Gündelik hayatın zorluğu, stres, gerginlik ve anksiyete bozukluğu gibi hallerin daha sık görülmesine neden oluyor ve beraberinde erken yaşlanmayı getiriyor. Bu süreçte de ilk değişimler ciltte gözleniyor.

Peki erken yaşlanmanın en etkili çözümü nedir?

Tüm estetik ameliyatlar içerisinde en büyük değişimi yaratan, yüz germe ameliyatıdır. Ancak bu ameliyatlardan en etkili sonucu almak için, işin inceliklerini bilen uzmanlardan destek almak gerekiyor.

Peki yüz germe ameliyatının incelikleri nelerdir?

Doktorun akademik başarısının ve deneyiminin yüz germe operasyonlarında etkisi nedir? Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Board diplomalı bir cerrah olan ve yüz estetiği ile ilgili 7 farklı cerrahi tekniğini dünya tıp literatürüne kazandıran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, konuyla ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Yüz gerdirme ameliyatı, yıllar boyu yalnızca ünlülerin yaptırdığı bir ameliyat olarak algılanıyordu. Ancak günümüz modern insanının yaşam standartı ve iş hayatı, bundan 20 yıl öncesine kıyasla oldukça hızlı bir şekilde işliyor. Günümüzde insanlar, geçmişe oranla çok daha sosyal bir yaşam içerisinde yer alıyor. Öte yandan çalışma süreleri uzarken, bununla doğru orantılı bir şekilde stres faktörü de arttı.

Zararlı güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan günümüz modern insanının beslenme imkanı azaldı ve ömrü uzadı. İşte tüm bu sebepler, modern insanın daha erken yaşlanmasına sebep oldu. Yaşama dair oluşan tüm bu değişimler sonucunda emeklilik yaşına gelmiş, içinde gençlik hissi barındıran ve bu nedenle her zaman daha genç görünmeyi arzu eden insanlar tarafından da talep edilmeye başlanan yüz germe ameliyatı oldukça popüler bir çözüm haline geldi.

Yüz germe ameliyatı süreci nasıl işliyor?

Yüz germe ameliyatı, yer çekiminin etkilerine ters doğrultuda aşağı ve öne sarkan yüzün yumuşak dokularını yukarıya ve arkaya taşıma işlemidir. Göz etrafında oluşan kırışıklıklar, yanaklardan aşağı çeneye doğru sarkan dokular ve bozulan çene çizgisi yüz germe ameliyatının hedef bölgeleridir. “Yüz germe ameliyatı yaptığım birçok hastada daha uzun yaşamak için artan istek ve artmış öz güvenin ortak duygular olduğunu görmekteyim” diyen Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, yüz germe ameliyatlarında çok farklı tekniklerin tariflendiğini sözlerini ekledi.

Yüz estetiği ile ilgili 7 farklı cerrahi tekniğini dünya tıp literatürüne kazandıran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, yüz germe ameliyatı sürecini ve hastaları adına uyguladığı yöntemi şu şekilde anlatıyor: “Ameliyat öncesindeki hasta görüşmelerinde yapılan analizler sonrasında ameliyatın planlamasını yapıyor ve klasik metodların yanı sıra ileri endoskopik teknolojinin kombine edildiği bir yöntem uyguluyorum.”

Morluklar, 7-10 gün içerisinde kaybolacaktır.

Hastaların ameliyat sonrasındaki süreçleri hakkında da detaylı bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Ameliyat sonrasında ilk 3 gün yüzünüzde yoğun ödem ve şişlik oluşabilir, daha sonra azalan şişliklerle beraber yüzünüzde morluklar oluşmaya başlayacaktır. 7­ 10 gün içinde morluklar da kaybolacaktır. Makyajla gizleyeceğiniz hafif bir şişlik 2­3 hafta daha sürebilir. Ameliyat sonrasında oluşan kanama, yara yerlerinde iltihap, yara yerlerinde açılma, enfeksiyon, ciltte his azalması, sinirlerde zedelenme ameliyata dair komplikasyonlardır” diye konuştu.

Kimler Yüz Gerdirme Ameliyatı Olmalıdır?

Geçen zamanın kaçınılmaz bir sonucu olan yaşlanma sadece vücudumuzun şeklini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda ruh halimiz üzerinde de etkili olur. Kendinizi aynada gördüğünüzden daha genç hissediyorsanız, yüz germe ameliyatı için ideal bir adaysınız.

45’li yaşlardan sonra yaşlanmanın hızlandığı bilinmektedir, bu nedenle 50’li yaşlar, yüz germe ameliyatı için en ideal yaş aralığı olduğu kabul ediliyor. Genel sağlık durumu iyi olan bireylerin yüz germe ameliyatı için bir yaş sınırı bulunmuyor.

Yüz germe ameliyatı için yaş aralığı hakkında da görüş beyan eden Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Yüz germe ameliyatınızı olmak için iyice yaşlanmayı beklememeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yüz germe ameliyatı, kendinize yapacağınız en güzel yatırımlardan biridir. Böyle bir yatırımı da ne kadar erken yaşlılık döneminizde yaparsanız, o kadar uzun süre bunun keyfini sürersiniz.” dedi.

Yüz germe ameliyatı için birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Ameliyat yönteminin seçimi hastanın sağlık durumu, yaşı, cinsiyeti, hastanın yüzünün yaşlanma derecesi, cildinin durumu ve yüz anatomik yapısının özellikleri gözden geçirilerek yapılır. Hastanın yaşlanma ve sarkma derecesine göre de ameliyatın genişliğine karar verilir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatlarında da her hastaya özel ameliyat planlaması yapılmalıdır. Yüz germe ameliyatlarında kulağın önünden başlayıp, kulak arkasına doğru uzanan kesiler yapılarak yaşlanma derecesine göre değişik kalınlıkta cilt, cilt altı dokular gerilir.

Ameliyat sonrası dönemde ağrı ve şişlik yaşanır mı?

Yüz germe ameliyatından sonra hastalarda dren denilen kan toplamasını engelleyen tüpler kullanılır ve bu drenler ameliyatın ikinci gününde alınır. İlk üç gün yüzünüzün etrafında sarılı bir pansuman bulunur. Ameliyat sonrasındaki ilk 3­4 gün yüzünüzde yoğun şişliklerin oluşabileceği ödem dönemi başlar.

Bu dönemi yaklaşık 6­8 gün süren morarma dönemi takip eder ve hafif ağrılarınızın olabileceği morarma dönemi içinde dikişleriniz alınır. Bu dönem kendinizi ameliyat olmuş gibi hissedeceğiniz ve günlük yaşamınızı etkileyebilecek son dönemdir. Ameliyatın ikinci haftasında ise artık ağrı beklemeyiz.

Morarma döneminin ardından biraz daha uzun süren gün ve gün değişiklik gösterebilen hafif şişkin, hafif ödemli bir dönem başlar. Bu dönem günlük hayatınıza geri döndüğünüz ve hafif bir makyajla etrafınızdaki insanların ameliyat olduğunuzu kolayca fark edemeyecekleri bir dönemdir. Ameliyatın üçüncü haftasından sonra ise şişlikleriniz fark edilmeyecek kadar azalır.

Yüzümüzün anatomik özellikleri nedeniyle yaşlanma her bölgeye farklı oranda etki edebilir. Örneğin bazı insanlarda boyun bölgesi yüz bölgesine oranla daha hızlı yaşlanabilir. Çene altına sarkan fazla deriler, çene altında biriken yağ dokuları ve boyunda kalınlaşma, gençliğin ve güzelliğin sembollerinden biri olan gergin çene çizgisinin kaybolmasına neden olabilir.

Boyun germe ameliyatı yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabileceği gibi sadece bu bölgede sorunu olan hastalara tek başına da uygulanabilir. Doğru seçilmiş hasta gruplarında ve doğru planlama ile yapılacak boyun germe ameliyatları ile çok yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Yüz gerdirme ameliyatının hastaya etkisi nedir?

Yüz germe ameliyatı sonrasında birçok hasta kendilerini çok daha genç hissettikleri için daha uzun yaşamak ve daha keyifli yaşamak için müthiş bir enerji hissettiklerini belirtiyor. Günlük hayatta yeni karşılaştıkları insanlarla, eşleriyle, arkadaşları, dostları ve akrabalarıyla çok daha iyi ilişkiler kurduklarını, kendilerini hem iş hayatlarında hem sosyal yaşamlarında çok daha iyi ifade ettiklerini ve özgüvenlerinin çok arttığının altını çiziyor.

Ancak ne yüz germe ameliyatından, ne de diğer estetik ameliyatlardan hayatınızın anlamını ve yaşamınızın yönünü değiştirebilecek ölçüde sihirli bir değnek dokunuşu gibi beklentiler içinde olmamalısınız. Yüz germe ameliyatı size sadece daha genç bir görünüm verecektir. Bu ameliyatın pozitif sonuçlarına hazırlanmak ve pozitif katkılarını hayatınıza eklemek sizin elinizde. Bu süreçte en önemli adımlardan biri ise alanında başarılı, işinin ehli bir doktor ile görüşmek.

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara