burun-estetigi-ameliyati

Burun estetiği, burun anatomisinin detaylı incelenmesi sonrasında, kişinin beklentileri ve taleplerinin de göz önüne alınarak, yüzlerine olabilecek en uygun şekilde burunlarının yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır.

Birçok burun yapısı vardır. Büyük burun, küçük burun, kalkık, eğri ve çengel burun gibi vs. Burun şeklini beğenmeyip bu yüzden sosyal veya psikolojik sıkıntı yaşayan kişiler burun estetiği yaptırmaktadır.

Burun estetiğine ihtiyacım var mı?

Burun estetiği, burun görüntüsünden mutlu olmayan kişiler için bir alternatif olabilir. Kemerli, büyük ya da ucu düşük görünen, eğrilikleri olan burunlar ameliyat ile tedavi edilebilir. Nefes problemi olan hastaların problemleri de bu işlemler sırasında eş zamanlı olarak çözülebilir.

Burun içinde septum deviasyonu yani burun kıkırdak ve kemik eğriliği sorunu olan insanların birçoğunda burunlarının dış şeklinde de eğrilikler bulunmaktadır. Ne yazık ki septum deviasyonu oranları bulunduğumuz coğrafyada %80’lerin üzerindedir. Bu durum ciddi nefes alma sorunlarına yol açabilmektedir. Burun içindeki eğrilik için ameliyat olmayı planlayan birçok hasta aynı ameliyat sırasında burun dış görünümü için de ameliyat olmayı düşünmektedir.

Hangi anestezi uygulanıyor?

Burun ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

Operasyon ne kadar sürecek?

Yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Fakat bazı durumlarda kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınmasını gerektirdiğinden ameliyat süresi daha uzun olabilir.

Burun ameliyatı teknikleri nelerdir?

Burun ameliyatı 3 farklı teknikle uygulanabilir.

 • Açık Teknik:

  Burun estetiği ameliyatı sırasında içerideki doku ve kıkırdaklara ulaşmak için burun altından 3 mm’lik bir kesi yapılarak burun cildinin kaldırılarak cerrahi sürecin gerçekleştirildiği tekniktir.
  Açık burun ameliyatlarından sonra korkulan ya da korkutulan kadar iz kalmaz. Bu izler burun alt kısmına gizleneceği için silik beyaz bir hat şeklinde iyileşir. Titizlikle dikilmiş ve enfeksiyon kapmamış kesilerde, özellikle Afrikalı siyahi hastalarda ve yara iyileşme kusuru bulunan (keloid oluşturan) insanlar dışında, açık burun ameliyat tekniği sonrasında iz sorunu yaşanmamaktadır.

 • Kapalı Teknik:

  Bu teknikte kesi yapılmadan, burun deliklerinden giriş yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Her hasta kapalı teknik için uygun olmayabilir. Böyle bir durumda hastanın hangi teknikle ameliyat edileceği detaylı muayeneler sonucunda hekim tarafından belirlenir.
  Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda burun altında kesi olmayacağı için iyileşme süreci diğer tekniğe oranla daha hızlı gerçekleşir.
  Özellikle estetik operasyon talebi olmayan, sadece nefes ameliyatı yapılacak hastalara sıklıkla kapalı teknikle tedavi yapılır.

 • Piezo Cerrahisi:

  Piezo sistemi ultrasonik ses dalgaları ile çalışır. Bu sistemi titreşimli bir mini testereye benzetebiliriz. Ancak bu ultrasonik testere sadece kemik dokulara duyarlıdır. Cihaz burun kemiğini düz ve kolay bir şekilde kesebilirken; damarlara, yumuşak dokulara ve ince ciltlere hiçbir travma yaşatmaz. Dokular zarar görmediği için hastanın ameliyat sonrasında ağrı hissi neredeyse hiç yaşanmaz. Piezo cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Ameliyatsız burun estetiği yapılır mı?

Ameliyatsız burun estetiği kulağa çok cazip gelse de, çoğu zaman bu tabir ticari olarak insanların dikkatini çekmek için kullanılıyor. Çünkü bir burunu gerçek anlamda tedavi etmek ve düzeltmek için cerrahi bir girişim gereklidir. Ameliyatsız burun estetiği diye tabir edilen uygulamalar;

 • Burun dolgusu

  Burun dolgusu ile ufak kemerler ve çöküntüler gizlenebilir ancak hiçbir zaman nefes problemleri ya da eğrilikler ameliyatsız işlemler ile tedavi edilmez. Burun dolgusu işlemi hakkında bilmeniz gereken başka bir detay ise dolgu uygulamasının her zaman yapıldığı alanı büyütmesidir. Bu nedenle çok miktarda dolgu yapılarak burun kemeri gizlenirse, burnunuz da doğru orantılı olarak büyüyecektir.

 • Burun ucu btoksu

  Btoks uygulaması yapıldığı alandaki kasları bloke ederek kırışıklık etkisini azaltır ya da ortadan kaldırır. Etki süresi kalıcı değildir, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-5 ay kadar sürer. Burun ucunda istemsiz hareketler varsa, bu görüntüyü geçici olarak dondurmak için btoks uygulaması yapılabilir ancak bu işlemin hekim ve hasta tarafından iyi bir analiz ile seçilmesi gereklidir. Çünkü her burun bu işleme yanıt vermek için uygun olmayabilir.

 • İple burun ucu kaldırma

  Bu operasyondan korkan, ya da bu iş için bütçe ayıramayan hastalar tarafından sıklıkla sorulur. Ancak ne yazık ki burun ucu ip ya da askılar ile daha kalkık bir görüntüye kavuşmaz. Bunun gerçekleşmesi kalıcı olarak mümkün değildir. Burun ucunun daha kalkık bir görüntüye kavuşması için burun ameliyatı ya da sadece burun ucuna müdahale edilen Tipplasti gibi işlemler yapılmalıdır.

Burun estetiği öncesi bilmeniz gereken hususlar

Ameliyat öncesi bilmeniz ve yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Burun estetiği ameliyatlarında her ne kadar ileri cerrahi yöntemler kullanılacak da olsa, her hasta için mutlaka dinlenmesi gereken bir süre vardır. İyileşmeniz için bir süre istirahat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ameliyatın hemen ertesi gününde işe geri dönemezsiniz.
 • Ameliyat sabahında hastaneye mutlaka belli bir açlık süresi ile giriş yapmanız gereklidir. Genel anestezi alacak olan tüm hastalara açlık tokluk bilgisi verilir. Ancak kimi zaman bunun çok önemli olmadığını düşünen hastalar, kan şekeri problemimi yaşamamak için ufak tefek atıştırmalıklar yapmak isteyebilir. Size masum görünen küçük atıştırmalıklar bazen ameliyatınızın ertelenmesine bile neden olabilir. Anestezi öncesi açlık konusu son derece önemlidir ve bu konuda mutlaka hekiminizden ya da ekibinden açlık süresi hakkında bilgi almalısınız.
 • Operasyon sonrası pansuman ve bakımlarınız olacaktır. Bu pansumanlarınızı düzenli ve tam olarak yapmak iyileşme sürecinizi olumlu olarak etkileyecektir.
 • Ameliyattan sonra reçetenizde olan ilaçları atlamadan, daha az ya da fazla değil, doktorunuzun önerdiği dozda kullanmalısınız.
 • İstirahat edeceğiniz odanın ısısı çok sıcak olmamalı. Serine yakın ılık ortamlar tercih edilmelidir. Yüksek ısı ödemlerinizin artmasına neden olabilir.
 • Burun ameliyatı sonrasında sık yapılan bir hata gözlerin üzerine buz uygulanmasıdır. Doğru olan buz değil serin uygulamadır. Jel pedlerden kullanıyorsanız bunları buzlukta değil sebzelikte saklamalısınız. Plastik eldiven içinde buz kullanacaksanız bu buzların hafif erimiş ve sulanmış olması gerekmektedir.
 • Burun girişlerinizi mutlaka temiz tutmalı, giriş yerlerinde kabuk, sümüksü doku ya da kan pıhtısı varsa bunları mutlaka temizlemelisiniz. Pansumana kadar burnunuza hiç temizlik yapmazsanız enfeksiyon riski oluşabilir.
 • Burun estetiği sonrasında yemek konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İyi beslenmeli, bol sıvı tüketmeli ve tuvalet, giysi değişimi gibi ihtiyaçlarınızı kendi kendinize yaparak hızla normal yaşama dönmelisiniz. Bu uzun süre yatak istirahati gerektirecek bir ameliyat değildir.
 • Hekiminizden onay gelene dek yan değil, düz şekilde yatınız. Çift yastık kullanımı size rahat bir pozisyon için yardımcı olabilir.
 • Nefes sorunu yaşamamak için ameliyat sonrasında önerilen okyanus suyu spreylerinizi hekiminizin tarif ettiği şekilde ve gerekli sıklıkla kullanınız. Doğru şekilde sprey kullanmazsanız, okyanus suyu burun deliklerine gitmeyecektir ve yapılan uygulama amacına ulaşmamış olacaktır.

Ameliyat sonrası en çok merak edilen 12 soru…

Ameliyat sonrası bakımınız iyileşme sürecinizi direk olarak etkileyeceği için, bu konuya oldukça önem vermekteyiz. Operasyon sonrası ile ilgili bana en çok yöneltilen sorular:

 1. Ameliyat sonrası ağrı ya da acı hissedilir mi?
  Ameliyat genel anestezi altında uygulandığından ameliyat süresince herhangi bir acı söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrasında önceden kullanılan burun tamponları yerine rahat nefes almanın sağlanabilmesi için şu an uygulanan yeni nesil silikon destekler ağrıya yol açmamaktadır.
 2. Rinoplasti sonrası morarma ve şişlik olur mu?
  Birinci haftanın sonunda burundaki alçı atel çıkartılır. Hala burundaki ve yanaklardaki gözaltı torbalarında ki şişlikler durmaktadır. Bu şişlikler ancak 15 gün içerisinde geçmektedir. Morluklar ise gitmiştir.
 3. Ameliyat sonrası ödem oluşacak mı?
  Ameliyattan hemen sonra oluşabilecek ödemi minimuma indirmek için hastalarımıza serin uygulama öneriyoruz. Sebzelikte (dikkat buzlukta değil) saklayacakları jeller ile her saat başı 10 dakikalık serin uygulamalar cildi rahatlatacak ve ödem oluşmasını engelleyecektir. Soğuk uygulamayı ilk üç gün lütfen ihmal etmeyin.
 4. Operasyon sonrası ilaç kullanmalı mıyım?
  Size uygun ilaçları doktor kontrolü altın da kullanabilirsiniz.
 5. İz kalır mı?
  Açık teknikte burun ile dudak kısmının birleşim yerinde küçük bir kesi yapıldığı için ameliyat sonrasında hafif bir iz kalabilir. Kapalı teknikte ise bu kısımda kesi yapıldığı için iz kalma durumu oluşmaz.
 6. Hastanede ne kadar kalırım?
  Burun ameliyatınız sonrasında dilerseniz gece taburcu olabilir ve evinizdeki rahat yatağınızı tercih edebilirsiniz. Burun ameliyatları nispeten kolay bir ameliyatlardır, dilerseniz bir gece hastanede gözlem altında kalarak, ameliyattan bir gün sonra da hastaneden çıkabilirsiniz. Bu kararı hekiminizle birlikte vermenizde her zaman fayda var.
 7. Ne zaman gözlük takabilirim?
  Kemikler ile ilgili bir işlem yapılmamış ise 4 haftadan itibaren dilediğiniz güneş gözlüklerini kullanabilirsiniz.
 8. İyileşme süreci ne kadar?
  Ameliyat sonrası iyileşme süreci ameliyatta kullanılan tekniğe, teknik olarak yapılan müdahalenin şekline, hastanın kişisel özellikleri doğrultusunda farklılık gösterebilir. Burun estetiği sonrası ortalama iyileşme süresi 7 ile 10 gün arasında değişir. Birçok hasta işine ya da okuluna bir hafta gibi kısa bir sürede rahatlıkla dönebilir.
 9. Sonrasında denize girebilir miyim?
  Burnunuzun üzerindeki plastik koruyucu çıktıktan 2 hafta sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.
 10. İşe ne zaman başlayabilirim?
  Bu sorunun yanıtı herkes için farklı. Genel sağlığınız yerinde, spor yapıyor, sigara içmiyor, 20-40 yaşlarında iseniz ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği bakım önerilerinizi güzelce uyguluyorsanız ameliyat sonrası 4-5 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.
 11. Sigara içebilir miyim?
  Ameliyattan önce ve sonra sigara ya da alkol kullanılmaması ya da ameliyat sonrasında kullanımın epey sınırlandırılması gerekir.
 12. Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
  Doktorunuzun önerdiği miktarda sıvı alınmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca dudaklar kuru kalmamalıdır. Sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalıdır. Buruna koyulan tamponlara oldukça dikkat edilmeli ve yerinden kıpırdatılmamalıdır. Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır. Size önerilen okyanus suyu spreyini bol bol kullanmanız nefes kanallarının tıkanmaması için gereklidir. Ameliyat sonrasında burun her zaman temiz olmalıdır. Burun girişlerinde kabuklar, kan pıhtıları varsa bunlar mutlaka temizlenmeli ve dikiş yerlerine antibiyotikli krem sürülmelidir. Bu bakıma özellikle ilk bir hafta çok dikkat edin lütfen.

Burun estetiği fiyatları neden farklılık gösteriyor?

 • Burun estetiği fiyatları ameliyatın gerçekleştiği kliniğe ve tercih edilen hekime göre değişiklik gösterir.
 • Burun bölgesine nasıl bir müdahale gerçekleştirileceği gibi unsurlar da fiyat noktasında belirleyici olabilir. Başta operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olmak üzere, kişinin sigortasının olup olmamasına ve sigortasının bunu karşılayıp karşılamamasına göre değişmektedir.
 • Bir ameliyatta en önemli husus ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesidir.
 • Maliyetler tabi ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak olmalıdır. 
 • 2020 burun ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için formu doldurabilir veya yorum kısmına yazabilirsiniz.
Gürkan Kayabaşoğlu Fiyat Bilgisi

Sizden gelen sorular

Hekim tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Hekiminizle buluşmadan önce burnunuzda sizi mutlu etmeyen ve değişmesini istediğiniz özellikleri çok iyi anlamaya çalışın. Hekiminizden bu sorunlara benzer özelliklerdeki hastalarını göstermesini rica edin. Hekiminizin bu konulardaki görüşlerini sorun. Unutmamalısınız ki, tıp bilimleri yoruma açık bilim dallarıdır. Farklı hekimlerin aynı konu üzerinde farklı düşünceleri olabilir. Dolayısıyla kendi düşüncenize en yakın, sizi en iyi anlayan hekimle mutlu sona daha kolay ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki bazen talep ettiğiniz durumlar gerçekçi ya da değiştirilebilir özellikler olmayabilir. Hekiminizin bu konudaki görüşleri de çok önemlidir.

En doğru hekimin sizi ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçelerle ameliyatınızı reddederek sizi burun ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceğine inanın.

Ben rinoplasti ameliyatı öncesi bu bilgilendirmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ameliyat öncesindeki korku-kaygıların sadece gerçek ve detaylı bilgilendirmelerle aşılabileceğine inanıyorum. İnsan bilmediği şeylerden korkar. Dolayısıyla tüm süreçlere hakim olmalarının hastalarımın rahat geçirmesindeki önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Photoshop kullanıyor musunuz?

