudaklarda bir miktar hissizliğe neden olabilmesidir. Çene altındaki kırışıklıktan yapılan kesinin avantajları dudaklarda his kaybı oluşturmamasıdır ancak kesi yerinde kişisel özelliklere göre bir miktar iz kalabilmektedir.

Ben hastamın ağız hijyeni iyi ise ağız içi kesileri tercih etmekteyim.

Çene Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Çene cerrahisi işlemi sonrasında yaklaşık bir hafta boyunca çene etrafında şişlik, hafif gerginlik ve ağrı oluşabilir. Alt dudaklarda geçici süreyle hafif hissizlik olabilir. Bu ilk haftalık süre içinde ve sonrasında ısırmakta ya da yemek yemekte zorluk yaşanmaz, ancak yemek sonrası iyi bir ağız temizliği çok önem taşır. Ağız içine yapılan kesi yerleri birinci haftanın ardından iyileşirler ve çene etrafındaki şişlikler yine birinci hafta içerisinde neredeyse tamamen yok olurlar.

 

Çene ameliyatı fiyatları yapılacak müdahaleye göre değişim göstermektedir. Hastanın muayene olması çene estetiği fiyatı alma açısından daha sağlıklıdır.

Çene Törpüleme Ameliyatı

Çene bölgesinde bulunan kemiğin şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla yapılan ameliyata çene törpüleme denir. Bu ameliyat tüm çene estetiği ameliyatları arasında en çok kullanılan teknik olarak bilinmektedir. İnsanların genel yüz estetiğini bozan şekil bozuklukları çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Genel olarak söylemek gerekirse öne ve yanlara doğru olan fazlalıkların ortadan kaldırılması için en etkin yöntem çene törpüleme operasyonlarıdır.

(0539) 204 40 90 – Bizlere Ulaşın

Showing 36 comments
 • Alparslan yıldız
  Cevapla

  Sağ çenem sola biraz eğri .sağ yüzümde birazda şişlik var.en kısa tedavisi nasıl yapılır .ameliyatlamı daha çabuk olur.saygılarımla

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Alparslan Bey; detaylı bilgi almak için 0542 522 5454 numarayı arayabilirsiniz.

   • Aylin
    Cevapla

    Alt cenem üst çeneme gore daha önde Yasim 18 Sadece tel tedavisimi yapiyorsunuz amelyat gereken tedavileride kendi kliniginizde sizin kontrolunuzdemi yapiliyor

    • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
     Cevapla

     Merhaba. Ortagınatık cerrahi yapılacaksa, ameliyata hazırlık teli ortodonti telinden tamamen farklı olarak uygulanan bir tedavidir. Bu konuda beraber çalıştığımız hekimler var, muayeneden sonra sizleri yönlendirebiliriz. Detaylı bir muayeneden sonra tedavi planınızı çıkarır ve süreç için sizlere her aşamada yardımcı olmaktan mutluluk duyarız

  • Özlem
   Cevapla

   Merhaba benim sorunum üst çenem önde ve dönem dönem çene ağrılarım oluyor gülerken üst damak görünüyor ve inanılmaz rahatsız hisediyorum merak ettiğim konu çift çene ameliyatımı ve tek çene ameliyatımı uygulanır

 • Özlem Basfidan
  Cevapla

  Merhaba çene kemiğimin biri digerinden çok daha fazla uzun .Bu yuzden de alt cenem saga dogru kaymış durumda.Ust cenem de alt ceneme göre çok dar ve gerideymiş Öncelikle tel tedavisi sonra cene ameliyatı onerdiler.Fakat tel tedavisi için bu sene müsait olamıyorum.Tel tedavisinden önce cene amelıyatı olabilir miyim Artıları eksileri nelerdir .Önce dişlerin mi düzelmesi gerekiyor

 • Ümit Barlas
  Cevapla

  Merha ben ümit çene uzatma kesin kalıcı bir tedaviniz varmı ve fiyatı lütfen. Şimdiden teşekkürler

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhabalar Ümit Bey, detaylı bilgi almak için 0542 522 5454 numarayı arayabilirsiniz. Teşekkürler…

   • Ayla
    Cevapla

    Bilgi alabilecegim telefon numarasi alabilirmiyim

    • Gürkan Kayabaşoğlu
     Cevapla

     Merhabalar randevu ve fiyat bilgisi için asistanım Gözde’ye 0533 015 95 95’ten ulaşabilirsiniz.

   • Duygu
    Cevapla

    Merhaba ben çenemi törpületmek istiyorum dolgu var gibi rahatsız oluyorum onun yuzundende gıdık cıktı fiyatı nedir öğrenmek istiyorum

    • Gürkan Kayabaşoğlu
     Cevapla

     Merhaba, asistanım Gözde size randevu ve fiyat bilgisi konusunda yardımcı olacaktır. 0533 015 95 95

 • Hüseyin
  Cevapla

  Merhaba Gürkan Bey,

  Ben 19 yaşında yurtdışında yaşayan normal bir çeneye sahip bir erkeğim. Çene ameliyatını olmak istememin nedeni çenemi büyütmek ve daha erkeksi/yakışıklı bir görüntüye kavuşmak. Size sorularım şunlar olacak:

  1) Erkek hastalar ile deneyiminiz nedir? Amacım yüzümü maskülenleştirmek olduğundan dolayı büyük çoğunluk ile kadınlarla çalışan bir cerraha gitmek ve yüzümü kadınsılaştırma riskini almak istemiyorum.

  2) Çene (chin) büyütmek/öne çıkarmak için hangi prosedürü uyguluyorsunuz? İmplant mı yoksa estetik sebeplerden ötürü de kaydırmalı genioplasti gibi metotlara başvurulabiliyor mu? Araştırdığım yabancı kaynaklar kaydırmalı genioplastinin çok daha etkili sonuçlar verdiğini gösteriyor. Bu iki metodun beraber kullanılabilmesi mümkün mü?

  3) Daha önce bu operasyonları olmuş hastaların (erkek) karşılaştırılmalı resimleri elinizde var mı?

  4) Fiyatlar nelerdir?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 • tibet
  Cevapla

  daha önce ortodonti tedavisi gördüm fakat hala alt çenem çok geride ve alt dişlerimle üst dişlerim aynı hizada değil. ameliyattan önce tekrar tel takmam gerekir mi ve 18imden önce bu ameliyatı olabilir miyim acaba

  • Gizem
   Cevapla

   Merhaba ben çenemden memnun degilım yüzümü daha uzun gösteriyor ve bu yüzden estetik olmak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim

 • Ömer
  Cevapla

  Çenem biraz uzun olduğundan suratımıda uzun gösteriyor Dudaklarım baldudağa benziyor asllında değilim. Kamu personeli olduğumdan yüzümde iz olma durumu yok tel ile düzeltilebilir mi

 • Pelin Öztürk
  Cevapla

  Merhabalar 26 yaşındayım daha önce ortodonti tedavisi gördüm ama alt çenem biraz geride üst dişlerimle tam kapanmıyor ameliyat olmak istiyorum tekrardan tel takmam gerekir mi

 • Tuğba
  Cevapla

  Merhaba ben 16 yaşındayım.Benim alt çenem üst çenemden daha önde daha doğrusu üst çenemin gelişimi biraz daha yavaş ve alt çenem sola doğru 3 ml kayık bunun için yaklaşık 3 sene önce çene aparatı kullanmıştım sonrasında ise tel tedavisi yapıldı 2 sene önce çıkarıldı. Ama bu iki sene içerisinde çenem eski haline döndü. Neden dönmüş olabilir ? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Özlem
   Cevapla

   Merhaba benim sorunum üst çenem önde ve dönem dönem çene ağrılarım oluyor gülerken üst damak görünüyor ve inanılmaz rahatsız hisediyorum merak ettiğim konu çift çene ameliyatımı ve tek çene ameliyatımı uygulanır

  • Tubanur
   Cevapla

   Meraba benim geniz etinden dolayi burnumdan nefes alamayip agizimdan aliyorum bu sebebten cene yapim cok bozuldu bunun duzeltilmesi ne sekilde yapilacak

  • emin
   Cevapla

   aynı durumu yaşıyoruz..dönebilir misin bana?

 • Nihat
  Cevapla

  Merhaba ben 17 yaşındayım benim alt çenem sol tarafı biraz çıkmış yaklaşık 5 senedir böyle yemek yiyince çok rahatsızlanıyorum ve bende size danışmak için yazdım. Cevabınızı bekliyorum

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Nihat bey;
   Çene ameliyatlarında problemin ne olduğunu anlamak için kapsamlı bir muayene ve kimi zaman da detaylı tomografi incelemeleri gerekiyor. Kemik Cerrahisi işlemleri ile çene bölgesinde kişiyi rahatsız eden problemleri ya da estetik kusurları düzeltmek mümkündür. Size yapacağımız detaylı Konsültasyon ile nasıl bir yol izleyeceğimizi belirleyebiliriz. Muayene için sizleri en kısa sürede Kliniğimizde görmekten mutluluk duyarız

 • Ahsen
  Cevapla

  Merhaba Gürkan Bey.
  9 sene önce çift çene ameliyatı oldum, 18 yaşındaydım. Şimdi farkına vardığım bazı durumlar var. Çene ucu yok, çenenin yandan durusu estetiksel olarak istediğim gibi değil. Siz bu tür konularda estetik yapıyor musunuz ? Sevgiler.

  • Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Tabii ki yapmaktayız. Randevu ve fiyat bilgisi için asistanım Gözde’ye 0533 015 95 95’ten ulaşabilirsiniz.

 • Yusuf
  Cevapla

  İnsanları kandırmayın 10 gün içinde şişlikler neredeyse kaybolurmuş yalan atmayın ya 2 -3 ay içinde şişlikler kayboluyor ben kendim oldum şuan yaşıyorum 35 gün oldu ve hala şişlikler var

 • Ahmet
  Cevapla

  Merhaba Gürkan bey . Yaklaşık 5 yıl önce çeneme implant takıldı . Ama biraz yamuk gibi . Bunun için ne yapılabilir ?

 • Ayşe karabıyık
  Cevapla

  Merhaba Hocam benim yüzüm uzun çok mutsuzum çift çene estetiği düşünüyorum yardımcı olabilir misiniz

 • Paiwast Othman
  Cevapla

  Esnediğim zaman çoğu zamanlarda ağzım açık kalıyor ve çok ağrı çekiyorum. Ben aslen iraktan geliyorum ve ordada bir kaç doktorlara danıştım, ve sizinde yorumunuzu istemek istedim.
  Sol çenemin üstündeki kemik daha uzun
  Ve bir fiyat öğrenebilirmiyim lütfen, ve tedavi hakkında nelerdi bilmek gerekiyorum?

 • Büşra
  Cevapla

  Merhaba
  Masseter hipertrofisi var ve botoks işe yaramıyor. Yüzüm çok geniş. Çenemi kapattığımda alt çenem daha geride duruyor. Çene kemiğim çok kısa. Bunlara nasıl bir tedavi önerirsiniz ?

 • Büşra
  Cevapla

  Merhaba
  Masseter hipertrofisi var ve botoks işe yaramıyor. Yüzüm çok geniş. Çenemi kapattığımda alt çenem daha geride duruyor. Çene kemiğim çok kısa. Bunlara nasıl bir tedavi önerirsiniz ?

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara