Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burun anatomisinin detaylı incelenmesi sonrasında, kişinin beklentileri ve taleplerininde göz önüne alınarak, yüzlerine olabilecek en uygun şekilde burunlarının yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır.

İyi burun estetiği yaptırmayı sağlıklı ve estetik bir buruna sahip olmayı herkes ister. 

Burun ameliyatı açık ya da kapalı olarak tarif edilebilecek, iki farklı şekilde yapılabilir. İki teknik arasındaki temel fark burun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Kesilerek yapıldığında açık burun ameliyatı olarak isimlendirilir. Kapalı burun ameliyatında hiç burun kesisi olmuyor diye düşünmek çok doğru olmaz. Burun deliklerinin içine kesiler yapılarak kapalı burun ameliyatı tamamlanır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasın kaç günde işe dönebilirim?

Bu sorunun yanıtı herkes için farklı. Genel sağlığınız yerinde, spor yapıyor, sigara içmiyor, 20-40 yaşlarında iseniz ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği bakım önerilerinizi güzelce uyguluyorsanız burun estetiği sonrası 4-5 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ancak iş konusunda çok acil bir durumunuz yok ise size tavsiyem vücudunuza 1 haftalık iyileşme dönemi için izin vermeniz.

Burun estetiği sonrası nefes almamda düzelme olacak mı?

Burnunuzdan nefes almanızdaki en önemli nedenlerden birisi burun içi kıkırdak ve kemiklerinizdeki eğriliklerdir. Dolayısıyla ameliyatınız öncesinde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü nefes alamamanızın nedeni bu kadar basit olmayabilir. Detaylı bir burun içi endoskopik muayenesi çok önemli bilgiler verecektir.

Ayrıca burun etlerinizin durumunu, alerjik hastalık varlığınızı, sinüzit ve polip gibi başka sorunların varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir.  Aksi durumda burnunuzdan iyi hava almanızı sağlamak pek mümkün olmaz. Çok sık karşılaştığımız güzel ama fonksiyon görmeyen burunların nedeni budur.

Plastik cerrahların yanılgıya düştüğü nokta da işte tam buradadır. Sadece burun içi kıkırdak-kemiklerin düzeltilmesi ile nefesiniz düzelmeyebilir.

 

Doç.Dr.Gürkan Kayabaşoğlu’nu Tanıyalım

1979 da Sakarya’da doğdu. 1997-2003 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesinde eğitim aldı.

Kulak Burun Boğaz uzmanlığı eğitimine Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başladı, ama çoğu uzman adayı için rutin olan bu eğitim,  tahmin ettiğinden çok daha farklı geçti.

2009 yılı Ekim ayında Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı oldu.

Aralık 2015’de akademik görevinden ayrıldı ve özel muayenehanesinde inandığı ‘’HEKİMLİK SANATI’’ nı uygulamak üzere çalışmaya başladı.

Recent Posts

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×