Burun estetiği sonrası operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanması ve istenilen burun yapısı ve şekline kavuşulması açısından dikkatli geçirilmesi gereken bir süreçtir.

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastalarımızın önemli bir çoğunluğu tamamen estetik kaygılarla ameliyat kararı alırken bir kısmı da burun fonksiyonlarının düzgün çalışmıyor olması sebebiyle ameliyat kararı verirler. Ameliyat olma kararı kişisel bir karardır.

Burun estetiği ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik operasyonlardır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 -1,5 saat sürmektedir. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Burun estetiği sonrası morluk ve şişlik günümüzde daha az oranda olduğu görülmektedir. Burun içinde 1 gün kalacak tampon yada nefes almanıza engel olmayacak özel bir sünger ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız.

Basit bir ağrı kesici bu dönemi rahat geçirmenizi sağlar. Bir gün sonra burun içi boşaltılacak ve nefes almanız normale dönecektir. Burun estetiği sonrası aşırı sıcak olmayan bir mekanda başınız hafif yukarda ya da oturur durumda istirahat etmeniz önerilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

1. Burun üzerindeki alçı 7-10 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek asın sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir.
2. Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.
3. Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulması tavsiye edilir
4. Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmaması gerekir.
5. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınmanızı öneririz.
6. Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi iyi olur.
7. Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayınız.
8. Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.
9. Burun ameliyatlarından sonra gözaltlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu sislikler 1-2 hafta içinde geçecektir.
10. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç almayın.
11. Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyattan yapıldıktan aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Burun ameliyatı sonrası yaklaşık 4 saat soğuk yüz maskesi uygulanır. Bu sayede yüzde ağrı, şişlik ve morluk daha az olmaktadır. Bir hafta yatarken başın yüksekte olması (iki yastıkla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önemlidir. 2 gün sonra eğer delikli silikon yapraklar (burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası 2. gün şişlik ve morluğun en fazla ulaştığı dönemdir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür. En erken 5 gün sonrası burun üzerindeki plastik atel alınır. Sonrasında ten rengi özel bir bantla burnunuz 2-3 gün daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır. Şişlikler kalın derilerde daha uzun sürmekte iken, ince derililerde daha kısa sürmektedir. İyileşme süreciniz ve yaptığınız işe bağlı olarak yaklaşık 7 gün sonra, işinize dönebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır.
Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen hapşırmada ağız açık olmalıdır. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Tamamlandıktan Sonra

• Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa
• Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa
• Aynanın karşına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız
• Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız
estetik burun ameliyatınız başarılıdır.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy verildi, Ortalama: 5,00)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          Gürkan KayabaşoğluBurun Estetiği

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara