Bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar burun cerrahisiyle uğraşan biz hekimler için ergenlik çağında yani burun tam gelişimini tamamlamadan önce, erkekler için 20’li yaşlar, kızlar için 18’li yaşlar diye düşünürsek bu dönem öncesinde rinoplasti yapmak bir tabuydu. Burnun gelişimini bozacağı ve kötü sonuçlara yol açacağı konusunda ortak bir görüş birliği vardı. Ancak yapılan çalışmalar gösterdi ki doğru tanı konulduğu zaman bu hastalarda burun ameliyatı yapmak zarardan çok fayda getirmekte.

Burnu ciddi fonksiyonel kayba uğramış, bir travma sonrasında ya da doğumsal olarak çok ciddi eğri olan ve bundan dolayı nefes alamayan, geceleri rahat uyuyamayan, gündüzleri spor yapamayan, sürekli ağızdan solunum yapmak zorunda kalan bu nedenle faranjit, sinüzit gibi sık sık hasta olan ya da burnu eğri olduğu için damak gelişimi bozulmuş, yüz gelişiminin bozulmasına yol açmış durumlarda artık ergenlik çağı öncesinde ve içerisinde bile burun ameliyatı yapılmasını doğru buluyoruz. Ancak yapılacak olan ameliyat biraz farklılık arz ediyor. Ne gibi özellikleri var, birincisi halen büyüme plakları dediğimiz özel dokulara saygılı, nazik ve çok iyi planlanmış bir ameliyat yapılması gerekiyor.

Genç hastamızın bundan sonraki büyümesini bozmadan, genel görünümüne olumsuz bir katkı yapmayacak bir ameliyat planlamak gerekir. Ancak bu konuda altını çizmek istediğim bir husus daha var.

Ergenlik çağında ya da büyüme döneminde değişen vücuduna adaptasyon sorunu yaşayan ve bundan dolayı mutsuz olan genç arkadaşların koşa koşa estetik ameliyat olması doğru bir şey değildir. Fonksiyonel bir sorunu yoksa bu ameliyat için 20’li yaşların beklenmesi en doğru seçenektir.

Diğer video ve makalelere bakabilirsiniz.

BURUN ESTETİĞİ YAPTIRAN HASTA YORUMU

BURUN AMELİYATLARI İÇİN YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy verildi, Ortalama: 2,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          fonksiyonel-burun-estetigi-olur-mu

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara