burun estetiği
Burun estetiği, burun anatomisinin detaylı incelenmesi sonrasında, kişinin beklentileri ve taleplerininde göz önüne alınarak, yüzlerine olabilecek en uygun şekilde burunlarının yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır.

Açık ve Kapalı Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı açık ya da kapalı olarak tarif edilebilecek, iki farklı şekilde yapılabilir. İki teknik arasındaki temel fark burun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Kesilerek yapıldığında açık burun ameliyatı olarak isimlendirilir. Kapalı burun ameliyatında hiç burun kesisi olmuyor diye düşünmek çok doğru olmaz. Burun deliklerinin içine kesiler yapılarak kapalı burun ameliyatı tamamlanır.

İki ameliyatta da amaç burun içindeki anatomik yapıları görünür hale getirmek ve daha önceden yapılan planlama doğrultusunda buruna şekil vermektir. Açık ya da kapalı ameliyatın birbirlerine bir takım küçük avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ameliyatınızın nasıl yapılacağını hekiminize sorabilirsiniz. Burun anatominizin özellikleri, cerrahınızın tecrübesi ya da cerrahi felsefesi bu konudaki tercihte rol oynayabilir.

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Piezo burun estetiği, burun ameliyatları sırasında burun kemiklerini şekillendirmek amacıyla kullanılan, teknolojinin burun ameliyatlarına en son hediyesi olarak kabul edilebilecek, cihazın kullanıldığı ameliyatlardır. Piezo cerrahisi sırasında ultrasonik ses dalgaları kullanılarak kemikler şekillendirilir.

Bu yeni teknolojinin ilginç özelliği yumuşak dokuları örneğin cildi, kasları, damarları hiç kesmemesine rağmen, cihazın sadece kemik dokuya dokundurulduğunda işlev görmeye başlamasıdır. Doku seçme özelliği sayesinde kemiklerin çevresindeki diğer dokuya zarar vermez. Böylece ameliyat sırasında daha az kanama olur, bu durum da ameliyat sonrasında daha az morluk ve şişlik oluşmasını sağlar. Hastalarımızın ameliyat sonrasındaki konforu artmış olur.

Piezo Cerrahisinin Avantajları

Piezo cerrahisi özellikle kanamayı çok azaltmıştır.
Ameliyat sonrası morluklar artık neredeyse hiç yok denecek kadar azalmaktadır.
Şişlikler de daha önceki yöntemlerle karşılaştırılırsa çok daha kısa sürmektedir.

Piezo Cerrahisi Burun Ameliyatı Korkusunu Yenmekte Etkili mi?

Piezo burun cerrahisinin teknolojisi neticesinde bir takım avantajları vardır. Bunlardan bir tanesi ameliyat sonrasındaki ödemi şişliği ve morluğu azaltmaktır. Hastalarımızın ameliyat sonrasındaki en büyük korkuları başlıca ağrı; acaba ameliyattan sonra ağrım olur mu? Ve ameliyattan sonra şişlik, morluk olucak mı? Bundan 10 yıl önce hastalarımız çok yoğun morluklar ve şişlikler tarif ediyorlardı. Dolayısıyla ameliyattan kaçınmak için sebeplerden bir tanesi de buydu. Belki de piezo burun cerrahisi ve bundan sonra gelişecek teknolojiler sayesinde hastaların artan konforuyla hastalar ameliyat ile  kararlarını daha doğru verebilir.

Burun Estetiğinin Amacı

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Bu sorunun yanıtı herkes için farklı. Genel sağlığınız yerinde, spor yapıyor, sigara içmiyor, 20-40 yaşlarında iseniz ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği bakım önerilerinizi güzelce uyguluyorsanız burun estetiği sonrası 4-5 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ancak iş konusunda çok acil bir durumunuz yok ise size tavsiyem vücudunuza 1 haftalık iyileşme dönemi için izin vermeniz.

Hekiminizle buluşmadan önce burnunuzda sizi mutlu etmeyen ve değişmesini istediğiniz özellikleri çok iyi anlamaya çalışın.  Hekiminizden bu sorunlara benzer özelliklerdeki hastalarını göstermesini rica edin. Hekiminizin bu konulardaki görüşlerini sorun.

Unutmamalısınız ki, tıp bilimleri yoruma açık bilim dallarıdır. Dolayısıyla farklı hekimlerin aynı konu üzerinde farklı düşünceleri olabilir. Dolayısıyla kendi düşüncenize en yakın, sizi en iyi anlayan hekimle mutlu sona daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki bazen talep ettiğiniz durumlar gerçekçi ya da değiştirilebilir özellikler olmayabilir. Hekiminizin bu konudaki görüşleri de çok önemlidir. En doğru hekimin sizi ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçelerle ameliyatınızı reddederek sizi burun ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceğine inanın.

Ben tüm hastalarımla burun ameliyatı öncesi iki kez görüşüyorum. İlk görüşmede onları dinliyorum, fotoğraflarını çekiyorum ve burun ameliyatı ile ilgili detaylı bilgiler veriyorum. Hastalarıma ikinci görüşme öncesinde okumaları için çok detaylı bilgiler içeren formları veriyorum ya da e mail atıyorum.

İkinci görüşmede ise fotoğrafları ve burunları hakkındaki yorumlarımı, olabilecek ve olamayacak değişimleri, riskleri, yaşanabilecek özel sorunlar varsa bunları detaylı olarak konuşuyorum. Ayrıca ikinci görüşmeye refakatçisinin de katılmasını istiyorum ve bakım önerilerini detaylı olarak gösteriyor ve anlatıyorum.

Ben ameliyat öncesi bu bilgilendirmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ameliyat öncesindeki korku-kaygıların sadece gerçek ve detaylı bilgilendirmelerle aşılabileceğine inanıyorum. İnsan bilmediği şeylerden korkar. Dolayısıyla tüm süreçlere hakim olmalarının hastalarımın rahat geçirmesindeki  önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Bu programları incelerseniz, bir kaç gün içinde usta bir kullanıcı olabileceksiniz. Dolayısıyla ameliyat öncesinde çekilen fotoğrafınız üzerinde siz de evinizde çalışma yapabilir ve çok güzel bir burun ortaya koyabilirsiniz. Asıl soru burada başlıyor.

Bu bilgisayar programları ne kadar gerçekçi.  Ben tüm hastalarımın fotoğraflarını çekiyorum, kayıt ediyorum, hatta tüm kontrollerinde tekrar çekiyorum ve iyileşme dönemini izliyorum.

Burnunuzdan nefes almanızdaki en önemli nedenlerden birisi burun içi kıkırdak ve kemiklerinizdeki eğriliklerdir. Dolayısıyla ameliyatınız öncesinde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü nefes alamamanızın nedeni bu kadar basit olmayabilir. Detaylı bir burun içi endoskopik muayenesi çok önemli bilgiler verecektir.

Ayrıca burun etlerinizin durumunu, alerjik hastalık varlığınızı, sinüzit ve polip gibi başka sorunların varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir.  Aksi durumda burnunuzdan iyi hava almanızı sağlamak pek mümkün olmaz. Çok sık karşılaştığımız güzel ama fonksiyon görmeyen burunların nedeni budur.

Plastik cerrahların yanılgıya düştüğü nokta da işte tam buradadır. Sadece burun içi kıkırdak-kemiklerin düzeltilmesi ile nefesiniz düzelmeyebilir.

Her yıl yurt dışından gelen onlarca hastayı ameliyat etmekteyim. Artık yurt dışı hastalarıma hava alanı-otel-hastane transferleri, otel konaklaması, dilerlerse İstanbul’da turistik geziler için yardımcı olacak ekibimizle hizmet verebiliyoruz. Bu konudaki talepleriniz için iletişim formunu doldursanız size geri dönüş yapacağız.

Estetik burun ameliyatları en zor estetik ameliyatlardır. Hastanın ameliyat öncesindeki sorunlarının ameliyatı daha da zor hale getirmektedir. Bunun yanında tıp biliminin halen net olarak açıklığa kavuşturamadığı yara iyileşmesi dönemi ve ortaya çıkabilecek sorunlar burun ameliyatları sonuçlarını etkilemektedir. Yine de bu konuda karamsar olmanıza gerek yok.

Tecrübeli bir hekimin elinde iyi planlanmış ve uygulanmış bir burun ameliyatısonrasında istediğiniz buruna kavuşmanız mümkün. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki revizyon burun oranları yüzde 5’in altında. Bence revizyon ameliyatlarla ilgili bir ameliyat adayı olarak bilmeniz gereken en önemli husus, bu ikinci ameliyatın kapsamı, yani büyüklüğü.

Revizyon ameliyatınıza burnunuzdaki çok küçük milimetrik asimetriler veya yüzeysel pürüzler nedeniyle de kadar verebilirsiniz, bu durumda çok kısa süreli lokal işlemlerle bu sorunlar düzeltilebilir. Ya da burnunuzda çökmeler olur, asimetriler olur, nefes problemleriniz olur ve ikinci ameliyatta kulak ya da kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Yani gerçek anlamda kapsamlı olarak burun ameliyatına ihtiyaç hissedebilirsiniz. Bu iki ameliyatı birbirinden net bir şekilde ayırmak gereklidir. Ben revizyon burun ameliyatı olarak ikincisini tanımlıyorum.

Dar Burun Nedir?

Burnumuzun içi bir kibrit kutusunun boşluğu kadardır. Çok geniş bir yer değildir. Ve içerisinde iki deliği ayıran bir bölme vardır. En çok ameliyatlar sanki oradaki eğrilikten kaynaklanıyormuş gibi yapılmaktadır.

Neden iki delik vardır?

Burnumuzun bir deliği ve diğer deliği bu işi görevleşerek yani sırayla yaparlar. 3 saat biri 3 saat diğeri çalışır.

Burun Estetiğini Beğenmeyenler Ne Yapmalı?

Bunun iki nedeni vardır.

Birincisi burnu güzel olmamıştır gerçekten ve hasta haklı olarak burnunu sevmemiştir ve mutlu değildir. İkincisi burnu tek başına kendi içerisinde güzel olabilir. Ancak yüzüyle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla burnu tek başına güzelleştirmek aslında hastayı çokta mutlu etmediğini çok güzel anlatan bir örnek.

Burada yapılması gereken şey hastanın yüzünü değerlendirmek yüzünün ve güzelliğin bir bütün olduğunu algılamaktan geçmektedir. Biz yüz cerrahları olarak burun estetiğinden ziyade profil estetiğini önemsiyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi Nasıl Yapılır?

Burun estetiği yaptıracağınız hekimi iyi tanımanız gerekmektedir. Hekiminiz ile yapacağınız diyalok sonucunda sizi anlayıp anlamadığını sınamak çok önemlidir. Hekiminizin geçmiş başarılarını gözden geçirmelisiniz. Daha önce yapmış olduğu ameliyatları göstermesini isteyebilirsiniz. Hekiminizle karşılıklı bir güven unsuru olması gerekmektedir.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (73 oy verildi. Ortalama puan: 4,16
Loading...

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Sizi Arayalım