sinüzit ameliyatı

Sinüzit ameliyatı ve cerrahisi

Sinüzit ameliyatı çok hassas bir ameliyattır. Sinüzit hastalarının hepsinde aynı belirtiler olmayabilir ve bazen sadece geniz akıntısı olarak karşımıza çıkabilir. Sinüzite yol açan burun içi nedenleri endoskopik muayene ile teşhis edilebilir.

Sinüzit Ameliyatı Kolay Yapılır mı?

Hekim için zor, hasta için kolay ameliyatlardır. Ameliyatı yapacak doktor tüm teknik ekipmana, bilgi ve deneyim birikimine sahip olmalıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu cerrahi girişim 1-2 saatlik sürede tamamlanmaktadır. Ameliyat sonrası dönem çok kolay geçmekte ve genellikle burnu tamamen kapatan bir tampon kullanılmadığı için hasta kısa zamanda normal faaliyetlerine geçebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Öncesi Hastalar Ne Yapmalıdır?

Sinüzit hastalarına gerekli tüm teşhisler yapıldıktan ve ameliyata karar verildikten sonra, ameliyat tarihi belirlenir. Hastalara ameliyat öncesinde rahat ve gevşek bir kıyafet verilir. Yüzük, saat, küpe gibi aksesuarların çıkarılmış olması gerekir. Aynı zamanda hastalarda makyaj bulunmamalıdır. Sinüzit ameliyatı öncesi krem de yüze sürülmemelidir. Hastaların sinüzit ameliyatı öncesinde yüzlerini sabunla iyice yıkamaları gerekir. Saçları ise geriye doğru toplanır.

Sinüzit Ameliyatından Sonra Ne kadar Zamanda İyileşirim?

Hastalar genellikle ilk ameliyat gününde taburcu edilmekte ve ayakta takip edilmektedir. Burnu kapatmayan bir tampon ile 1-2 gün içerisinde çıkartılarak hasta takibe alınmakta ve 5. günde hastalar işine dönebilmektedir. 3 haftalık erken takip döneminden sonra hastalar uzun dönemli takibe alınırlar.
Aşırı kanama, keskin baş ağrısı, 38.6 °C ve daha yüksek ateş, burun ve gözlerde şişlik, burun kanallarında ince şeffaf sıvı akıntısı gibi semptomlarda hemen cerrah ile irtibat kurulmalıdır.

Sinüzit ameliyatı olan hastanın hastaneden çıkış evrakları hazırlandıktan sonra, hasta yakını ile beraber hastaneden eve ayrılabilirler. Sinüzit ameliyatı sonrası dinlenme aşamasında hastalar yüksek yastıkta yatarak ve başlarını yukarıda tutarak, cerrahi operasyon esnasında oluşan şişliğin inmesini sağlayabilirler. Hastalar bir süre yataktan kalkarken yakınlarından yardım alabilirler. Hastalar tuvaleti kullandıklarında dışkılarında kanamalar olabilir. Çünkü bağırsak hareketleri sebebiyle hastalar kabızlık sıkıntısı çekebilirler. Kişi kabız ise, dışkı yumuşatıcı ilaç veya müshil almalıdır.

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Sizi Arayalım