Yüz germe; gevşemiş olan yüz ve boyun cildini, kulak önü ve saçların başlangıç çizgisinden yapılan kesilerle gerginleştirilerek, yüze daha genç bir görünüm verme işlemidir.

Yüz germe ameliyatlarında, yüz dokusu güçlendirilir, sarkan dokular kaldırılır ve fazla deri çıkartılır.

Zamanın doğal bir seyri olarak yaşlanmanın ve yer çekiminin etkileri insan vücudundaki her alanda farklı şekillerde görülmeye başlar. Kişi yaş aldıkça cilt sıkılığını ve elastikiyetini kaybeder. Bu durum güzellik algısının en fazla dikkatleri çektiği bölge olan yüzümüzde görülür.

İlerleyen yaşına rağmen içinde inanılmaz bir gençlik hissi duyan, daha genç görünmeyi arzu eden, yani yıllara yenilmek istemeyen insanlar tarafından talep edildiği için yüz germe ameliyatı günümüzde popüler hale gelmiştir.

Yüz Germe Nasıl Yapılır

Kimler yüz gerdirme ameliyatı için uygun adaylardır?

Yüz germe ameliyatları aynada kendini görüntüsünden daha genç hisseden, sağlık durumu genel anestezi altında operasyona uygun her yaştan kişiler için uygundur.

Yüz germe ameliyatı geniş ve rahat bir zamanda, sakince alınması gereken bir karardır. Lütfen yüz germe operasyonu konusunda ‘’düşük fiyat’’ ya da ‘’yakın lokasyon’’ gibi tercih sebeplerini değil; gerçek cerrahi tecrübe, kaliteli hizmet, ileri cerrahi yöntemler ve tam teşekküllü hastane ortamı gibi sağlığınıza önem veren detayları göz önüne alınız.

Yapılan işlemin kapsam ve tekniğine göre yüz germe ameliyatından sonra yüzünüzde ödemler, morluklar görülebilir. Ameliyat sonrası yüzünüzün çevresine uygulanan bandajlar genellikle bir hafta kalır, ancak hastanın iyileşme hızına göre ya da mevcut kanamaya yatkınlığına göre daha uzun süre de tutulabilir.

Yüz germe ameliyatına ne zaman ihtiyacım olacak?

 • Çene hattı belirginliği kaybettiğinde, boyun cildi daha gevşek ve sarkık bir duruma geldiğinde,
 • Elmacık kemiklerindeki dolgun görüntü yaşlanma ile beraber azalıp sarktığında,
 • Yüzümüzde çöküntüler, derin çizgiler oluştuğunda,
 • Gülümsediğimizde iki parantez gibi ağız köşelerinin yanlarında oluşan nazolabial oluklar daha derin hale geldiğinde,
  yüz germe ameliyatı yaptırma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatı öncesi ne yapmalıyım?

 1. Yüz germe ameliyatından 10 gün önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 2. Ameliyat öncesinde kan sulandıran ilaçlar gibi çeşitli ilaçların alınmaması gerekmektedir.
 3. Ameliyat öncesi hastanın kullandığı ilaçlar ve rahatsızlıkları hakkında doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Yüz germe ameliyatı için birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Ameliyat yönteminin seçimi hastanın sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti, hastanın yüzünün yaşlanma derecesi, cildinin durumu ve yüz anatomik yapısının özellikleri gözden geçirilerek yapılır. Hastanın yaşlanma ve sarkma derecesine göre de ameliyatın genişliğine karar verilir.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatlarında da her hastaya özel ameliyat planlaması yapılmalıdır. Yüz germe ameliyatlarında kulağınızın önünden başlayıp, kulak arkanıza doğru uzanan kesiler yapılarak yaşlanma derecesine göre değişik kalınlıkta cilt, cilt altı dokular gerilir.

Ameliyat süreci

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bu ameliyatın ayrıntısı çoktur. Yanaklar, göz çevresi, kaşlar, burun, alın, boyun ve çene bir bütün olarak değerlendirilir.

Yapılacak bölgelere göre değişmekle birlikte cerrahi operasyon yaklaşık 4-5 saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olacak?

 • Operasyon sonrası hastalarda dren adı verilen, kan toplanmasını engelleyen tüpler kullanılır ve bu drenler ameliyatın 2. gününde alınır. İlk 3 gün yüzünüzün etrafında sarılı bir pansuman bulunur.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk 3-4 gün yüzünüzde yoğun şişlikler ve ödem oluşmaktadır.
 • Ameliyatın üçüncü haftasından sonra ise şişlikleriniz fark edilmeyecek kadar azalır.
 • Yaklaşık 6-8 gün süren morarma dönemi takip eder ve hafif ağrılarınızın olabileceği morarma dönemi içinde dikişleriniz alınır.

İyileşme süreci…

 • İyileşme süreci hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir. İyi beslenen, spor yapan, sigara içmeyen hastalar her zaman çok daha hızlı ve kolay bir iyileşme süreci geçirmektedir.
 • 2. haftada kaba ödemler geçmiş ve dikişler kaynamış olur. Ancak hasta operasyonun güzel ve pozitif etkilerini 1. ayın sonunda çok daha net ve pozitif şekilde görecektir.
 • Yüz şeklinin tamamen elde edilmesi 3 hafta sonrasında gerçekleşmektedir. 3 hafta sonunda gözlük kullanılabilir. Farklı bir yüz estetiği ameliyatı durumunda, iyileşme süreci sonrasında gözlük kullanımında sakınca olmaz.

Ameliyattan sonra iz kalacak mı?

 • Kulak önü ve arkası ile saçlı deri gibi bölgelerde kesi yapıldığından çok hafif bir iz oluşabilir. Bu iz 7 gün sonrasında cilt rengini alır ve görünümü zamanla oldukça hafifleyecektir.
 • Endoskopik yüz germe yapılırken 1-2 santimi aşmayan minik kesiler saçın içinde olduğu için görünmüyor. Klasik yüz germede ise kesiler kulak önünde ve arkasındaki doğal çizgi yerlerine yerleştirilmektedir.

DERİN PLAN tekniğinin farkı nedir?

Klasik ve eski yöntem yüz germe ameliyatları sadece  üst cildin gerilmesi ile gerçekleşirken, derin plan tekniğinde cildin altındaki SMAS adı verilen dokulardan gerginlik sağlanır, ardından ise cilde hiç gerginlik aktarılmadan kapanış yapılır. Gerginlik işlemi SMAS dokusundan sağlandığı için bu teknik uzun vadede çok daha etkili, çok daha uzun ömürlü sonuçlar vermektedir.

Bu noktada önemli bir detay bulunmaktadır. SMAS üzerine atılan dikişler veya SMAS’ı kesip kısaltarak yapılan ameliyatlar derin plan yüz germe cerrahisi değildir ve bu nedenle de aynı başarıya sahip değildir.

Derin plan tekniği ileri derecede anatomi bilgisi ve cerrahi tecrübe gerektirir. Milim milim cilt ve SMAS doku altında ilerlenerek hassas yapılan bir işlemdir. Ameliyattan sonra hasta iyileşme dönemini tamamlandığında cildindeki tüm sarkma, deformite ve yaşlılık izleri giderilmiş cildi çok daha genç bir forma kavuşulmuş olur.

Mini yüz germe nedir?

Sizi hissettiğiniz yaştan daha yaşlı gösteren cildinizdeki sarkma ve kırışıklıkları kalıcı olarak silmek istiyorsanız, mini yüz germe, ameliyatsız yüz germe, iple yüz germe, buzla yüz germe, ütüyle yüz germe, radyofrekans yüz germe, ultrason yüz germe gibi her gün yeni bir isimle eklenen ameliyatsız uygulamalar bunu size sağlamaz. İşte ‘’mini yüz germe’’ de bu gibi etkisi kalıcı ve net olmayan işlemlerin ortak adıdır diyebiliriz.

Bazı şeyler ya vardır, ya yoktur. Değişim de bunlardan biridir. Değişim istiyorsanız, değişmelisiniz, değil mi? Neden bu işi etkinliği net olmayan yollarda arıyorsunuz? Daha azı ile ya da yetersizi ile yetinmek zorunda değilsiniz.

mini-yuz-germe

Mini Yüz Germe Yöntemleri Nelerdir?

Mini yüz germe olarak adlandıracağım yöntemler (ameliyatsız yüz germe, iple yüz germe, ütüyle yüz germe, radyofrekans yüz germe, ultrason yüz germe vs.) sonrasında değişip değişmediğinizi, gençleşip gençleşmediğinizi anlamak için her gün aynaya kırk kez bakarsınız. Sürekli bir onaylanma ihtiyacı hissedersiniz. Bu işlemleri uygulayanlar da sizi bu konuda olumlu sonuç aldığınıza dair sürekli tasdik eder. Kendinizi kliniklerinden çıkana kadar hep iyi hissedersiniz.

Mini yüz germe ile  yüz germe (gerdirme) arasındaki fark nedir?

Mini yüz germe adı altında size sunulan hiçbir teknik, yöntem ya da işlem sizin yüzünüzde fark edilir bir değişim yaratamaz. Belki siz milimetrik bir fark görebilirsiniz. Belki de sadece öyle hissedebilirsiniz. Mini yüz germe ile gerçek bir yüz germenin sizde yapacağı değişimi görmek için sadece mini yüz germe yapan ve bohçasında bundan başka bir önerisi olmayan cerrahtan öneri almamalısınız.

Şöyle anlatabilirim, kafanızda belirlediğiniz belli bir marka muzlu sütü almak üzere bir bakkala girdiniz ve reyonda bulamadınız. Bakkal size ne diyebilir? Elinde bulunan çilekli sütlü önermekten başka çaresi var mı ki?

Yüz Germe Fiyatları

Fiyat tabi ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu ve sizi iyi hissettirecek bir sonuca ulaşmak olmalıdır.

Yüzünüze göre bir ameliyat ve isteklerinizi ortalama bir belirlemesi yapılır. Yapılan bu analiz ile size bir ameliyat fiyatı verebiliriz. Yüz germe ameliyat fiyatı hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki formu doldurabilir veya bizi arayabilirsiniz.

Gürkan Kayabaşoğlu Fiyat Bilgisi

Sık Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatını kaç yaşında olabilirim?

Genel sağlık durumunuz iyi olduğu sürece yüz germe ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. 45’li yaşlardan sonra yaşlanmanın hızlandığı bilinmektedir, bu nedenle 50’li yaşlar yüz germe ameliyatı için en ideal yaş aralığıdır. Ancak bu noktada bir yorum yapmak istiyorum, yüz germe ameliyatınızı olmak için iyice yaşlanmayı beklememeniz gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü yüz germe ameliyatı kendinize yapacağınız en güzel yatırımlardan biridir. Böyle bir yatırımı da ne kadar erken yaşlılık döneminizde yaparsanız, o kadar uzun süre bunun keyfini sürersiniz.

Bu ameliyattan beklentilerim neler olmalıdır?

Yüz germe ameliyatı sonrasında birçok hasta kendilerini çok daha genç hissettikleri için yaşamak, daha uzun yaşamak ve daha keyifli yaşamak için müthiş bir enerji hissettiklerini, günlük hayatta yeni karşılaştıkları insanlarla, eşleriyle, arkadaşları, dostları ve akrabalarıyla çok daha iyi ilişkiler kurduklarını, kendilerini hem iş hayatlarında hem sosyal yaşamlarında çok daha iyi ifade ettiklerini ve özgüvenlerinin çok arttığını söylemektedir.

Dolayısıyla, yüz germe ameliyatı sadece yüzü değil aynı zamanda hayatı da genç hale getiren bir ameliyattır, diyebiliriz.

Ancak ne yüz germe ameliyatından, ne de diğer estetik ameliyatlardan hayatınızın anlamını ve yaşamınızın yönünü değiştirebilecek ölçüde sihirli bir değnek dokunuşu gibi beklentiler içinde olmamalısınız. Bu şekildeki beklentiler her zaman hüsranla sonuçlanır. Yüz germe ameliyatı size sadece daha genç bir görünüm verecektir.

Bu ameliyatın pozitif sonuçlarına hazırlanmak ve pozitif katkılarını hayatınıza eklemek sizin elinizdedir. Mutluluğun insanın içinden geldiğini dış unsurların mutlu hissetmede sadece yardımcı unsurlar olduğunu hepimiz biliyoruz.

Dolayısıyla yüz germe ameliyatı kendisini olduğundan daha genç hisseden insanların ayna karşısında da genç görünmek için talep ettikleri bir ameliyattır.

Yüz germe ameliyatı kalıcı mıdır?

Yüz ameliyatı sonuçları kalıcıdır. Fakat gençleşme amacıyla yapılan yüz germe sonrasında, cildin doğal yaşlanma süreci devam edeceği için, ameliyatla elde edilen görünüm yıllar geçtikçe yaşlanmaya bağlı olarak değişecektir.

İkinci kez yüz germe ameliyatı olabilir miyim?

İlk yüz germe ameliyatının üzerinden 7-10 yıl geçtikten sonra yeniden yüz germe ameliyatı yapılabilir.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Yüz estetiği ameliyatı sonrasında oluşan kanama, yara yerlerinde iltihap, yara yerlerinde açılma, enfeksiyon, ciltte his azalması, sinirlerde zedelenme ameliyata dair komplikasyonlardır.

Yüz germe operasyonu ile kaç yaş gençleşirim?

Yüz germe ameliyatı ile yaklaşık 15 yaş daha genç görünebilirsiniz. Sadece göz altı torbalarının alınması için yapılan bir yüz estetiği işleminde dahi 5 yıl daha genç görünmek mümkün olabilmektedir.

Yüz germe ameliyatında herkese aynı işlem mi uygulanır?

Yaşlanma her bireyde farklı özellikler gösterebilir. Her hasta için farklı bir yüz germe estetiği planlaması yapılır. Dolayısıyla farklı girişim kombinasyonları uygulanır.

Ameliyatta hangi teknikler kullanılır?

Yüz germe ameliyatı, klasik yüz germe ameliyatı ve endoskopik yüz germe ameliyatı olarak iki farklı teknik ile uygulanabilir

Yüz germe ve boyun germe ameliyatları aynı seansta olabilir mi?

Evet, aynı ameliyatı sırasında yüz ve boyun germe ameliyatları birlikte yapılabilir.

Boyun germe ameliyatının amaçları nelerdir?

Yüzümüzün anatomik özellikleri nedeniyle yaşlanma her bölgeye farklı oranda etki edebilir. Örneğin bazı insanlarda boyun bölgesi yüz bölgesine oranla daha hızlı yaşlanabilir.

Çene altına sarkan fazla deriler, çene altında biriken yağ dokuları ve boyunda kalınlaşma, gençliğin ve güzelliğin sembollerinden biri olan gergin çene çizgisinin kaybolmasına neden olabilir.

Boyun germe ameliyatı yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabileceği gibi sadece bu bölgede sorunu olan hastalara tek başına da uygulanabilir. Doğru seçilmiş hasta gruplarında ve doğru planlama ile yapılacak boyun germe ameliyatları ile çok yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Boyun germe ameliyatları nasıl yapılır?

Boyun germe ameliyatıları hastaların boynunun özeliklerine göre planlanır, Kimi hastaların boyunlarında sadece yağ fazlalığı bulunurken, kimilerinde  cilt fazlalığı, bazen de her ikisi birlikte bulunabilir. Yağ birikimi ve fazlalığı olan hastalarda yağ dokusunun emilmesi (Liposuction) işlemi yapılır.

Eğer hastada cilt fazlalığı varsa, cildin ve alt katmanlarının da gerilmesi gerekir. Hastaların analizleri sonrasında hastaya özel ameliyat planlamaları doğrultusunda kulak arkasından yapılacak kesilerle boyundaki sarkma yapan dokular olmaları gereken pozisyona getirilerek, tespit edilirler.

Boyun germe ameliyatlarının iyileşme dönemi nasıldır?

Boyun germe ameliyatı sonrasında yaklaşık bir hafta boyunca boynunuza yumuşak ve elastik bir sargı uygulamanız gerekir. Bu süre içinde boyun altınızda şişlik ve hafif morluklar, ağrılar olabilir. Ameliyattan sonraki yedinci gün kulak arkasındaki dikişleriniz alınır ve bir hafta daha, sadece geceleri uyurken boyun sargınızı uygularsınız

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy verilmedi.)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara