Migren toplumda çok sık görülen bireysel etkilerinin yanısıra toplumsal etkileri de olan spesifik bir kronik baş ağrısıdır. Amerika’da yapılan çalışmalarda nüfusun yaklaşık %12 sini yani 28 milyon Amerikalıyı etkileyen , Kadın erkek oranı 3/1 olan, ekonomiye 112 milyon iş günü kaybı ve kullanılan ilaçlarla birlikte 14 milyar dolar maliyeti olan, sadece iş kaybı açısından değerlendirilmemesi gereken, sosyal hayatta zorluklara yol açan, kişisel ilişkilere de negatif etkisi olan bir problemdir. Genel atak sıklığı 6 haftada bir ve atak süresi 24 saattir. Migren hastalarının %10 unda ise her hafta atakları olmakta ve % 20 sinde atak süreleri 48 saat ile 72 saat sürebilmektedir, çok nadir de olsa her gün migren ağrısı çeken hastalar da bildirilmiştir.

Migren Doktoru

Migren Ağrıları Hangi Yaşta Başlar?

Migren ağrılarının en sık başlama yaşı çocukluk çağları ve erken buluğ çağıdır. Migren atakları genellikle tek taraflı olarak tarif edilse de çift taraflı olabilen, orta – ağır şiddette baş ağrılarına, atak başlangıç dönemlerinde bulantı, kusma, ishal, yüzde solgunluk, ellerde ve ayaklarda soğukluk, hareket, ses ve ışığa aşırı hassasiyet gibi şikayetler eşlik edebilir. Bazı hastalar migren atakları öncesinde ‘aura’ olarak tanımlanan görme sorunları, tatma ve koku halüsinasyonları yada parmaklarda ve ellerde uyuşma gibi şikayetler hissedebilirler. Migren hastaları genellikle karanlık ve sessiz bir odada dinlenmek isterler. Migren atağı sonrasında ise hastalar yorgunluk, bitkinlik, zayıf konsantrasyon, bulantı, kas ağrıları gibi grip benzeri bir nekahat dönemi yaşarlar.

Gürkan Kayabaşoğlu Facebook
Gürkan Kayabaşoğlu Instagram
Gürkan Kayabaşoğlu Youtube

Gürkan Kayabaşoğlu Whatsapp

Migreni Önlemeye ve Ataklarını Tedavi Etmeye Yönelik Protokoller Nelerdir

Migreni Önlemeye ve Ataklarını Tedavi Etmeye Yönelik Protokoller Nelerdir ?

Migreni önlemeye ve ataklarını tedavi etmeye yönelik bir çok protokol belirlenmiştir.

Hastadan hastaya değişen başarı oranlarının yanı sıra maalesef bir çok farklı tedavi protokolünü uygulamasına rağmen halen çok sık migren atakları geçiren , sosyal ve iş hayatında zorluklar yaşayan hastalarımız vardır.

Migren Tedavisinde Cerrahi Yöntem Nasıl Gündeme Geldi

Migren tedavisinde cerrahi yöntem nasıl gündeme geldi sorunun yanıtı ise çok ilginçtir. Amerika Cleveland eyaletinde çalışan dünyada ünlü Prof. Dr. Bahman Guyuron yüz germe ameliyatı ve botks uygulaması yaptığı hastalarından migren şikayeti olanların kontrol görüşmelerinde daha önce sık sık baş ağrısı geçirdiklerini ancak ameliyattan sonra atak sıklığının çok azaldığını bazılarının ise hiç atağı olmadığını duyması üzerine başlattığı bilimsel çalışma sonrasında migren tedavisinde cerrahi yöntem gün ışığına çıkmıştır.

Yüz plastik cerrahisi eğitimim sırasında ziyaret ettiğim ve kliniğinde ve ameliyathanelerinde beraber çalışma fırsatı bulduğum Dr.Guyurondan migren tedavisi konusunu birinci elden öğrenme şansı yakaladım.

Migrenin cerrahi tedavisinde hastanın detaylı alınan öyküsü sonrasında migreni tetikleyen bölgelere Botks injeksiyonları yapıyorum, daha sonra 3-4 ay takip edilen hastalarda eğer migren ataklarında anlamlı derecede bir azalma olduğunu tespit etmişsek, botks uygulanan bölgelere endoskopik yöntemle, yani izsiz şekilde ameliyat uyguluyorum. Dr Guyuron’un ardında Avrupada yapılan bir çok çalışmada % 86 lara varan başarı oranları bildirilmiştir.

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Oy verildi, Ortalama: 4,75)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al


×
Doktorumuza Sorun

×