Migren toplumda çok sık görülen baş ağrısı nedenlerinden biridir. Hayat kalitesini çok olumsuz etkiler ve aynı zamanda çok ciddi iş gücü kaybına yol açar. ABD’de yapılan çalışmalar göstermiş ki bir yıl içerisinde 10 milyarlarca dolar iş gücü kaybına yol açmaktadır.

Bilindiği gibi migren hastaları ağrıları olduğu zaman ışıktan, sesten, gürültüden hatta bazı yiyeceklerden bile kaçınırlar. Ve migren tedavilerinde yıllardan beri çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Son 10 yıl içerisinde migren tedavisinde alternatif yöntemler kullanmaktayız. Bunlardan bir tanesi de btokstur.

Bir Nöroloji uzmanı tarafından tanısı konmuş ve ilaca karşı dirençli yani kullandığı ilaçlara rağmen bir ay içerisinde 12-13 günden daha fazla migren atağı geçiren ve bundan dolayı çok ciddi hayat kalitesi düşmüş hastalarda biz öncelikle bu tedaviyi deniyoruz. Uygulamayla tedaviyi sağlamakla birlikte, cerrahinin etkin olup olmayacağını gösteren bir tanı testi olarak da kullanılmaktadır.

Migrenli hastalarda migreni tetikleyici 4 farklı noktaya btoks enjeksiyonu yapılır ve hastanın bundan sonraki süreçte atak sıklığı takip edilir. Kanıtlanabilir düzeyde azalma durumunda ise tedaviye devam edilebilir ya da hastaya kalıcı bir çözüm olarak cerrahi sunulabilir.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy verilmedi.)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara