Biz Sizi Arayalım

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Merak Edilen Sorular

Göz estetik ameliyatları nedir ve neden gereklidir ?

Göz Estetiği; Göz kapağına yapılan estetik ameliyatlarına tıp literatüründe ‘Blefaroplasti’ denilmektedir. Göz kapakları vücudun en ince yapısı olması, çok hassas yapıları korumaları, sürekli hareket etmeleri  ve çevresel faktörlerden çok kolay etkilenmeleri nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Yaşlanma belirtileri 30’lu yaşlarda yüzde ilk olarak göz çevresindeki kırışıklıklar ve göz torbalarının oluşumuyla kendini gösterir. Zamanla göz kapaklarının gerginliği azalır, derin kısımlarındaki yağ dokularının dışarıya doğru yaptığı baskılarla sarkmalar ve torbalanmalar oluşur.

Göz kapağı ameliyatları sadece estetik nedenlerle yapılmaz, doğuştan ya da sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklıkları-düşüklükleri ya da göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörleri nedeniyle de yapılabilir. Estetik göz kapağı ameliyatları kozmetik kazanımlarının yanı sıra azalan görme alanını arttırması, gözleri daha kolay açabilmeyi sağlaması, kitap okuyabilme gibi birçok önemli günlük aktivasyonu kolaylaştırması nedeniyle fonksiyonel nedenlerle de planlanabilir.

Yaşlanma nedeniyle göz kapakları nasıl etkilenir?

Doğal yaşlanma süreci içinde gözlerin üzerine sarkan, ağırlık yapan cilt ve yağ dokuları görme alanınızı daraltır ve refleks olarak yapılan kaş kaldırma neticesinde alnımızda paralel kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Sonuç olarak gözlerinizin üzerine sarkan cilt nedeniyle görme keskinliğiniz azalır ayrıca alın kaslarınızı aşırı gergin tutmaktan dolayı da akşamları baş ağrılarımız oluşabilir. Ayrıca yorgun, kızgın, uykulu bir görünüme de yol açabilir.

Estetik göz kapağı ameliyatlarının amaçları nelerdir ?

Göz kapağı estetiği ile sarkmış üst göz kapakları kaldırılır, göz üstünde ve altında şişkinlik yapan torbalar alınır. Böylece göz etrafının daha genç görünmesi, hastaların daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmaları amaçlanır. Hastaların ortak şikayetleri olan yorgun, kızgın ya da uykulu görünümleri göz kapağı estetiği ameliyatları ile düzeltilebilir.

Göz kapağı ameliyatına nasıl hazırlanılmalıdır ?

Göz Estetiği; Göz kapağı estetik ameliyatı diğer estetik ameliyatlarla karşılaştırıldığında daha basit bir girişim olmasına rağmen tüm ameliyatların öncesinde olduğu gibi genel sağlık durumunuz, yara iyileşme özellikleriniz ve göz sağlığınıza yönelik araştırmalar titiz bir şekilde yapılmalıdır.

Herhangi bir göz şikayetinizin varlığı durumunda (göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi) mutlaka bir göz hekimi konsültasyonu istenir. Ameliyattan önce kullandığınız tüm ilaçları, özellikle de kan sulandırıcı ilaçları, geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Estetik göz kapağı ameliyatları genel mi yoksa lokal aneztezi altında mı yapılır ?

Göz Estetiği; Genellikle uzun sürmeyen ameliyatlar olan göz kapağı estetik ameliyatı lokal anestezi altında da yapılabilir ancak hasta ve hekimin ortak kararları sonucunda genel anestezi de tercih edilebilir.

Estetik göz kapağı ameliyatları ne kadar sürer ?

Göz Estetiği; Sadece üst göz kapağına yönelik işlemler yapılacaksa yaklaşık 20 dakika sürerken, üst ve alt göz kapakları birlikte ameliyat edildiğinde işlem 1 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrasında genellikle aynı gün taburcu olunur.

Estetik göz kapağı ameliyatlarının iyileşme süreci nasıldır ?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerinizin etrafında bir miktar ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilir.

2-3. günlerde bu şişlikler yerini morluklara bırakır. İlk haftada yapılan kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınırken morluklar genellikle yok olur ve gözleriniz neredeyse normal bir görünüme kavuşmuş olur. Ameliyat sonrasında göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar size reçete edilecektir.

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk hafta boyunca göz kuruluğuna neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktiviteleri sınırlamanız gerekmektedir. İlk haftanın sonunda genellikle normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar iyi hissedersiniz ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden dört hafta boyunca kaçınmalısınız.

Videolarla Göz Estetiği 

Göz Kapağı Estetiğinin Önemi Nedir?

Göz Kapağı ve Kaş Kaldırma Ameliyatlarının İlişkisi

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 oy verildi. Ortalama puan: 4,19

Loading...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES

 Barbaros Mah, Sütçü Yolu Cd.

No:85A/1

Ataşehir / İstanbul