Çene estetiğini küçümsemeyin. Hatta burundan daha fazla önemseyin.

Çene de burun gibi yüzün orta hattında bulunan, simetriyi ve yüzün harmonisini (uyumu) oluşturan önemli yapılardan biridir.

Orta hatta olduğu için yüzün yapılarının birbirleri ile uyumlu görünmesinde çok önemli bir yeri vardır. Küçük bir çene yüzünüzü olduğundan büyük ya da uzun gösterebileceği gibi tam tersi de mümkündür. Eğri duran bir çene tüm yüzün eğri gibi durmasına neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda çene için ideal bir büyüklük-oran tarif edilmiştir.

Erkeklerde ise çene kadınlarda olduğundan daha önemlidir. Maskülen görünümündeki en önemli yapıtaşıdır. Çizgi romanlardaki erkek süper kahramanları bir kez daha inceleyin lütfen. Hepsinin kocaman çizilmiş çeneleri vardır. Biraz daha belirgin bir çenenin varlığı erkeksi görünüme katkıda bulunmakta bu nedenle de oldukça yoğun şekilde talep edilmektedir.

Kadınlar da ise üçgen ve sivri bir yüz görünümü için ideal uzunlukta bir çeneye sahip olunması gerekir. Sevgili Kadın okuyucularım, yüzünüzün geniş olduğunu düşünüyorsanız, bunun altında yatan sebebin kısa bir çeneniz olabileceğini lütfen unutmayın.

Olması gerekenden daha küçük bir çenesi olan hastaların burunlarının olduğundan daha da büyük olarak algılandığını biliyor muydunuz.

Bu çok önemli bir nokta. Burun ameliyatı öncesinde yüzünüz ve çeneniz doğru şekilde değerlendirilmezse, mutsuz olmanız kaçınılmazdır.

Doktorunuz ve siz çenenizdeki sorunun farkında değilse iki ihtimal vardır.

Birincisi, çenesi küçük hastaların burunları estetik ameliyatla ne kadar küçültülürse küçültülsün hala büyük gibi algılanabilmektedir. Dolayısıyla sorun eksik yapılmış bir burun ameliyatındaymış hissiyle mutsuz olabilirsiniz. Ya da çenenize uygun olsun diye burnunuz çok küçültülmüşse, bu durumda da nefes alma sorunları yaşayabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise kişinin çenesi olması gerekenden küçük olduğundan dolayı boyun bölgesindeki yaşlanma ve sarkma yaşıtlarına oranla daha hızlı gelişebilmektedir.

Eğri çene yapısından dolayı ısırma problemi yaşayan hastalarda ise gece ağzı açık uyuma, ağız kuruması, ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi bir çok ağız ve genel sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Estetik çene ameliyatları, ister yanlış ısırma gibi fonksiyonel kaygılarla isterse sadece estetik nedenlerle yapılmış olsun, yukarıda özetlenen sorunların tamamını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Çene ameliyatı sonrasında yüzümde iz kalır mı?

Hayır illaki iz kalacak diye bir şey yoktur. Ameliyat sırasında ağız içinden ya da çene altından kesi yapılabilir. İki tekniğin de farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ağız içinden yapılan kesinin en önemli avantajı ameliyat sonrasında hiç iz kalmamasıdır, dezavantajı ise bazen alt dudaklarda bir miktar hissizliğe neden olabilmesidir. Çene altındaki kırışıklıktan yapılan kesinin avantajları dudaklarda his kaybı oluşturmamasıdır ancak kesi yerinde kişisel özelliklere göre bir miktar iz kalabilmektedir.

Ben hastamın ağız hijyeni iyi ise ağız içi kesileri tercih etmekteyim. Ancak çene estetiği ile birlikte boyun germe ya da gıdı estetiği yapacaksam, bu durumda çene altından kesi yapmayı tercih ediyorum.

Recent Posts
Showing 2 comments
 • emirhan
  Cevapla

  çene implantı fiyatlarınızı öğrenebilirmiyim ortalama

 • Çağla
  Cevapla

  Çene impilantı fiyatlarınızı öğrenebilir miyim? Teşekkürler

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Revizyon Burun Ameliyatı Korkulu Rüyanız OlmasınYüz Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara