Keşke hiç yaşlanmasak diyorsunuz değil mi?

Lütfen böyle düşünmeyin. Yaş almak yani yaşlanmak güzeldir, çünkü yaşadığımızın en somut kanıtıdır. Bir de aksini düşünsenize lütfen. Yaş almıyorsanız, hayat sona ermiştir. Aman Allah korusun. Dönelim konumuza. Efendim, yaşlanmanın durdurulamaz ve kaçınılmaz olduğunu konuşmuştuk dolaysıyla bundan mutsuz olmak yerine önemli olan bu süreci kontrol edebilmektir.

Yaşlanmanın ilk etkileri de göz çevremizde başlar. Yaşlanma nedeniyle yüzümüzün dokularınızın esnekliğinin azalması, alnımızda ve göz kapaklarımızda ve oluşan sarkmalar başlar, neticesinde alın ve kaşlarınız göz kapaklarınızın üzerine doğru kayar. Alında oluşan yatay çizgiler; uykulu, mutsuz ya da yorgun bir yüz görünümüne, kaşların ortalarında oluşan dik çizgiler ise kızgın bir görünüme neden olur.

Alın germe ya da kaş kaldırma olarak bilinen ameliyatlar ise, gözlere ve alın bölgesine daha dinç ve enerjik bir görünüm vermeyi, bu bölgeyi gençleştirmeyi amaçlar.

Aslında kaş kaldırmayı göz estetiğinden ya da göz estetiği ameliyatlarını konuşurken bu konuyu kaş kaldırmadan ayırmamak gerekir. Birlikte fonksiyon gören iki dokunun birbirlerini etkilemesi kaçınılmazdır.

ALTERNATİF OLARAK, SAMİMİ OLMASI İÇİN AŞAĞIDAKİ GİBİ DE YAZILABİLİR.

Aslında kaş kaldırmayı göz estetiğinden ya da göz estetiği ameliyatlarını konuşurken bu konuyu kaş kaldırmadan ayırmamak gerekir İki ameliyat aslında kuzenlerdir. Bunun nedeni de kaşların ve göz kapakların kuzen olmasıdır. Yani genellikle birbirlerinden ayrılmazlar.

Bugün size kaş kaldırma ameliyatlarını anlatacağım, haftaya da sırada göz estetiği var.

Kaş kaldırma operasyonu tek başına planlanabildiği gibi, göz kapağı estetik ameliyatları ile birlikte de yapılabilir. Kaş kaldırma ameliyatı, göz kapağı estetiği ameliyatları ile kombine edilmesi sonucunda göz çevresi, kaşlar ve alına genç bir ifade kazandırılmış olunur.

İdeal kaş nasıl olmalıdır?

Değişen moda akımları ideal kaş pozisyonunu, şeklini, kalınlığını, sivriliğini, yukarı ya da aşağı yönelimini yıllar içinde değiştirmiştir. Günümüzde ideal yakın zamana kadar kaş bir çizgi gibi değil yay gibi kıvrım gösteren, en yüksek noktası göz bebeğinin dış hizasında olan ideal kaş tasarımları yerini daha düz kaşlara bırakmaya başladı.

İdeal kaş; kaşın başlangıcı gözün yaklaşık 1,5 cm üzerinde ve bitiş noktası gözün dış hizasının 2-2,5 cm üzerinde olan kaştır.

Ayrıca ideal kaşın kıvrım yaptığı noktanın başlangıç ve bitiş noktalarının yatay bir çizgi hizasında olması ve uzunluğunun ise gözün iç hizasından başlayıp dış kısmına kadar uzanması beklenmektedir.

ideal-kas-nasil-olmalidir

Kaşların kendi güzelliklerinin yanı sıra, gözlerin güzelliğini de ortaya çıkaracak ve onları baskılamayacak şekilde olması da önemlidir. Kişinin tercih ettiği kaş güzelliğinin detaylarına uygun şekilde kaş kaldırma ameliyatlarının planlamasının yapılması çok önemlidir.

Kaşın başlangıç noktalarını ya da bitiş noktalarını olması gerekenden daha fazla ya da daha az kaldırmak, istenmeyen estetik sonuçlara neden olabilir. Eğer kaşların başlangıç noktaları çok kalkarsa hayret veren, şaşırmış bir ifade yüze yansır.

Kaşların bitiş noktaları çok kaldırılırsa, bu sefer de kızgın bir ifade yüze yansır ve kaşlarla gözlerin ilişkisi ve etkileşimi azaltılmış, gözler fazlasıyla ortaya çıkartılmış olur ve sonuçta doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkarır.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatlarında birçok farklı yöntem uygulanabilir ancak günümüzde en sık uygulanan, en popüler olan yöntem endoskop denilen küçük ve ince kameralar yardımıyla, alına hiç kesi yapmadan ve iz bırakmadan yapılan işlemlerdir.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan küçük delikler açarak, hemen hemen hiç kanamaya yol açmadan ve alında iz bırakmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür.

Bu yöntem sayesinde eski yöntemlerde oluşan skar (yara izi) oluşumu engellenir ve daha az şişlik oluşması ile iyileşme döneminin çok daha kısa sürmesi sağlanır. Bu tekniğin dezavantajı ise saçlı doku içinde yapılan kesilerin bir miktar saç kaybına yol açmasıdır. Bu konuda çok hassas olan hastaların diğer tekniklere yönelmesini tavsiye ederim.

Bunun dışında hemen kaşın üstünden ya da , alındaki oluşmuş kırışıklıklardan ve saç çizgisinden hemen önümden yapılabilen gizli kesilerle de kaş kaldırma ameliyatları yapılabilmektedir. Bu işlemler genellikle daha ileri yaşlarda olan yada genç olsa da ve ciddi kaş sarkması bulunan hastalarda uygulanmaktadır. Yapılan kesi yerlerinde başlangıçta bir süre kızarıklık oluşacaktır. Ancak bir süre sonra bu bölgelerde neredeyse hiç iz kalmamaktadır.

Bu ameliyatı yaptırmayı düşünen ve “Kaş kaldırma ameliyatlarının riskleri var mıdır?” diye aklında soru işareti olanlara da şu açıklama ile cevap vermek isterim.

Kaşları olması gerekenden daha fazla ya da daha az kaldırmak, istenmeyen estetik sonuçlara neden olabilir. Eğer kaşların başlangıç noktaları (yani yüzümüzün ortasına yakın olan kısımları) çok kalkarsa hayret veren, şaşırmış bir ifade yüze yansır.

Kaşların bitiş noktaları (yani kulaklarımıza yakın olan kısımları) çok kaldırılırsa, bu sefer de kızgın bir ifade yüze yansır ve kaşlarla gözlerin ilişkisi, etkileşimi azaltılmış, gözler fazlasıyla ortaya çıkartılmış olur. Sonuçta bu durumlar doğal olmayan ve istenmeyen bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi tecrübe çok önemlidir. Hekiminize bu ameliyatlar konusundaki tecrübesini mutlaka sorun ve daha önce yaptığı vakaları göstermesini rica edin.

Diğer önemli risklerden biri de ameliyat sonrasında oluşacak izler ya da saç kayıplarıdır. Ayrıca ameliyat sahasında bulunan sinirlerin hasarlanması, kanamalar ya da enfeksiyonlar nadiren oluşabilen sorunlardır.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde neler yapılmalı?

 1. Kaş kaldırma, alın germe ameliyatları sonrasında kaşlarınızın etrafına ve alnınıza bir kaç gün süreyle bant-pansuman uygulanır. Bu dönemde alnınıza soğuk kompres uygulayarak ödemlerin daha hızlı inmesine yardımcı olabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönemde alnınızda hafif bir şişlik oluşabilir ancak morluk sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir.
 2. Ameliyatınızın 3. gününde saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 3. Ameliyattan sonraki 7. günde saçlarınızın içindeki dikişler alınacaktır. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki ilk haftanın sonunda alınlarındaki şişliklerin yok olması ile birlikte kendilerini tamamen iyileşmiş hissederler.
 4. Ameliyat sonrasında geçici bir süre için kaşlarınızı ve alnınızı hareket ettirmekte zorluk ve alnınızda hissizlik yaşayabilirsiniz, bu ameliyatın normal iyileşme süreci içinde beklenen bir durumdur.

Kaş kaldırma ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için >> gurkankayabasoglu.com/kas-kaldirma sayfasını okuyabilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 Oy verildi, Ortalama: 4,15)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Burun Estetiği

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara