Biz Sizi Arayalım

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Merak Edilen Sorular

Kulak estetiği ameliyatının amacı nedir?

Kepçe kulak kişilerin psikolojisini ve toplumsal iletişimlerini etkileyen ciddi bir kozmetik problemdir.

Yapılan birçok sosyolojik çalışmada çocukluk yıllarında, okul döneminde arkadaşları tarafından kulakları nedeniyle alay konusu olan öğrencilerin okul başarısının azaldığı ve okuldan uzaklaşma eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Kadınlarda saç kullanma özgürlüğünü kısıtlayan kepçe kulaklar, erkeklerde ise genelde uzun saç kullanma eğilimi yaratmaktadır.

Bazı durumlarda ise, doğuştan kulağı olmayan hastalar kulak estetiği için başvurmaktadırlar. Bu hastalara, kaburgalarından alınan kıkırdakların özel olarak dizayn edilmesiyle yeni bir kulak oluşturulması gerekebilmektedir.

Kepçe kulak nasıl oluşur ?

Kulağın çok özel kıvrımlı bir yapısı vardır. Kepçe kulak oluşmasına kabaca iki farklı faktör yol açmaktadır. Bunlardan ilki kulağın kıvrımlarının yetersiz açılanmaya sahip olması, ikincisi ise kulak kıkırdaklarının normalden daha büyük olmasıdır. İki farklı durum için uygulanması gereken cerrahi teknikler de birbirinden farklıdır.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Hastanın kulağında kepçeliğe yol açan farklı problemler olabilir.  Sorunun basit nedenlerden kaynaklandığı durumlarda kulağa hiç kesi yapılmadan, yaklaşık 20 dakika süren bir işlemle kulak istenilen şekile getirilebilir. Problemin daha büyük olduğu durumlarda ise kulağa kesi yaparak şekillendirmek gerekebilir ve bu durumda ameliyat süresi 40-50 dakikayı bulabilmektedir.  Kesiler genellikle kulağın arkasından yapılır ve böylece iz bırakmadan iyileşir.

Kepçe kulak ameliyatında doğallık nasıl sağlanır?

Tedavisinde geçmişten günümüze 200’den fazla farklı tekniğin tarif edildiği kepçe kulakların tedavisinde doğal sonuçları yakalamak gerçekten çok önemlidir. Amaç kafaya daha yakın duran kulaklar oluşturmak değildir.  Bu nedenle kepçe kulak ameliyatları kesinlikle çok tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Normal bir kulağın kıvrımlarındaki benzersizliğe dikkatinizi çekmek istiyorum, bu anatomiyi ameliyatta yeniden oluşturmak büyük bir cerrahi birikim gerektirir. Bu nedenle hekiminizden daha önce yaptığı ameliyat örneklerini size göstermesini rica edin.

Kulak estetiği ameliyatı işitmeyi etkiler mi?

Yapılan hiçbir bilimsel çalışmada kepçe kulak ameliyatlarının işitmeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmamıştır.

Kulak estetiği ameliyatı için ideal yaş kaçtır?

Kepçe kulak ameliyatları için en ideal yaş çocukların pansumanlara uyum gösterebilecekleri ve okula başlamadan önceki dönem olan 5-6 yaşlardır. Bu yaşlarda kulak kıkırdakları erişkin yaşlarla kıyaslandığında şekillendirilmek için çok daha yumuşaktır. Bu durum hem ameliyat süresini, hem de yapılacak işlem miktarını azaltmakta ve dolayısıyla iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Doğuştan kulağı olmayan hastalar için de ideal ameliyat yaşı 5-6 yaşlardır. Erişkinler için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, her yaşta ameliyat olabilirler.

Doğuştan kulağı olmayan (Microtia) hastaların ameliyatları işitmelerine fayda sağlar mı?

İşitme iç kulakla ilgili bir fonksiyondur. Eğer hastanın işitmesinde de bir problem varsa, hasta ya da ailesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmalı ve işitme açısından ayrıca değerlendirilmelidir. Eğer yapılan incelemelerde hastanın işitmesi normal saptanırsa yapılacak işlem sadece estetik amaçlı olacaktır. Hastanın iç kulağında bir problem varsa yani işitmesi de az ise; bu sorunun tedavisinde işitme cihazları, biyonik kulak takılması gibi ek uygulamalar gerekebilir.

Kulak estetiği ameliyatının iyileşme süreci nasıldır? Ağrı olur mu?

Kulak estetiği ameliyatının sonrasındaki ilk bir iki gün hastanın hafif ağrıları olabilir. İlk üç gün kulaklar yumuşak–elastik bir pansuman ile sarılı kalırlar. Üçüncü günde pansuman çıkartılır ve hastanın bir hafta boyunca sadece geceleri uyurken kullanacağı elastik bandaj uygulamasına geçilir. İlk hafta boyunca ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması tavsiye edilir.

Videolarla Kulak Estetiği 

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Bakım

İple Kulak Estetiği Nedir?

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

ADRES

 Barbaros Mah, Sütçü Yolu Cd.

No:85A/1

Ataşehir / İstanbul