Dudak kaldırma (lip lift) işlemi, son zamanlarda hızla popüler olmasına rağmen aslında biz cerrahların ilk öğrendiği tekniklerden birisi sayılır. Temelleri rekonstrüktif cerrahiye, yani yeniden yapılandırma cerrahisine dayanmaktadır. “Flep” adını verdiğimiz cerrahi tekniğin prensipleriyle yapılır.

Dudaklar Neden Önemli?

Gençliğin ve diriliğin en güzel ve basit ifadesi genellikle dudaklardan okunabilir. Yunan Mitolojisinde Eros, Aşk Tanrısı olarak bilinir. Birbirine aşık etmek istediği insanlara ok atarak duyguları harekete geçirdiğine inanılır. Aşk Tanrısı Eros’un kullandığı oktaki yayı, aşağıya doğru çevirdiğinizde karşınızda ideal dudağın çizgileri çıkacaktır. Aşk, çekicilik ve güzellikle bağdaştırılan dudaklara atfedilen rol işte bu kadar önemlidir.

dudaklar-neden-onemli

Dudak Kaldırma (Lip Lift) İşleminin Dudak Dolgusundan Farkı Nedir?

Dudak dolgusu pratik uygulanışı ve doğru ellerde yapıldığında ortaya çıkan yüz güldürücü sonuçları sebebiyle sıkça tercih edilen medikal estetik işlemlerden biridir. Ancak hiçbir dolgu dudağı kaldırmaz. Bu gerçek, yüzümüzdeki her uygulama alanı için geçerlidir. Dolgular sadece, yapıldığı alanı büyütür. Bazı insanlara istediğiniz kadar fazla miktarda dolgu yapın, dudakların pembe kısmını gösteremezsiniz. Hatta belli bir miktarın üzerine çıkıldığında da ördek gagası gibi, ya da arı sokmuş gibi dudaklarla karşılaşmamızın nedeni, yanlış tanı konmasıdır.

Dudaktaki pembe kısmın ne kadar büyük olduğu, kişinin çekiciliği ile doğru orantılıdır. Pembe kısmın büyütülmesinin imkansız olduğu hastalarda, ısrarla dolguya yönlenilmesi durumu beyaz dudağın iyice büyümesiyle sonuçlanıyor. Bu nedenle ortaya yapay ve estetikten uzak bir görüntü çıkıyor. Doğrusu ne olurdu? Bu hastalarda lip lift ameliyatı yapılması gerekirdi.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) işlemi Kimler için Uygun?

Biz yüz cerrahları buna benzer işlemleri gerek kalıcı yüz felci sonrasında oluşan dudak sarkması tedavisinde, gerekse yüz germe ameliyatlarında yaşlanma ile aşağıya doğru sarkan ağız köşelerini yukarıya taşımak için sıklıkla uygularız. Dolayısıyla rekonstrüktif cerrahi (yeniden yapılandırma cerrahisi) felsefesine hakim bir cerrah dudakla ilgili tüm şekillendirmeleri yapabilir.

dudak-kaldirma-islemi-kimler-icin-uygunBenim bir yüz cerrahisi uzmanı olarak çok büyük dudak kayıplarına yol açan dudak kanserleriyle ilgili, saygın bilimsel dergilerde yayınlanmış ve kabul görmüş kendi tarif ettiğim bir tekniğim var. Geliştirmiş olduğum bu teknikle sayısız dudak kaybı vakasında başarılı sonuçlar elde ettik. Lip Lift uygulaması ise, başarıyla tedavi ettiğimiz kanserli dudak kaybı vakalarının yanında deyim yerindeyse çocuk oyuncağı gibi kalan daha basit işlemlerdir.

Dudak kaldırma (Lip Lift) uygulaması neden popüler oldu?

Bu uygulamanın hızla popüler oluşu “Acaba Lip Lift, dolguların yerini mi aldı?” sorusunu akıllara getirse de, aslında durum tam olarak böyle değil. Çünkü dolgu ve dudak lifting uygulaması iki farklı amaca hizmet eden işlemlerdir.

Bu tür uygulamalarda, işlemlerin popülerliği arttıkça, hastalardan gelen talepler de artıyor. İşlem sıkça gündemde olduğu için, dudağının daha belirgin olmasını isteyen herkes dudak kaldırma ameliyatı için başvuruyor. İşte burada tecrübe ve analiz devreye giriyor. Bu doğru değil. İşte biz cerrahlara düşen görev de uygun olan ve olmayan adayları doğrulukla saptayıp bunu hastalara anlatmak. Dolgu talep eden her hastaya sorgusuzca bunu uygulamak yerine, detaylı bir muayene ile dudağın pembe kısmının büyümeye mi, yoksa kaldırılmaya mı ihtiyacı var bu tespit edilmelidir.

Dolgu tamamen başka amaçla, dudak kaldırma işlemi başka amaçla uygulanmalıdır. Burada önemli olan hastalarımızın ihtiyaçlarının doğru anlaşılmasıdır.

Hasta ve Dudak Seçimi Önemli

Dudak Kaldırma uygulamasında hasta yaşı önemli bir faktördür. Orta yaş ve daha ileri yaşlarda lip lift uygulaması daha sıklıkla uygulanıyor. Çünkü yaş almakla birlikte dudaklarımız incelir, hacim kaybeder, uzar ve aşağı doğru sarkar. Nasıl yüz germe ameliyatını daha sıklıkla ileri yaşlarda yapıyorsak, dudak kaldırma işlemi de aynı mantıkla olarak sıklıkla orta ve üstündeki yaşlarda yapılır. Dolayısıyla daha genç yaşlarda hacim eksikliği söz konusuysa, dolgu uygulamaları çoğu hasta için iyi bir çözüm olabilir. Bir de yaştan bağımsız olarak üst dudak kimi zaman normalden daha uzun olabilir. Ancak her dudağı uzun hasta bu teknik için uygun aday olmayabilir. Cilt elastikiyeti burada çok önemlidir.

 • Genç olduğu için cilt gerginliği halen çok sıkı olan insanlarda yapılan tüm kesilerin daha fazla iz bırakabileceğini unutmamak gerekiyor.
 • Dudak kaldırma işlemi, lokal anestezi altında yapılabilir.
 • Hem erkek hem de kadın hastalar bu işlem için aday olabilir.
 • İşlem süresi yaklaşık 30 dakikadır.
 • Aslında işlem süresi kısadır ancak doğru planlama ve tekniğin öğrenilmesi yıllar süren bir tecrübe gerektirir.

Lip Lift Uygulamasında Önemli Unsurlar

 1. Eğer dudak kaldırma estetiği hakkında araştırma yapıyorsanız, öncelikle bunun basit bir cilt parçasını kesip çıkarmak olduğunu düşünen ve size böyle ifade eden insanlardan kaçının. Bu konuda mutlaka bir uzman cerraha gitmelisiniz.
 2. Tecrübesiz ellerde önemsenmeden yapılan uygulamalarda çok ciddi yara izleri kalabilir, enfeksiyon gelişebilir, ve istenmeyen olumsuz durumlar yaşanabilir.
 3. Başarısız bir dudak kaldırma işleminden sonra ağzınız açık kalabilir, üst dudağınız gereğinden fazla kısalmış olabilir ve dudaklarınızı kapatamaz durumda kalabilirsiniz.
 4. Yanlış yapılan işlemler sonrasında burun deliklerinizde büzüşmeler oluşabilir. Bu büzüşmeler asitmetriye, çentiklenmelere ya da darlığa yol açabilir.
 5. Bu nedenle seçim yaparken düşük fiyatın cazibesine kapılarak merdiven altı merkezleri tercih ederek sağlığınızı riske atmayın.
 6. Uygulamayı yapacak olan cerrahınızın tecrübe ve tekniğinin başarınızda oldukça önemli olduğunu unutmayın.

Estetik dudak işlemindeki temel amaç dudaklarınızdaki doğal görünümü bozmadan, dudağınızı biraz daha belirgin ve dolgun hale getirmek olmalıdır. Dudak estetiği hakkında da bilgi almak istermisiniz? Hemen >> gurkankayabasoglu.com/dudak-estetigi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 Oy verildi, Ortalama: 4,21)
Recent Posts
Showing 6 comments
 • İnci türksoy
  Cevapla

  Merhaba, benim dudak kenarlarım çok düştü daha doğrusu biraz kilo verince yanaklarım sarktı dudak kenarlarımı da yanaklarımı da kaldırabiliyor muyuz biraz? Diri görünmüyorum malesef hep yalandan gülmeye çalışıyorum kalkık görünsün diye 🙂 Ameliyat mı gerekir yoksa elmacık kemiği dolgusuyla hallolur mu ve ne kadara mal olur öğrenmek istiyorum.

  • Melda
   Cevapla

   Merhabalar. Lip lifting yaptirmak istiyorum. Fiyat hakkinda bir bilgi verebilirmisiniz? Ayrica sehir disindan gelecegim icin konaklama secenekleri hakkinda da beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum.

 • Yasemin
  Cevapla

  Dudak dolgusu nun fiyatı öğrenebilir miyim

 • Aslı
  Cevapla

  Fıyat almak istıyorum

  • Yağmur
   Cevapla

   Merhaba lip lifting ameliyat fiyat bilgisi ala bilir miyim lütfen

 • Zeynep Daglioglu
  Cevapla

  Merhaba doktor bey, 12 hafta once gecirdigim lip lifr ameliyati sonrasi dudaklsrimin iki tarafindski hafif orantisizlik cok belirgin bir hal aldi ve kenarlar asagi dönūk gorunuyor. Morartilar ise hala gecmedi. Bu konuda revizyon yapilabilir mi ne onerirsiniz?
  Size realselften de mesaj gonderdim ama ulasacagindan emin olmak istedim.
  Cok tesekkurler
  Selamlar
  Zeynep

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Burun Estetiği Fiyatları

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara