Göz kapaklarında karşımıza çıkan her sorunu, göz kapağında var olan gerçek sarkma yani pitozis durumu ile karıştırmamak gerekir.

Göz estetiği denilince sadece göz kapaklarını değerlendirmek eksik ve hatalı olur. Göz çevresi hem göz kapaklarını, hem de kaşları içerir. Dolayısıyla aslında tüm göz kapağı ameliyatlarında kaşların mevcut seviyesinin de değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Hatta değerlendirmeyi biraz daha ileri boyuta taşırsak, ameliyattan sonra kaşlarınızın muhtemel seviyelerinin de belirlenmesi uzun süreli başarılı sonucun gizli sebeplerinden biri olarak açıklanabilir.

Pitozis Nedir?

Üst göz kapağının açılıp kapanmasını sağlayan kas grupları ve bunların tendonlarındaki gevşeklik nedeniyle oluşan duruma Pitozis denir.

Bu makalede sizlere çok bilinmeyen tıbbi bilgileri paylaşacağım.

Göz kapaklarınızın yaşlanmanın etkisiyle kırışmaya başladığını, cilt fazlalığı oluştuğunu, kadınsanız makyaj yapmakta sıkıntı yaşamaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bir de kaşlarınız aşağı doğru sarkmışsa, göz kapağınızın üzerindeki cilt birikmesi daha da hızlı oluşur. Bu görünüme sadece cilt fazlalığı yol açmaz, gözümüzün çevresindeki yağlı dokular da yaşlanmanın etkisiyle daha belirgin hale gelir ve göz altı ve üstü torbalarını oluşturur.

Klasik göz kapağı estetik ameliyatlarında fazlalık ve kırışıklık yapan cilt ve cildi içeriden baskı yaparak torba görünümüne yol açan yağlar alınır ve daha dinç bir göz elde edilir.

Ancak pitozis tedavisi yukarıda belirttiğimiz operasyondan çok daha farklı adımlarla gerçekleşmektedir.

Pitozis Neden Oluşur?

Pitozis probleminin oluşum nedeni sadece yaşlanma değildir. Gençken hatta doğuştan bile var olabilir. Ailesel ve genetik geçişi olan hastalıkların bir parçası da olabilir. Daha bebekken bile göz kapağını hareket ettiremeyen ve bu nedenle de göz kapakları bazen tek taraflı, bazen de iki taraflı sarkık olan yeni doğanlarla karşılaşmış olabilirsiniz.
Türkiye’deki en ünlü rock yıldızlarından biri olan Hayko Cepkin, bu vaka için örnek olabilir. Hayko Cepkin‘in tek göz kapağındaki sorun pitozistir.

Pitozis sadece estetik bir kaygı mıdır?

Hayır, görme alanını ciddi etkileyen bir pitozis varlığında görme kalitesi (keskinliği) giderek azalabilir ve hatta körlük ile bile sonuçlanabilir.

Pitozis ameliyatının diğer göz kapağı ameliyatlarından farkı nedir?

Pitozis, klasik göz kapağı estetiği ameliyatı ile düzeltilemez. Çünkü göz kapağının hareketini sağlayan kas grupları cildin ve yağlı dokuların derininde bulunurlar. Klasik göz estetiği ameliyatlarında ise kas gruplarının bulunduğu katman açılmaz. Pitozis ameliyatı göz estetiği cerrahisi üzerine ciddi tecrübesi olan cerrahlar tarafından yapılır.

Pitozis cerrahisi nasıl yapılır?

 • Pitozis ameliyatında göz kapaklarının uygun açılma seviyesi belirlenir ve kas gruplarının uzunluğu bu seviyeye uygun şekilde kısaltılır.
 • Bu ameliyat bazen cilt üzerinden yapılan kesilerle, bazen de göz kapağı altından yani içeriden yapılan kesilerle gerçekleştirilir.
 • Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında yaklaşık 20-30 dakika kadar süren bu ameliyatlar tercihen lokal anestezi altında ya da hastanın isteği üzerine genel anestezi altında yapılabilir.
 • Hastanede kalış gerektirmeyen bir ameliyattır.

Göz kapağı ameliyatı ve düşüklüğü hakkında detaylı bilgi almak için göz kapağı estetiği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Showing 2 comments
 • oğuz ben
  Cevapla

  ben pitozis ameliyatı olacam. fiyat lar nedir.!!!. tel,im..5305944899 oğuz ben. tşk,ler.

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara