Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde ameliyattan yapıldıktan aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Burun ameliyatı sonrası yaklaşık 4 saat soğuk yüz maskesi uygulanır. Bu sayede yüzde ağrı, şişlik ve morluk daha az olmaktadır. Bir hafta yatarken başın yüksekte olması (iki yastıkla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önemlidir. 2 gün sonra eğer delikli silikon yapraklar (burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası 2. gün şişlik ve morluğun en fazla ulaştığı dönemdir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür. En erken 5 gün sonrası burun üzerindeki plastik atel alınır. Sonrasında ten rengi özel bir bantla burnunuz 2-3 gün daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır. Şişlikler kalın derilerde daha uzun sürmekte iken, ince derililerde daha kısa sürmektedir. İyileşme süreciniz ve yaptığınız işe bağlı olarak yaklaşık 7 gün sonra, işinize dönebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır.
Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen hapşırmada ağız açık olmalıdır. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Tamamlandıktan Sonra

• Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa
• Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa
• Aynanın karşına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız
• Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız
estetik burun ameliyatınız başarılıdır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun Ameliyatı Sonrasında İyileşme

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy verildi. Ortalama puan: 5,00
Loading...

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Sizi Arayalım

Benzer Yazılarımızı Okuyabilirsiniz

YORUM YAZIN