Sinüzit ameliyatı çok hassas bir ameliyattır. Sinüzit hastalarının hepsinde aynı belirtiler olmayabilir ve bazen sadece geniz akıntısı olarak karşımıza çıkabilir. Sinüzite yol açan burun içi nedenleri endoskopik muayene ile teşhis edilebilir.

Sinüsler, soluduğumuz havayı nemlendirir ve mikroplardan temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kafa kemiklerimizin hafifletilmesini sağlar ayrıca sesimizin karakteristik şekilde oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Burundaki tıkanıklık sonucunda sinüsler doğru şekilde havalanmazsa içlerinde bakteri ya da virüs birikir bu da bakteriyel sinüzite neden olabilir.

Sinüzit Ameliyatı Doktoru

Sinüzit Ameliyatı Kolay Yapılır mı?

Hekim için zor, hasta için kolay ameliyatlardır. Ameliyatı yapacak doktor tüm teknik ekipmana, bilgi ve deneyim birikimine sahip olmalıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu cerrahi girişim 1-2 saatlik sürede tamamlanmaktadır. Ameliyat sonrası dönem çok kolay geçmekte ve genellikle burnu tamamen kapatan bir tampon kullanılmadığı için hasta kısa zamanda normal faaliyetlerine geçebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Öncesi Hastalar Ne Yapmalıdır?

Sinüzit hastalarına gerekli tüm teşhisler yapıldıktan ve ameliyata karar verildikten sonra, ameliyat tarihi belirlenir. Hastalara ameliyat öncesinde rahat ve gevşek bir kıyafet verilir. Yüzük, saat, küpe gibi aksesuarların çıkarılmış olması gerekir. Aynı zamanda hastalarda makyaj bulunmamalıdır. Sinüzit ameliyatı öncesi yüze krem de sürülmemelidir. Hastaların sinüzit ameliyatı öncesinde yüzlerini sabunla iyice yıkamaları gerekir. Saçları ise geriye doğru toplanır.

Sinüzit Ameliyatından Sonra Ne kadar Zamanda İyileşirim?

Hastalar genellikle ilk ameliyat gününde taburcu edilmekte ve ayakta takip edilmektedir. Burnu kapatmayan bir tampon ile 1-2 gün içerisinde çıkartılarak hasta takibe alınmakta ve 5. günde hastalar işine dönebilmektedir. 3 haftalık erken takip döneminden sonra hastalar uzun dönemli takibe alınırlar.
Aşırı kanama, keskin baş ağrısı, 38.6 °C ve daha yüksek ateş, burun ve gözlerde şişlik, burun kanallarında ince şeffaf sıvı akıntısı gibi semptomlarda hemen cerrah ile irtibat kurulmalıdır.

Sinüzit ameliyatı olan hastanın hastaneden çıkış evrakları hazırlandıktan sonra, hasta yakını ile beraber hastaneden eve ayrılabilirler. Sinüzit ameliyatı sonrası dinlenme aşamasında hastalar yüksek yastıkta yatarak ve başlarını yukarıda tutarak, cerrahi operasyon esnasında oluşan şişliğin inmesini sağlayabilirler. Hastalar bir süre yataktan kalkarken yakınlarından yardım alabilirler. Hastalar tuvaleti kullandıklarında dışkılarında kanamalar olabilir. Çünkü bağırsak hareketleri sebebiyle hastalar kabızlık sıkıntısı çekebilirler. Kişi kabız ise, dışkı yumuşatıcı ilaç veya müshil almalıdır.

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’nu Tanıyalım

  1. 2009-2010 yılında Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği ‘’ Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas eğitimini ‘’ (Official Fellowship) almak üzere onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi. Bu eğitimi alan ilk Türk hekimidir.
  2. ‘’ Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi’’ tarafından kendisine Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi. Bu diplomayı alan üçüncü Türk hekimidir.
  3. Son üç yıldır düzenli olarak Sapanca’da düzenlenen ve çok yüksek katılımla takip edilen ‘’Burnun Estetik Buluşmaları’’ kongrelerinin düzenleyicisidir.
  4. Kasım 2015’de Avrupa Birliği Kulak, Burun, Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Dernekleri tarafından düzenlenen Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Board Sınavının sözlü kısmını başarıyla tamamladı. Avrupa Birliği Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Board Diploması almaya hak kazandı.
Gürkan Kayabaşoğlu Kimdir
Gürkan Kayabaşoğlu Facebook
Gürkan Kayabaşoğlu Instagram
Gürkan Kayabaşoğlu Youtube

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 Oy verildi, Ortalama: 4,80)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al


×
Doktorumuza Sorun

×