İlk burun ameliyatı neticesinde oluşan fonksiyonel sorunlar ya da hastanın  beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle ihtiyaç duyulan revizyon (düzelti) burun ameliyatları hastaların korkulu rüyası olmamalı…

Sağlık problemleri ya da estetik kaygılar nedeni ile burun ameliyatı olmuş  hastaların, bu ameliyatlardan istediği sonucu elde edemeyerek mutsuz olması veya ameliyat sonrasında burun çökmesi, eğriliği problemleri yaşanması revizyon (düzeltici) burun ameliyatı ihtiyacı doğurabilir. Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ‘revizyon burun ameliyatları’ ile ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

Revizyon Nedeni Çok İyi Saptanmalı

Revizyon burun ameliyatı olmak isteyen hastanın, bu ameliyatı isteme nedenlerinin çok iyi analiz edilmesinin bu ameliyattaki başarıyı etkileyen en önemli nokta olduğunun altını çizen  Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ‘’ Hasta geçirdiği ilk ameliyatın sonucunda neden mutsuz oldu? Bu sorusu cevabı biz hekimler için çok önemlidir. Ameliyat sırasında veya sonrasında yaşanan problemler-şanssızlıklar, hastanın beklentisinin hekim tarafından yeterince karşılanmaması ya da hastaların gerçek dışı beklentilerinin var olması hastaları ikinci kez burun ameliyatına yönlendiren nedenleri oluşturmaktadır.’’ dedi.

Burun Estetiği Ameliyatlarının %25’i Revizyona İhtiyaç Duyuyor

Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi tarafından üst ihtisas için davet alan ilk Türk hekimi unvanına da sahip olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu konu ile ilgili merak edilen detayları açıklamaya devam ederken, ‘’Literatürde gerçekleşen burun ameliyatlarının ortalama %5-10’u  ikinci bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyuyor.

Burun kıkırdak yapılarında ilk ameliyat sırasında aşırı çıkarım yapılması sonucu burun desteğinin tamamen bitmesi, burun ucu düşmesi veya burun çökmesi, burunda eğrilik ve yamulma oluşması ya da tam düzelmemesi, burun ucu ve kanatlarında oluşan asimetri, aşırı kalkık burun veya aşırı oyulmuş burun sırtı, revizyon burun ameliyatlarında en sık karşılaşılan nedenler olarak sayılabilir’’ dedi.

Ameliyatın detayları hakkında bilgi vermeye devam eden Kayabaşoğlu, ‘’ Revizyon burun ameliyatlarını ikiye ayırabiliriz. Bu ameliyatlardan bazıları 15-20 dakika süren, küçük dokunuşlar ile problemlerin ortadan kaldırıldığı minör ameliyatlar oluyor. Bunun dışında majör revizyonların yapıldığı, 5-6 saat sürebilen, kulak ya da kaburgadan alınan ekstra kıkırdaklar sayesinde burnu yeniden şekillendirdiğimiz revizyon burun ameliyatları da oluyor.’’ dedi.

İlk Burun Ameliyatı ile Revizyon Burun Ameliyatı Arasında En Az 6 Ay Olmalı

Hastaların revizyon burun ameliyatına korkuyla bakılmaması gerektiğini ifade Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ‘’ Hastalar ilk ameliyatlarını olduktan mutlu olmasalar da sonra sabırla beklemeliler. 6-12 aylık iyileşme süreci sonrasında ortaya çıkacak olan sonuç kendilerini halen mutsuz ediyorsa, revizyon burun ameliyatı yöntemine başvurmalılar. Bu kararı alırken hekim seçiminin çok büyük bir önem taşıdığını unutmamalılar. Alanında uzman ve hastası ile sağlam bir iletişim kurabilen, hastasını anlayan ve revizyon ameliyatlarda deneyimli hekimler yaptıkları doğru analizler ve titizlikle planlanan cerrahiler sonucunda hastanın daha önce yaşadığı sorunları ve mutsuzluğu ortadan kaldırabilirler.‘’ dedi.

Recommended Posts
Showing 3 comments
 • M. Çörek
  Cevapla

  Burun estetiği önemli. Gözümüzün önünde duran bir organ sonuçta 🙂

  Bilgiler için teşekkürler…

 • Asu
  Cevapla

  Yüz germe fiyatı alabilirmiyim

 • edanur yalçın
  Cevapla

  merhaba iyi günler
  ben daima burnumun tek deliğinnden nefes alabiliyorum.
  bu bazen değişiyor
  hafif yamukluk ve burun deliklerimde bariz bır farklılık var(biri daha ufak)
  ben fiyat almak istiyorum
  yardımcı olursanız sevinirim.

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×