Evet aslında herkes size yan bakıyor…

Aynada kendinizi görebildiğiniz açılar kısıtlıyken, diğer insanların sizi görebildiği açılar çok daha farklıdır. Profil estetiği, yüzünüzün yandan görünümüdür. Haberiniz olmadan çekildiğiniz, profilden, yani toplumda bilinen adı ile ‘yandan’ göründüğünüz fotoğraflarda, aynada tanıdığınız kişiden daha farklı birini görebilirsiniz ancak unutmayın ki diğer insanlar da sizi bu şekilde görüyor.

Her gün baktığımız aynada kendimizi profilden göremiyoruz, ancak çevremizdeki herkes bizi profilimizden görüyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu profil estetiği ile ilgili, “Profil estetiğinde yüzü doğru analiz etmek çok önemlidir. Bütüne odaklanmak, yüzdeki asimetrinin küçük dokunuşlar ile giderilmesine yardımcı olur’’ dedi ve profil estetiği konusunda merak edilen detaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

Suç Sadece Burunda Değil!

Uluslararası arenada 60’dan fazla sempozyum ve kongrede davetli konuşmacı olarak görev yapan ve Türkiye’yi yurt dışı arenasında başarı ile temsil eden Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu konu ile ilgili olarak: “Profil estetiğinden memnun olmayan bir çok hasta, ilk olarak kusuru burnunda aramaktadır. Halbuki yüzün uyum ve harmonisini oluşturan en önemli yapılardan birisi çenedir.

Çenenin küçük olması, bir çok olumsuzluğa sebep olabilir. Mesela burnu olduğundan daha büyük gösterir, yüzü daha yuvarlak, daha dolgun gösterebilir, boynun daha hızlı yaşlanmasına ve sarkmasına sebep olabilir. Bu kişilerde çene estetiği uygulamaları ile çene ucunun hafifçe büyütülmesi, burnun çok fazla küçültülmesi ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor. Bu durum da, gereğinden fazla küçültülerek fonksiyonlarını kaybeden burunlar sorununu ortadan kaldırıyor’’ sözlerini ifade etti.

Profil Estetiği Ameliyatları, Büyük Bir Estetik Ameliyatı Demek Değildir

Dr. Kayabaşoğlu, “Doğal bir burun, ancak doğal görünümlü bir yüz ile mümkün olabilir. Yüzümüzdeki asimetrik sorunlar sadece burun estetiği ile çözülmeyebilir. Bütüne odaklanmak bu aşamada büyük önem taşır. Örneğin yüzü çok asimetrik olan bir insana, dünyanın en iyi burun ameliyatı da yapılsa, yüzdeki asimetrik ifade yok olmayabilir. Profil estetiği ameliyatı demek, çok büyük estetik ameliyatları demek değildir. Sorun tespiti doğru yapılırsa, çok küçük dokunuşlu dolgu uygulamaları ile yüzde kusursuz bir ahenk yakalanabilir. Yüzümüzde estetiği ve harmoniyi ararken, suçu sadece burnumuza atmamalıyız. Yüz estetiği uyum üzerine kuruludur, dolayısı ile sorun belki de sadece burnumuzda değildir” diye konuştu.

Güçlü Çene Erkeklerde Maskülen Yapının En Önemli Detayı…

Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, çene yapısının erkeklerde maskülen yapıyı ortaya çıkardığını belirterek, ’’Güçlü bir çene yapısı, erkeklerde maskülenlik simgesidir. Çene erkeklerde ideal olan burun yapısı ile beraber yüz ifadesinde anahtar rol oynar. Burun erkeksi bir yapıya sahip olsa da, çenenin küçük olması yüzdeki ifadeyi ‘feminenleştirebilir’. Erkeklerde ideal çene yapısı, burun ve yüz ile uyumlu, belirgin, ucu geniş ve keskin hatlara sahip olandır.

Çiğneme kas grubunun en önemli üyesi, Masseter Kası’dır. Dişlerinizi sıktığınızda dişlerinizin arka kısmında hareket eden bu kası hissedebilirsiniz. Masseter Kası, erkeklerde daha gelişmiştir. Bunun sebebi testosteron hormonudur. Gelişmiş kas, çene kemiğini de güçlendirerek köşeli bir çene görünümüne neden oluyor. Köşeli çene de erkeklere daha maskülen ve çekici bir görünüm kazandırıyor. Aslında, çocukluğumuzdan beri izlediğimiz, karikatürlerde veya çizgi filmlerde de görebileceğimiz üzere, süper kahramanların hep güçlü çenelere sahip olduğunu görmekteyiz’’ açıklamalarında bulundu.

Hekim Değerlendirmesi Büyük Önem Taşıyor…

Profil estetiği ile yorumlamalarda bulunmaya devam eden Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ’’Hastaların profil estetiği ile ilgili aldığı kararlarda hekim seçimi oldukça önemlidir. Hastayı doğru yönlendirmek ve operasyon sonrası ortaya çıkan sonuç ile hastanın tatmin olarak ayrılmasını sağlamak, hekimin konu hakkındaki uzmanlığı ile doğru orantılıdır. Hastaya istediği yüz ifadesini kazandırmak tabii ki, profil estetiğinde yüz haritasının yakından ve uzaktan iyi değerlendirilmesinden ve bütüne olan odaklanmaktan geçer’’ açıklamasında bulundu.

İnsanları Etkilemek İstiyorsanız Profilinize Önem Verin

Hekimlik sanatının tüm inceliklerini icra eden Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “İnsanların dış görünüşleri, sosyal yaşamlarını olumlu ya da olumsuz anlamda etkiliyor. Görünüşlerinden memnun olan kişilerin, genellikle sosyal yaşamda özgüvenlerinin yüksek olduğu görüyoruz. Profil estetiği için bize başvuran hastalarımızın, uygulamadan önceki ve sonraki psikolojik durumlarında pozitif anlamda büyük farklar gözlemliyoruz. Bu anlamda sosyal yaşamında özgüveni yüksek, insanları etkilemeyi seven bireyler için profil estetiği büyük önem taşıyan bir detaydır’’ cümleleri ile profil estetiğine eğildi.

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al


×
Doktorumuza Sorun

×