Bildiğiniz gibi geçen haftaki yazımda, sizlere kaş kaldırma ameliyatlarının detaylarından bahsetmiştim. Kaş kaldırma konulu yazımın ardından, bu hafta ise göz estetiği ameliyatları hakkında merak edilen soruları yanıtlamak istedim.

Göz kapağına yapılan estetik ameliyatlarına tıp literatüründe ‘Blefaroplasti’ denilmektedir. Göz kapakları, vücudun en ince yapısı olması, sürekli hareket etmesi ve çevresel faktörlerden çok kolay etkilenmesi nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Yaşlanma nedeniyle göz kapakları nasıl etkilenir?

Yaşlanma belirtileri yüzümüzde genellikle 30’lu yaşlarda, yüzde ilk olarak göz çevresindeki kırışıklıklar ve ve göz torbalarının oluşumuyla kendini gösterir. Zamanla göz kapaklarınızın gerginliği azalır, kaşlar gözlerimizin üzerine yığılır.

Derin kısımlarındaki yağ dokularının dışarıya doğru yaptığı baskılarla da sarkmalar ve göz altında ve üstünde torbalanmalar oluşur. Doğal yaşlanma sürecimiz içinde gözlerin üzerine sarkan, ağırlık yapan cilt ve yağ dokuları görme alanınızı daraltır ve refleks olarak yapılan kaş kaldırma neticesinde alnınızda paralel kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Gözlerinizin üzerine sarkan cilt nedeniyle, görme keskinliğiniz de azalır ve bunun yanında, alın kaslarınızı aşırı gergin tutmaktan dolayı da akşamları baş ağrılarınız oluşabilir.

Ameliyatın amacı nedir?

 1. Göz kapağı estetiği ile sarkmış üst göz kapakları kaldırılır, göz üstünde ve altında şişkinlik yapan torbalar alınır. Böylece göz etrafının daha genç görünmesi, hastalarımızın daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmaları amaçlanır.
 2. Bunun yanı sıra, hastaların ortak şikayetleri olan yorgun, kızgın ya da uykulu görünümleri, göz kapağı estetiği ameliyatları ile düzeltilebilir.
 3. Göz kapağı ameliyatları, aslında sadece estetik problemleri ortadan kaldırma amacıyla yapılmayabilir. Doğuştan ya da sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklıkları (düşüklükleri) ya da göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörleri nedeniyle de yapılabilir.
 4. Estetik göz kapağı ameliyatları, kozmetik kazanımlarının yanı sıra, azalan görme alanını artırma, gözleri daha kolay açabilmeyi sağlama, kitap okuyabilme gibi birçok önemli günlük aktivasyonu kolaylaştırması nedeniyle fonksiyonel nedenlerle de planlanabilir.

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıl Olmalıdır?

Göz kapağı estetik ameliyatı, diğer estetik ameliyatları ile karşılaştırıldığında nispeten daha basit bir girişimdir. Buna rağmen, tüm ameliyatların öncesinde olduğu gibi, bu ameliyat öncesinde de göz sağlığınıza ve genel sağlık durumunuza yönelik titiz bir araştırma yapılmalıdır.

Göz ile ilgili herhangi bir şikayetinizin varlığı durumunda (göz tansiyonu, göz kuruluğu, lens ve gözlük kullanımı gibi) mutlaka bir göz hekiminden konsültasyonu istenir.

Ameliyattan önce kullandığınız tüm ilaçları, -özellikle de kan sulandırıcı ilaçları- ve daha önce geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Operasyon ne kadar sürer?

Genellikle uzun sürmeyen ameliyatlar olan göz kapağı estetik ameliyatı, lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta ve hekimin ortak kararları sonucunda genel anestezi de tercih edilebilir.

Göz estetiği ameliyatı, sadece üst göz kapağına yönelikse işlemler yapılacaksa yaklaşık 20 dakika sürerken, üst ve alt göz kapakları birlikte ameliyat edildiğinde bu işlemin süresi 1 saate kadar çıkabilir. Ameliyat sonrasında genellikle aynı gün taburcu olunur.

İyileşme süreci nasıldır?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözlerinizin etrafında bir miktar ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilir. 2. ve 3. günlerde bu şişlikler azalırken yerini morluklara bırakabilir.

İlk haftada yapılan kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınırken, morluklar genellikle yok olur ve gözleriniz neredeyse normal bir görünüme kavuşmuş olur.

Ameliyat sonrasında göz damlaları ile birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi damlalar ilaçlar size hekiminiz tarafından reçete edilecektir. Estetik göz kapağı ameliyatını izleyen ilk hafta boyunca göz kuruluğuna neden olabilecek; kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktiviteleri sınırlamanızı tavsiye ederim

İlk haftanın sonunda genellikle normal aktivitelerinizi yapabilecek kadar kendinizi iyi hissedersiniz fakat ağır egzersiz ve aktivitelerden 4 hafta boyunca kaçınmalısınız.

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl YapılırEstetik Burun Ameliyatı Rahat Nefesin Garantisi Değil

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara