dudak-estetigi-nedir

Dudakları ince olan ve yaşın ilerlemesi sonucu incelen ayrıca bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak estetiği denir. İdeal dudak; dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, inceliği veya kalınlığı yüzün diğer üyeleri olan burun, yanaklar, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olmalıdır. Dolayısıyla sadece dudakları şişirmeyi amaçlayan ve yüzün diğer yapılarıyla uyumunu gözetmeyen uygulamalar çok yapay bir görünüme yol açabilmektedir.

Dudakların estetik farklılığı ve önemi nedir?

İdeal güzelliğin tanımı tarih boyunca toplumsal değerlere bağlı olarak farklı farklı yorumlanmış ve değişmiştir, ancak dudaklarla ilgili yargılar genellikle aynı kalmıştır.

Dolgun ve diri dudaklar günümüzde olduğu gibi geçmişte de güzellik simgesi olarak kabul edilmiştir. Hatta dolgun dudaklar sadece güzelliğin değil gençliğin, çekiciliğin, doğurganlığın, seksiliğin, dişiliğin de sembollerinden biri olarak kabul görmüştür.

Yapay görünen dudaklar…

Estetik ve dolgun görünümlü dudaklara sahip olmak dudakların kırmızı kısmını  görünür hale getirmekle mümkündür. Yapılan yanlış uygulamalar sonucunda dudağın her yerini büyüten bu nedenle de doğal olmayan, arı sokmuşçasına şişkin ve hiç kimseye çekici gelmeyen dudaklar ortaya çıkmaktadır. Yandan bakıldığı zaman ördek gagası gibi büyütülen dudakları hiç kimse istememektedir.

Estetik dudak uygulamalarındaki amaç dudaklarınızdaki doğal görünümü bozmadan, dudağınızı anatomik özellikleri ve kapasitesi oranında biraz daha belirgin ve dolgun hale getirmek olmalıdır.

Dudak Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Kaç çeşit dudak estetiği uygulaması vardır?

Dudak estetiği uygulamaları birkaç şekilde yapılmaktadır. Dünyada en sık uygulanan yöntem dudağa dolgu maddesi injeksiyonlarıdır. Dudaklara dolgu maddesi injeksiyonu basit, hızlı, güvenli, ucuz olması ve iyileşme dönemine ihtiyaç hissettirmemesi gibi nedenlerle hastalar ve doktorlar tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Dolgu maddesi injeksiyonlarının allerjik reaksiyonları olabilmesi ve etkinlik sürelerinin 6-9 ay kadar olması ise dezavantajlarıdır. Ofis şartlarında, anestezi ve ameliyathane gerektirmeden, yapılabilen uygulama sonrasında etkisini hemen gösteren bu işlem yaklaşık 5-10 dakika kadar sürmektedir.

Dudaklarınıza kendi vücudunuzdan alınan dokuların (yağ, fasya, deri hücresi) injekte edilmesi yoluyla dolgun hale getirilmesi ise, dolgu maddelerinin az da olsa mevcut olan allerjik reaksiyonlarından riskinden kaçınmak, için bulunmuş yöntemlerdir.  Bu uygulamaların ameliyathane ortamı gerektirmesi bu yöntemin en önemli dezavantajını oluşturur. Ancak yağ injeksiyonunun etkinlik süresinin daha uzun sürmesi ve hiç alerjik yan etkisinin olmaması ise yöntemin dolgu maddelerine göre daha avantajlı olduğu noktalardır.

Dudak estetiği uygulamarının bir diğeri ise ameliyat ile dudaklarınıza yeniden şekil verme ve dolgun hale getirme işlemidir. Dudak dokusunu kaydırma işlemi ile dudağın içinden kesiler yapılarak (dışarıdan kesi yapılmadığı için hiç iz bırakmaz) dudaklar daha belirgin hale getirilebilir.

Estetik dudak ameliyatları etkinlikleri ise kalıcı olması, doğal sonuçlar elde edilmesi açısından diğer yöntemlere üstünlüğü vardır, ancak ameliyathane ortamında yapılması ve bir kaç günlük nekahat dönemi gerektirmesi ve dudakta hafif his kaybına neden olması gibi dezavantajları bulunmaktadır.

Estetik dudak uygulamaları anestezi almayı gerektirir mi?

Estetik dudak ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilir. Bu tercihi etkileyen faktör planlanan cerrahi müdahalenin tipidir. Ofis şartlarında yapılan dolgu injeksiyonları hiç anestezi gerektirmez, doku transferi ya da doku kaydırma yöntemleri ise ameliyathanede hastaların tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Estetik Dudak işlemleri öncesinde dikkat etmeniz gerekenler.

Dudaklarınızın özelliklerini doktorunuzla birlikte analiz etmeniz ve dudaklarınızın hangi kısımlarının büyümesi gerekliliğinin saptanması sayesinde dolgun ve aynı zamanda doğal dudaklara kavuşmanız mümkün olur. Unutmayın ki dudaklar da en az burun kadar kişiye özeldir, burnunuz için saatlerce planlama yaparken, dudaklarınızı hemen basitçe hallederiz yaklaşımıyla küçümseyen bir klinikte uygulama yapmamanızı öneririm.

Doktorunuzla uygulama öncesinde dudaklarınızın nasıl bir görünüme kavuşacağını, sizin beklentilerinizi, doktorunuzun planlarını ve örnek hasta fotoğraflarını inceleyerek detaylı şekilde konuşmanız gerekir.

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Showing 6 comments
 • Selma
  Cevapla

  Dudak estetiği yaptırmak istiyorum fiyat alabilirmiyim

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Selma Hanım; detaylı bilgi almak için 0542 522 5454 numarayı arayabilirsiniz.

 • Feruze
  Cevapla

  merhaba 6 ay önce güzellik merkezinde dudak dolgusu yaptirdim ama sonuç çok kotu sokağa çıkamayacak hale geldim dudagimdeki maddeden kurtulma imkanı varmı ? Katül gibi bi işlem le çekme yapıyorlarmış siz yardımcı olabilir misiniz

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Feruze Hanım; Asistanlarımla iletişime geçerek ilgilendiğiniz operasyon hakkında detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

 • Pınar
  Cevapla

  Lif ling dudak kaldırma üst dudak kaldırma fiyat alcaktım

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Ask Question

      ×
      Appointment


       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara