goz-alti-isik-dolgusu

Göz çevresi yüzümüzdeki en hassas cilde sahip alandır. Bu nedenle de yorgunluk, uykusuzluk, yaşlanma gibi belirtiler ilk olarak kendini bu alanda belli eder. Kimi zaman da, genetik faktörlere bağlı olarak gözaltı bölgemiz daha koyu, daha çukur ve yorgun görünebilir. İşte bu durumlarda kalıcı çözüm olan cerrahi tedaviye alternatif olarak hızlıca etki eden ve pratik bir şekilde uygulanan ışık dolgusu uygulaması sizin için kısa dönemde oldukça başarılı sonuçlar verebilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Gözaltındaki cildimiz oldukça şeffaf ve ince bir katmana sahip olduğundan, bu cildin altındaki kan damarları yüzeyden görünür olur. Yani “gözaltı morluğu” olarak bilinen şey aslında derimizin renk değiştirmesi değil, alttaki kan damarlarının görünür olması durumudur.

Göz altı ışık dolgusu uygulaması sırasında kan damarları ve cilt arasında dolgu maddesi bir örtücülük sağlayarak bu koyu rengi maskeler. Böylece ışık dolgusu ile gözaltındaki koyu renkli görüntünün hafiflemesi sağlanır.

Koyu rengi açmada etkili olan bir diğer durum ise, ışık ve gölge illüzyonudur. Çukur olan gözaltları gölgede kaldığı için, bu bölge normalden daha karanlık ve koyu görünür. Yapılan dolgu uygulamasının amaçlarından biri de çukur olan yüzeyi doldurarak, daha düz bir geçiş sağlamaktır. Böylece oyuk kısımlar gölgede kalmaz ve ışığı daha iyi yansıtarak aydınlık görülür.

Nasıl uygulanır?

Işık Dolgusu işlemi muayenehane ortamında, oldukça pratik ve ağrısız bir şekilde uygulanır. Uygulama alanına işlemden önce bir temizlik yapılarak bölgenin makyajdan arınması sağlanır ve hemen devamında anestezik krem sürülerek bir süre beklenir. Hekimin ve hastanın tercihine bağlı olarak bölgeye lokal anestezi uygulaması da yapılabilir ancak uygulama çok büyük bir ağrıya neden olmayacak kadar hafif bir işlemdir.

İşlem yine hekimin uygulama tekniğine bağlı olarak iğne ya da ucu künt kanüllerle yapılabilir. Bunlar neredeyse bir saç teli kadar ince olan materyallerdir. Belirlenen noktalardan giriş yapılarak dolgu maddesi alana yayılarak uygulama yapılır. Eğer hekim gerek görürse uygulama ardından hafif bir masaj hareketi ile dolgu maddesini yerleştirebilir. İhtiyaca göre her bir gözaltına 1 tüp (1 cc) ya da daha fazla miktarda dolgu yapılabilir.

Etki ve Kalıcılığı

Işık Dolgusu uygulama sonrasında anında etkisini gösterir. Uygulamadan kaynaklı olan hafif kızarıklıklar 1-2 gün içinde kaybolur. Dolgu uygulaması 1 haftanın ardından yerleşir ve 7-10 gün sonra kontrol yapılır. Kontrol randevusunda gerekli görülürse ufak rötuşlar ile müdahale edilebilir.

Dolgunun kalıcılık süresi ortalama 1 yıl olarak belirtilse de, bu dolgu maddesinin içeriğindeki son zerrenin de erime süresidir. Dolayısıyla yaklaşık 10 ay kadar sonra dolguların bir kısmı eriyerek kaybolmuş olabilir. Yenileme yapılması istenirse, bu zamanda tekrardan tazeleme işlemi yapılabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Güvenli mi?

Işık Dolgusu uygulamasında güvenilir ürünler ve başarılı bir hekimin uygulama pratiği birleştiğinde; ortaya son derece başarılı sonuçlar çıkar. Bir öğle arası kadar zamanda ışık dolgusu ile daha canlı ve genç görünen göz çevresine sahip olabilir, koyu renkli ve çukur görünümü hafifletebilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 Oy verildi, Ortalama: 4,18)

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara