Burun estetiği, dünyada en çok yapılan estetik operasyonların başında gelmektedir.  Ameliyat süresi 1-1,5 saat civarındadır.

Birçok burun yapısı vardır. Büyük burun, küçük burun, kalkık burun, eğri burun ve çengel burun gibi vs. Burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişiler burun estetiği yaptırmaktadır.

Burun Estetiği Doktoru

Burun estetiği öncesi doktor tercihi ve ameliyat öncesi süreç

Hekiminizle buluşmadan önce burnunuzda sizi mutlu etmeyen ve değişmesini istediğiniz özellikleri çok iyi anlamaya çalışın. Hekiminizden bu sorunlara benzer özelliklerdeki hastalarını göstermesini rica edin. Hekiminizin bu konulardaki görüşlerini sorun. Unutmamalısınız ki, tıp bilimleri yoruma açık bilim dallarıdır. Farklı hekimlerin aynı konu üzerinde farklı düşünceleri olabilir. Dolayısıyla kendi düşüncenize en yakın, sizi en iyi anlayan hekimle mutlu sona daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki bazen talep ettiğiniz durumlar gerçekçi ya da değiştirilebilir özellikler olmayabilir. Hekiminizin bu konudaki görüşleri de çok önemlidir.

En doğru hekimin sizi ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçelerle ameliyatınızı reddederek sizi burun ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceğine inanın.

  • Ben tüm hastalarımla ameliyat öncesi iki kez görüşüyorum.
  • İlk görüşmede onları dinliyorum, fotoğraflarını çekiyorum ve operasyonla ilgili detaylı bilgiler veriyorum.
  • Hastalarıma ikinci görüşme öncesinde okumaları için çok detaylı bilgiler içeren formları veriyorum ya da e mail atıyorum.
  • İkinci görüşmede ise fotoğrafları ve burunları hakkındaki yorumlarımı, olabilecek ve olamayacak değişimleri, riskleri, yaşanabilecek özel sorunlar varsa bunları detaylı olarak konuşuyorum.
  • Ayrıca ikinci görüşmeye refakatçisinin de katılmasını istiyorum ve bakım önerilerini detaylı olarak gösteriyor ve anlatıyorum.

Ben ameliyat öncesi bu bilgilendirmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ameliyat öncesindeki korku-kaygıların sadece gerçek ve detaylı bilgilendirmelerle aşılabileceğine inanıyorum. İnsan bilmediği şeylerden korkar. Dolayısıyla tüm süreçlere hakim olmalarının hastalarımın rahat geçirmesindeki önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ile yapılmaktadır ve yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Açık ve kapalı olarak 2 farklı teknik ile uygulanabilmektedir. Genellikle tercih edilen açık burun estetiği tekniğidir.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

İki teknik arasındaki temel fark burun alt kısmındaki cildin kesilmesidir. Bu kısım kesilerek ameliyat yapıldığında açık burun ameliyatı olarak isimlendirilir. Kapalı teknikte ise burun kesisi olmuyor diye düşünmek çok doğru olmaz.

İki teknikte de amaç burun içindeki anatomik yapıları görünür hale getirmek ve daha önceden yapılan planlama doğrultusunda buruna şekil vermektir.

Burun Estetiği Sonrası Tavsiyeler

Ameliyat sonrasında gözlere soğuk uygulaması sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Ama burada önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Aşırı soğuk uygulama şişliklerinizin daha da artmasına ve cildinizin fazla hassasiyet göstermesine neden olabilir.

Ben ameliyat olan hastalara her saat başı sadece 10 dakika soğuk uygulamasını öneriyorum. Bunun da buz olmamasını, gözlerin üzerinde bekletilecek jellerin buzdolabında sebzelikte bulundurulması gerektiğini (buzlukta değil) özellikle öğütlüyorum. Soğuk uygulamasını abarttığımız zaman iyileşmeyi kısaltmak yerine, cildi daha fazla tahriş bile edebiliriz.

Burun estetiği sonrası birçok hasta burnuna dokunmaya korkar. Oysa gerekli temizliği yapmazsanız, bu enfeksiyona davetiye olabilir. İlk günler burun kenarlarınızda kan pıhtısı ya da kabuk oluşmuşsa bunu kulak pamuğuna oksijenli su dökerek hassas bir şekilde temizlemenizi öneririm.

Burun alçınız ve bandınız çıktıktan sonra da burun cildinizin bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu dönemde parmak uçlarınızla burnunuzu hassas şekilde yıkama jeli, sabun ya da bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. İlk 15 günü atlattıktan sonra yine parmaklarınızın içerdeki yumuşak kısımları ile burun cildinize hassas şekilde peeling yapabilir ve cildin canlanması ve kan dolaşımının artması için destek verebilirsiniz.

Hassas ve doğru yaklaştığınız sürece burnunuzu temizlemekten ve bakım yapmaktan çekinmeyin.

Burun ameliyatını yazın olmayı tercih eden hastaların tümüne şapka kullanmalarını öneriyorum. Rinoplasti sonrası güneş gözlüğü takmak için en az 2 ay kadar beklemek gerek. Burun sırtı yumuşak olabileceği için buraya oturan bir ağırlığın iz yapmasını istemeyiz.

Ancak kadın-erkek tüm hastaların mutlaka şapka kullanarak burunlarını güneşten sakınmaları iyileşmenin seyri için oldukça pozitif olacaktır.

Kadınlar elbette yine daha şanslı. Çeşit çeşit, rengarenk şapkalar arasından tarzlarını konuşturmak için epey seçenekleri mevcut.

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’nu Tanıyalım

  1. 2009-2010 yılında Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği ‘’ Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas eğitimini ‘’ (Official Fellowship) almak üzere onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi. Bu eğitim alan İlk Türk Hekimi oldu.
  2. ‘’ Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi’’ tarafından kendisine Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi. Bu diplomayı alan Üçüncü Türk Hekimi oldu.
  3. Son üç yıldır düzenli olarak Sapanca’da düzenlenen ve çok yüksek katılımla takip edilen ‘’Burnun Estetik buluşmaları’’ kongrelerinin düzenleyicisidir.
  4. Kasım 2015’de Avrupa Birliği Kulak, Burun, Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Dernekleri tarafından düzenlenen Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Board Sınavının sözlü kısmını başarıyla tamamladı. Avrupa Birliği Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Board Diploması almaya hak kazandı.
Gürkan Kayabaşoğlu Kimdir
Gürkan Kayabaşoğlu Facebook
Gürkan Kayabaşoğlu Instagram
Gürkan Kayabaşoğlu Youtube

HASTA GÖRÜŞLERİ

Burun Ameliyatı Olmak İsteyenlere

Burun Ameliyatlarından Korkmayın

Nasıl karar verdim

Burun Estetiği Ameliyatında Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiğini kimler yaptırır?

Birçok insan, vücudunda görünümünden memnun olmadığı bölgeleri, çeşitli estetik operasyonlarla daha güzel bir hale getirmek istemektedir. Bu operasyonlar sayesinde, vücudundaki bir ya da birkaç noktadan dolayı mutsuz olan insanlar, vücutlarıyla daha barışık ve daha mutlu halde yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır.
Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır. Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır.

Ne kadar hastanede kalmam gerekiyor?

Kolay bir ameliyat olup ameliyattan bir gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz.

Nefes almada problem yaşar mıyım?

Burnunuzdan nefes almanızdaki en önemli nedenlerden birisi burun içi kıkırdak ve kemiklerinizdeki eğriliklerdir. Dolayısıyla ameliyat öncesinde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü nefes alamamanızın nedeni bu kadar basit olmayabilir. Detaylı bir burun içi endoskopik muayenesi çok önemli bilgiler verecektir.

Burun estetiği sonrasında denize girebilir miyim?

Burnunuzun üzerindeki plastik koruyucu çıktıktan 2 hafta sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

Morarma ve şişlik olur mu?

Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır. Hala burundaki ve yanaklardaki gözaltı torbalarında ki şişlikler durmaktadır. Bu şişlikler ancak 15 gün içerisinde geçmektedir. Morluklar ise gitmiştir.

Ameliyat sonrasında burnum ne zaman şekil alır?

Bir yıl içinde burun son şeklini almaktadır.

Operasyon sonrası ilaç kullanmalı mıyım?

Size uygun ilaçları doktor kontrolü altın da kullanabilirsiniz.

Burun estetiği neden yapılır?

Farklı nedenlerden dolayı burnun yeniden biçimlendirilmesi işlemidir. Bu sebepler arasında, estetik bir buruna sahip olma isteği, burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma ve burundan kemik alınması gibi amaçlar yer almaktadır.

Ameliyatında ağrı ya da acı hissedilir mi?

Ameliyat genel anestezi altında uygulandığından ameliyat süresince herhangi bir acı söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrasında önceden kullanılan burun tamponları yerine rahat nefes almanın sağlanabilmesi için şu an uygulanan yeni nesil silikon destekler ağrıya yol açmamaktadır.

Sonrasında iz kalır mı?

Açık teknikte burun ile dudak kısmının birleşim yerinde küçük bir kesi yapıldığı için ameliyat sonrasında hafif bir iz kalabilir. Kapalı teknikte ise bu kısımda kesi yapıldığı için iz kalma durumu oluşmaz.

Operasyon sonucunu beğenmeyenler ne yapmalı?

Bunun iki nedeni vardır.Birincisi burnu güzel olmamıştır gerçekten ve hasta haklı olarak burnunu sevmemiştir ve mutlu değildir. İkincisi burnu tek başına kendi içerisinde güzel olabilir. Ancak yüzüyle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla burnu tek başına güzelleştirmek aslında hastayı çokta mutlu etmediğini çok güzel anlatan bir örnek.
Burada yapılması gereken şey hastanın yüzünü değerlendirmek yüzünün ve güzelliğin bir bütün olduğunu algılamaktan geçmektedir.

İşe ne zaman başlayabilirim?

İşe ne zaman başlama konusu herkes için farklıdır. Genel sağlığınız yerinde, spor yapıyor, sigara içmiyor, 20-40 yaşlarında iseniz ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği bakım önerilerinizi güzelce uyguluyorsanız ameliyat sonrası 4-5 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

18 yaş altı burun estetiği olabilir mi?

Yazılı olan bir kural olmasa da uzmanlar 18 yaşın altında uygulamaları tavsiye etmemektedir. Kanuni olarak da 15 yaşın altında olan çocuklarda ailenin imzası gerekmektedir.

Burun ucu düşer mi?

Düzgün ve doğru bir şekilde yapılmış ameliyatlar sonucunda burun düşmesi sorunu yaşanmaz. Yıllar sonra yaşanacak sorunlar ise derinin yaşlanması sonucunda yaşanan fizyolojik durumun göstergesidir.

Yurt dışında yaşıyorum size ameliyat olabilirmiyim?

Her yıl yurt dışından gelen onlarca hastayı ameliyat etmekteyim. Artık yurt dışı hastalarıma hava alanı-otel-hastane transferleri, otel konaklaması, dilerlerse İstanbul’da turistik geziler için yardımcı olacak ekibimizle hizmet verebiliyoruz. Bu konudaki talepleriniz için iletişim formunu doldursanız size geri dönüş yapacağız.

Ameliyatı ne kadar sürer?

Yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Fakat bazı durumlarda kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerektirdiğinden ameliyat süresi daha uzun olabilir.

Ameliyatta tampon kullanılır mı?

Tampon konularak yapılan ameliyatlarda tampon, 3 gün ya da en erken 72 saatte alınabilir.

Revizyon burun ameliyatı nedir?

Estetik burun ameliyatları en zor estetik ameliyatlardır. Hastanın ameliyat öncesindeki sorunlarının ameliyatı daha da zor hale getirmektedir. Bunun yanında tıp biliminin halen net olarak açıklığa kavuşturamadığı yara iyileşmesi dönemi ve ortaya çıkabilecek sorunlar burun ameliyatları sonuçlarını etkilemektedir. Yine de bu konuda karamsar olmanıza gerek yok.

Tecrübeli bir hekimin elinde iyi planlanmış ve uygulanmış bir ameliyat sonrasında istediğiniz buruna kavuşmanız mümkün. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki revizyon burun oranları yüzde 5’in altında. Bence revizyon ameliyatlarla ilgili bir ameliyat adayı olarak bilmeniz gereken en önemli husus, bu ikinci ameliyatın kapsamı, yani büyüklüğü.

Revizyon ameliyatınıza burnunuzdaki çok küçük milimetrik asimetriler veya yüzeysel pürüzler nedeniyle de kadar verebilirsiniz, bu durumda çok kısa süreli lokal işlemlerle bu sorunlar düzeltilebilir. Ya da burnunuzda çökmeler olur, asimetriler olur, nefes problemleriniz olur ve ikinci ameliyatta kulak ya da kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Yani gerçek anlamda kapsamlı olarak burun ameliyatına ihtiyaç hissedebilirsiniz. Bu iki ameliyatı birbirinden net bir şekilde ayırmak gereklidir. Ben revizyon burun ameliyatı olarak ikincisini tanımlıyorum.

Nefes alma şikâyetlerinin nedenleri nelerdir?

Burnunuzun orta bölümünü oluşturan, “septum” denilen, arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan yapıda eğrilik nedeniyle burun deliklerinin bi tanesinden nefes almak zorlaşırsa buna “Septum deviasyonu” denir. Septumdaki eğrilik bazen basit bir cerrahi girişim ile ameliyat yapılmaksızın düzeltilebilirken bazen ise kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklar kullanılarak burunda estetik yapılandırma ile düzeltilebilir.

Ameliyatına bağlı riskler nelerdir ?

Sıfır riskli bir ameliyat yoktur. Önemli olan bu riskleri iyi bilen ve elinden geldiğince bunlara karşı önlem almaya çalışan bir doktorunuz olmalı. İkinci önemli husus, herşeye rağmen komplikasyon olursa doktorunuzun arkanızda olacağını bilmek.

Operasyon sonrası morluk oluşur mu?

Yapılan operasyona göre morluklar ve şişlikler olabilir. Bu morluklar kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde morluk hiç gözlenmez. Bazı kişilerde ise az veya fazla morluk gözlemlenebilir. Bu da ameliyatta tercih edilen çözümlerden kaynaklanmaktadır.

Ameliyat öncesi photoshop programıyla ameliyat sonrası ameliyat sonrası burun şeklimi gösterecek misiniz?

Bu programları incelerseniz, bir kaç gün içinde usta bir kullanıcı olabileceksiniz. Dolayısıyla ameliyat öncesinde çekilen fotoğrafınız üzerinde siz de evinizde çalışma yapabilir ve çok güzel bir burun ortaya koyabilirsiniz. Asıl soru burada başlıyor.Bu bilgisayar programları ne kadar gerçekçi. Ben tüm hastalarımın fotoğraflarını çekiyorum, kayıt ediyorum, hatta tüm kontrollerinde tekrar çekiyorum ve iyileşme dönemini izliyorum.

İyileşme süreci ne kadar?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci ameliyatta kullanılan tekniğe, teknik olarak yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özellikleri doğrultusunsa farklılık gösterebilir. Burun estetiği sonrası ortalama iyileşme süresi 7 ile 10 gün arasında değişir. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilir.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×