Kulak estetiği; kulağın kıvrımının yetersiz olması durumunda yapılan operasyona denir. Kulaklarımız, öne doğru çok belirgin olduğundan bazen bizlere büyük gibi görünebilir. Fakat boyutları normaldir. Kulak gelişiminin %80-90’ı 6 yaşında tamamlanmaktadır. Kulak kişilerin psikolojisini ve toplumsal iletişimlerini etkileyen ciddi bir kozmetik problemdir.

Yapılan birçok sosyolojik çalışmada çocukluk yıllarında, okul döneminde arkadaşları tarafından kulakları nedeniyle alay konusu olan öğrencilerin okul başarısının azaldığı ve okuldan uzaklaşma eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Kadınlarda saç kullanma özgürlüğünü kısıtlayan kepçe kulaklar, erkeklerde ise genelde uzun saç kullanma eğilimi yaratmaktadır.

Kepçe kulak neden oluşur?

Kulağın çok özel kıvrımlı bir yapısı vardır. Kepçe kulak oluşmasına kabaca iki farklı faktör yol açmaktadır. Bunlardan ilki kulağın kıvrımlarının yetersiz açılanmaya sahip olması, ikincisi ise kulak kıkırdaklarının normalden daha büyük olmasıdır. İki farklı durum için uygulanması gereken cerrahi teknikler de birbirinden farklıdır.

Doğru hasta seçimi…

Çalışmalar sonucunda kepçe kulak ameliyatlarında başarı için, doğru hastaya doğru tekniğin seçilmesinin en önemli kriterdir.

Her tekniğin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir teknik için diğerlerinden daha iyi demek doğru olmaz. Farklı hastalar ve kulaklar için en doğru teknik, birbirinden farklı olabilmektedir.

*Bu nedenle tüm teknikleri çok iyi bilmek ve hangi hasta için hangi tekniği tercih etmek gerektiğine karar vermek başarılı bir sonuç için çok önemlidir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastanın kulağında kepçeliğe yol açan farklı problemler olabilir.  Sorunun basit nedenlerden kaynaklandığı durumlarda kulağa kesi yapılmadan, yaklaşık 20 dakika süren bir işlemle kulak istenilen şekile getirilebilir.

Problemin daha büyük olduğu durumlarda ise kulağa kesi yaparak şekillendirmek gerekebilir ve bu durumda ameliyat süresi 40-50 dakikayı bulabilmektedir.  Kesiler genellikle kulağın arkasından yapılır ve böylece iz bırakmadan iyileşir.

Yetişkinlerde kepçe kulak estetiği nasıl yapılır?

Yetişkin kepçe kulak ameliyatları sonrasında, sert olan kulak kıkırdağı özüne yani eski haline dönmek isteyebilir bu nedenle ameliyattan sonra milimetrik açılmalar görülebilir. Bu özellik nedeniyle yetişkin ameliyatlarındaki planlamalarda kıkırdağın sertliği göz önünde tutularak ameliyat öncesi hesaplama yapılır ve uygulanır.

Kulak kıkırdağı küçük yaşlarda daha yumuşak olduğu için, kepçe görünümü tedavi etmek bu yaşlarda hem daha kolaydır hem de yapılan ameliyatın başarısı küçük yaşlarda daha yüksektir. Ancak ileri yaşlarda da kepçe kulak estetiği tedavisi bugün sahip olduğumuz cerrahi teknikler sayesinde başarıyla uygulanabilir, bu nedenle geç kaldığınızı düşünmeyin.

Yetişkin kepçe kulağı ameliyatları sonrasında, sert olan kulak kıkırdağı özüne yani eski haline dönmek isteyebilir bu nedenle ameliyattan sonra milimetrik açılmalar görülebilir. Bu özellik nedeniyle yetişkin ameliyatlarındaki planlamalarda kıkırdağın sertliği göz önünde tutularak ameliyat öncesi hesaplama yapılır ve uygulanır.

Çocuklarda Kepçe Kulak

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ertelenmemesi gereken bir durumdur. Ameliyatın ertelenmesi operasyon başarısını azaltırken, riskleri de artırmaktadır.

Kepçe kulak sorunu yaşayan birçok çocuk, okula başladığı ilk günden itibaren arkadaşları tarafından alay konusu haline gelebilir ve psikolojik olarak örselenebilmektedir. Bu durum çocukların derslerde gösterdiği başarıyı azaltırken, sosyal iletişimleri de büyük ölçüde zarar görmektedir.

Bilimsel çalışmalar sonucunda; çevredeki sosyal baskılar nedeniyle çocuklar okuldan uzaklaşan ve kimseyle arkadaşlık etmek istemeyen bireyler haline geliyorlar.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı Neden Erken Yaşlarda Yapılmalıdır?

İnsanların estetik ameliyatlara karşı toleransının ve adaptasyonunun küçük yaşlarda daha fazla olduğu bilinmektedir. 35 yıl boyunca kepçe kulak problemi ile yaşamış ve aynaya her baktığında aynı görüntü ile karşılaşmış olan bir yetişkin, kepçe kulak ameliyatı sonrasında oluşan değişime kısa sürede adapte olmakta zorlanacaktır.

Oysa ki çocukluk çağında yapılan estetik ameliyatların sonucuna ve görsel değişikliklere çocuğun adaptasyonu çok daha kolay olacaktır. Bunu insanoğlunun tüm evrimlerinde ve yaşamında görüyoruz.

‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözü bu adaptasyon farkını ortaya koyan ve konuyu özetleyen güzel bir sözdür.”

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Ne Zaman Günlük Hayata Dönerim?

 1. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında erişkinler ile çocukların günlük yaşam tempolarına geçme konusunda ciddi farklılıklar vardır.
 2. Erişkinlerin ameliyat sonrası 2-3 gün kadar kullanmaları gereken bandaj, sosyal ve iş hayatlarında sorun haline gelebilmektedir. Bu durumda iş yerlerinden izin almaları gerekebilir.
 3. Fakat çocuklar için bant, elastik bir bandaj veya kafa sargısı kullanmak daha kolay olur. Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme dönemi çok daha rahat geçmektedir.

İdeal yaş nedir?

Kepçe kulak ameliyatları için en ideal yaş çocukların pansumanlara uyum gösterebilecekleri ve okula başlamadan önceki dönem olan 5-6 yaşlardır.

Bu yaşlarda kulak kıkırdakları erişkin yaşlarla kıyaslandığında şekillendirilmek için çok daha yumuşaktır. Bu durum hem ameliyat süresini, hem de yapılacak işlem miktarını azaltmakta ve dolayısıyla iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Doğuştan kulağı olmayan hastalar için de ideal ameliyat yaşı 5-6 yaşlardır. Erişkinler için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, her yaşta ameliyat olabilirler.

İple Kulak Estetiği

Kepçe kulak cerrahisi için tarih boyunca 200’den fazla cerrahi teknik tarif edilmiştir. İplerle yapılan ve kesmeden uygulanan teknik de bunlardan biridir. Kesmeden ya da kanamasız yapılan iple kulak estetiği, kulağın arkasından açılan küçük delikler vasıtasıyla kulağı şekillendirmek amacıyla kulağa cerrahi ipler yerleştirilir.

Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem sonrasında kulakta şişlik ya da morluk oluşmaz. Bu ameliyatlar sonrasında hastanın iyileşme süresi de, klasik yöntem ile ameliyat olan hastanın iyileşme süresine göre daha kısadır. Kulak ameliyatı sonrası, kulak ilk 3 gün pamuklardan oluşan yumuşak bir yatak içinde sarılı şekilde kapalı tutulur. Daha sonrasında kulak tamamen açılır ve bir hafta süresince sadece gece uyurken başa sarılacak bir elastik bandaj uygulaması ile uyunması tavsiye edilir.

Kepçe Kulak Ameliyat Süreci Nasıldır?

Kepçe kulak ameliyatı erişkinler için tercihen lokal anestezi altında uygulanan ancak hastanın isteği üzerine genel anestezi altında da yapılabilen, hafif bir işlemdir.

 • Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık 30 ile 50 dakika arasında sürer.
 • Ameliyattan sonra kulaklar pamuktan bir yatağın içinde korumaya alınarak, hastanın kulakları çepeçevre saran bir bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj hastanın iyileşme sürecine göre 3 ile 7 gün sonrasında alınır.
 • İlk üç gün kapalı kalan kulaklar genellikle 3. gün açılır ve bundan sonra gündüz bandaj yapma ihtiyacı genellikle kalmaz.
 • Hastalar bir hafta daha sadece gece uygulayacakları bandanalar ile rahatça uyuyabilirler.
 • Genellikle sadece kulakların arkasında kendi kendine eriyen dikişler bulunmaktadır.
 • Yapılan ameliyatın kişiye özel planlanacağını unutmamak gerekir, eğer kulak arkalarında alınması gereken türde dikişler varsa, bunlar ilk haftanın sonrasında alınır.
 • Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kulak kıvrımlarında hafif ödemler ve şişlikler görülmesi oldukça normaldir. İlk haftanın ardından şişlikler hızla inecektir.
 • Kulak ameliyatları kişiyi uzun süre günlük sosyal hayattan uzaklaştırmaz.
 • Kulaklar üzerindeki ilk üç gün kalan bandajlar kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza engel değildir. Bandajlı görüntünüz eğer çalışma ortamınız için sorun teşkil etmeyecekse, operasyonun ertesi günü bile masa başı ofis işlerini yürütebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

 • Doğuştan Kulağı Olmayan (Microtia) Hastaların Ameliyatları İşitmelerine Fayda Sağlar mı?
  İşitme iç kulakla ilgili bir fonksiyondur. Eğer hastanın işitmesinde de bir problem varsa, hasta ya da ailesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmalı ve işitme açısından ayrıca değerlendirilmelidir. Eğer yapılan incelemelerde hastanın işitmesi normal saptanırsa yapılacak işlem sadece estetik amaçlı olacaktır. Hastanın iç kulağında bir problem varsa yani işitmesi de az ise; bu sorunun tedavisinde işitme cihazları, biyonik kulak takılması gibi ek uygulamalar gerekebilir.
 • Kulak Estetiği Ameliyatı İşitmeyi Etkiler mi?
  Yapılan hiçbir bilimsel çalışmada kepçe kulak ameliyatlarının işitmeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmamıştır.
 • Kulak Estetiği Fiyatları Nedir?
  Kulak estetiği kişiye özel olarak planlandığı ve neredeyse bütün ameliyatlarda farklı işlemler yapıldığı için fiyatlar konusun da değişiklik gösterir.
 • Kulak Ameliyatında Doğallık Nasıl Sağlanır?
  Tedavisinde geçmişten günümüze 200’den fazla farklı tekniğin tarif edildiği kulakların tedavisinde doğal sonuçları yakalamak gerçekten çok önemlidir. Amaç kafaya daha yakın duran kulaklar oluşturmak değildir.  Bu nedenle kepçe kulak ameliyatları kesinlikle çok tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Normal bir kulağın kıvrımlarındaki benzersizliğe dikkatinizi çekmek istiyorum, bu anatomiyi ameliyatta yeniden oluşturmak büyük bir cerrahi birikim gerektirir. Bu nedenle hekiminizden daha önce yaptığı ameliyat örneklerini size göstermesini rica edin.
 • Kulak Estetiği Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıldır? Ağrı olur mu?
  Kulak estetiği ameliyatının sonrasındaki ilk bir iki gün hastanın hafif ağrıları olabilir. İlk üç gün kulaklar yumuşak–elastik bir pansuman ile sarılı kalırlar. Üçüncü günde pansuman çıkartılır ve hastanın bir hafta boyunca sadece geceleri uyurken kullanacağı elastik bandaj uygulamasına geçilir. İlk hafta boyunca ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması tavsiye edilir.

Yazımıza oy verir misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 Oy verildi, Ortalama: 4,53)

Showing 13 comments
 • ümit payıdar altınok
  Cevapla

  kulak memesi küçültme ameliyatı yapıyormusunuz.? mümkünse tahmini fiyatını söyleyebilirmisiniz.

  • Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
   Cevapla

   Merhaba Ümit Bey; detaylı bilgi almak için 0542 522 5454 numarayı arayabilirsiniz.

 • mehmet
  Cevapla

  para peşin mi yoksa taksit durumu var mıdır ?

  • Asiye
   Cevapla

   Mrh kızım 15 yasında kepçe kulak ameliyatı olmak istiyor yası uygunmu ve fıyat ne kadar

 • Hazal Keskinoğlu
  Cevapla

  Merhabalar. Kepçe kulak ameliyatı için fiyat öğrenmek istiyorum.

 • şefika erdilmen
  Cevapla

  Kepçe kulak için fiyat ve detaylı bilgi rica edebilir miyim

 • Ilknur ULUDAĞ
  Cevapla

  Selam Dr.Gürkan kayabaşoğlu bey çok tesekkür ederim. Inan ben okadar mutlu ve hàlà inanamıyorum yeni Burun için ve yeni den Doğum.Iyiki seni tanımışım iyiki varsın. Tüm arkadaşlar cok beğendi ???❤
  Saygılar selamlar….Sizleri çok Seviyoruz

 • Zeki
  Cevapla

  Kepçe kulak amaliyatı nekadar bilgi verirmisiniz

 • Yasin
  Cevapla

  Fiyat konusunda bilgi verir misiniz

 • ali
  Cevapla

  Kulak estetiği yaptırmak caiz midir

 • Cemile KESKİN
  Cevapla

  merhabalar kepçe kulak ameliyatının fiyatını öğrenmek istiyorum

 • Yusuf
  Cevapla

  Kepçe kulak ameliyatı için fiyat alabilirmiyim

 • Adem
  Cevapla

  Merhaba hocam. Kulak için fiyat alabilirmiyim

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara