Biz Sizi Arayalım

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Merak Edilen Sorular

Migren toplumda çok sık görülen bireysel etkiler nelerdir ?

Migren toplumda çok sık görülen bireysel etkilerinin yanısıra toplumsal etkileri de olan spesifik bir kronik baş ağrısıdır. Amerika’da yapılan çalışmalarda nüfusun yaklaşık %12 sini yani 28 milyon Amerika’lıyı etkileyen , Kadın erkek oranı 3/1 olan, ekonomiye 112 milyon iş günü kaybı ve kullanılan ilaçlarla birlikte 14 milyar dolar maliyeti olan, sadece iş kaybı açısından değerlendirilmemesi gereken sosyal hayatta zorluklara , kişisel ilişkilere de negatif etkisi olduğu gösterilmiştir. Genel atak sıklığı 6 haftada bir ve atak süresi 24 saattir. Migren hastalarının %10 unda ise her hafta atakları olmakta ve % 20 sinde atak süreleri 48 saat ile 72 saat sürebilmektedir, çok nadir de olsa her gün migren ağrısı çeken hastalar da bildirilmiştir.

Migren ağrılarının en sık başlama yaşı kaçtır ?

Migren ağrılarının en sık başlama yaşı çocukluk çağları ve erken buluğ çağıdır. Migren atakları genellikle tek taraflı olarak tarif edilse de çift taraflı olabilen, orta- ağır şiddette baş ağrılarına atak başlangıç dönemlerinde bulantı, kusma, ishal, yüzde solgunluk, ellerde ve ayaklarda soğukluk, hareket,ses ve ışığa aşırı hassasiyet gibi şikayetler eşlik edebilir. Bazı hastalar migren atakları öncesinde ‘aura ‘ olarak tanımlanan görme sorunları, tatma ve koku halüsinasyonları yada parmaklarda ve ellerde uyuşma gibi şikayetler hissedebilirler. Migren hastaları genellikle karanlık ve sessis bir odada dinlenmek isterler. Migren atağı sonrasında ise hastalr yorgunluk, bitkinlik, zayıf konsantrasyon, bulantı, kas ağrıları gibi grip benzeri bir nekahat dönemi yaşarlar.

Migreni önlemeye ve ataklarını tedavi etmeye yönelik protokoller nelerdir ?

Migreni önlemeye ve ataklarını tedavi etmeye yönelik bir çok protokol belirlenmiştir. Hastadan hastaya değişen başarı oranlarının yanı sıra malesef bir çok farklı tedavi protokolünü uygulamasına rağmen halen çok sık migren atakları geçiren , sosyal ve iş hayatında zorluklar yaşayan hastalarımız vardır.

Migren tedavisinde cerrahi yöntem nasıl gündeme geldi ?

Migren tedavisinde cerrahi yöntem nasıl gündeme geldi sorunun yanıtı ise çok ilginçtir. Amerika Cleveland eyaletinde çalışan dünyada ünlü Prof. Dr. Bahman Guyuron yüz germe ameliyatı ve botks uygulaması yaptığı hastalarından migren şikayeti olanların kontrol görüşmelerinde daha önce sık sık baş ağrısı geçirdiklerini ancak ameliyattan sonra atak sıklığının çok azaldığını bazılarının ise hiç atağı olmadığını duyması üzerine başlattığı bilimsel çalışma sonrasında migren tedavisinde cerrahi yöntem gün ışığına çıkmıştır.

Yüz plastik cerrahisi eğitimim sırasında ziyaret ettiğim ve kliniğinde ve ameliyathanelerinde beraber çalışma fırsatı bulduğum Dr.Guyurondan migren tedavisi konusunu birinci elden öğrenme şansı yakaladım.

Migrenin cerrahi tedavisinde hastanın detaylı alınan öyküsü sonrasında migreni tetikleyen bölgelere Botks injeksiyonları yapıyorum, daha sonra 3-4 ay takip edilen hastalarda eğer migren ataklarında anlamlı derecede bir azalma olduğunu tespit etmişsek, botks uygulanan bölgelere endoskopik yöntemle, yani izsiz şekilde ameliyat uyguluyorum. Dr Guyuron’un ardında Avrupada yapılan bir çok çalışmada % 86 lara varan başarı oranları bildirilmiştir.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES

 Barbaros Mah, Sütçü Yolu Cd.

No:85A/1

Ataşehir / İstanbul