Bu programları incelerseniz, bir kaç gün içinde usta bir kullanıcı olabileceksiniz. Dolayısıyla ameliyat öncesinde çekilen fotoğrafınız üzerinde siz de evinizde çalışma yapabilir ve çok güzel bir burun ortaya koyabilirsiniz.
Asıl soru burada başlıyor.Bu bilgisayar programları ne kadar gerçekçi. Ben tüm hastalarımın fotoğraflarını çekiyorum, kayıt ediyorum, hatta tüm kontrollerinde tekrar çekiyorum ve iyileşme dönemini izliyorum.

Ameliyat sonrası burnuma masaj yapmalı mıyım?

Ameliyat sonrasında masaj sorusu hastalardan sıklıkla duymuş olduğumuz bir sorudur. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, masajlar kötü yapılmış bir ameliyat sonrasında burnu düzeltmez ya da iyi yapılmış bir ameliyat sonrasında burunun şeklini bozmaz.

Ben kendi hastalarıma burun masajı önermiyorum. Birçok hasta masajın buruna şekil vereceğini düşünse de, iyileşme döneminde cildin oksijenlenme seviyesini arttıracak şekilde temizlik ve bakım yapılmasını daha çok tavsiye etmekteyim

Ameliyat sonrasında burnum ne zaman son şeklini alacak?

Bir yıl içinde son şeklini almaktadır.

Nefes almada problem yaşar mıyım?

Burnunuzdan nefes almakta zorluk çekmeniz en önemli nedenlerden birisi kıkırdak ve kemiklerinizdeki eğriliklerdir. Dolayısıyla ameliyatınız öncesinde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü nefes alamamanızın nedeni bu kadar basit olmayabilir. Detaylı bir burun içi endoskopik muayenesi çok önemli bilgiler verecektir.

Ayrıca burun etlerinizin durumunu, alerjik hastalık varlığınızı, sinüzit ve polip gibi başka sorunların varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Aksi durumda burnunuzdan iyi hava almanızı sağlamak pek mümkün olmaz. Çok sık karşılaştığımız güzel ama fonksiyon görmeyen burunların nedeni budur.
Plastik cerrahların yanılgıya düştüğü nokta da işte tam buradadır. Sadece burun içi kıkırdak-kemiklerin düzeltilmesi ile nefesiniz düzelmeyebilir.

Burun kemiğimde eğrilik var...

Deviasyon yani halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen bu durum burnun ortadaki kıkırdak kemik duvarının eğikliğidir. Burun kemiği eğriliği olan kişiler genelde burun tıkanıklığı ve nefes alamamaktan şikayet etmektedirler.

18 yaşından küçüğüm ameliyat olabilir miyim?

Önemli olan yaş sınırı değil, kemik ve kıkırdak yapısının gelişimidir. Fakat estetik ameliyatlarda yazılı olan bir kural olmasa da uzmanlar 18 yaşından altında uygulamaları tavsiye etmemektedir. Kanuni olarak da 15 yaşın altında olan çocuklarda ailenin imzası gerekmektedir.

Yurt dışında yaşıyorum size ameliyat olabilir miyim?

Her yıl yurt dışından gelen onlarca hastayı ameliyat etmekteyim. Artık yurt dışı hastalarıma hava alanı-otel-hastane transferleri, otel konaklaması, dilerlerse İstanbul’da turistik geziler için yardımcı olacak ekibimizle hizmet verebiliyoruz. Bu konudaki talepleriniz için iletişim formunu doldursanız size geri dönüş yapacağız.

Nefes almakta çok zorlanıyorum

Burnunuzun orta hattını oluşturan, “septum” denilen, arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan yapıda eğrilik nedeniyle burun deliklerinin birinden nefes almak zorlaşırsa buna “Septum deviasyonu” denir. Septumdaki eğrilik bazen basit bir cerrahi girişim ile ameliyat yapılmaksızın düzeltilebilirken bazen ise kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdaklar kullanılarak estetik yapılandırma ile düzeltilebilir.

Burun ucunun burun sırtı ile birleştiği yerde, hava akımının doğal bir türbülans yaptığı geçiş noktasında gözle görülmeyen ama derin nefes alındığında ortaya çıkan bir geçiş sorunu vardır. Güçlü nefes alınırken burun kanatları içe doğru çökerek nefes almayı zorlaştırır. Normalde de nefes alırken burun kanatları içe çöküyorsa sıkıntı ortaya çıkar. Çoğu kez muayenede fiziksel bir sorun gözlenmez. Sorun fonksiyondadır.

Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonları burun estetiğiyle aynı anda yapılabilir mi?

Tecrübeli bir cerrah burun ameliyatı sırasında tüm problemleri eş zamanlı olarak ele alır. Burun eti problemi ve nefes sorunları da pek tabi eş zamanlı olarak çözülebilir. Bunun gibi işlevsel problemleri ve estetik sorunlarını iki farklı operasyona bölmeye gerek yoktur. Hatta bu sorunları iki farklı ameliyatta çözmeye çalışmak, hasta için zararlıdır.

Burun estetiği ameliyatını, burnun nefes açma ameliyatı ile aynı anda yapmanın faydaları nelerdir?

Burun estetiği ameliyatının başarılı şekilde gerçekleşmesi için burun şeklinizin istediğiniz şekilde değiştirilebilmesi için sağlam kıkırdak dokulara ihtiyaç vardır.

Bu ameliyatı ben inşaat yapmaya benzetiyorum. Nasıl bir inşaat sırasında demir, kum, çimento gibi malzemelere ihtiyaç duyuluyorsa, burun ameliyatlarında da kıkırdak ve kemik dokulara ihtiyaç vardır. Eğer siz sağlık ve estetik ameliyatları birbirinden farklı zamanlarda olursanız, ilk ameliyatta burun kıkırdaklarınız çıkartılmış ve kullanılmayacak hale gelmişse, bu durum ikinci burun ameliyatınızda kıkırdak noksanlığına neden olacaktır. İkinci ameliyatınız yani burun inşaatınızdaki doku noksanlığı (burnunuz yeterince içinde kıkırdak bulunmadığı için) kaburganızdan kıkırdak temini gerektirecektir.

Burun ameliyatından sonra koku alma sorunu yaşar mıyım?

Burun ameliyatlarından sonra kalıcı olarak koku kaybı oluşmaz. Ameliyatın yeni gerçekleştiği evrelerde burun içindeki dokular tam iyileşme göstermemişken, farklı hassasiyetlerin hissedilmesi normaldir ancak burun ameliyatları koku alma duyunuzu kalıcı olarak kayba uğratmaz.

İyileşme sürecinde bakımın iyi yapılmadığı burun içlerinde kabuklar, kan pıhtıları ya da sümüksü dokuların birikmesi kişinin koku ve nefes alma yetisini kısıtlar. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı sonrasında sizlere iletilen bakımları tam ve düzenli olarak yapmanız iyileşme sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Burun ameliyatından korkmalı mıyım?

Sıfır riskli bir ameliyat yoktur. Önemli olan bu riskleri iyi bilen ve elinden geldiğince bunlara karşı önlem almaya çalışan bir doktorunuz olmalı. İkinci önemli husus, herşeye rağmen komplikasyon olursa doktorunuzun arkanızda olacağını bilmek.

Burun estetiği sonrası asimetri oluşur mu?

Eğer asimetri yüz yapısı kaynaklı ise, ameliyattan sonra da bu asimetri devam eder. Çünkü insan yüzü hiçbir zaman tam simetriye sahip değildir. Her zaman iki kulak, iki göz ya da yanakların yükseklik mesafeleri birbirinden farklıdır. Ameliyat sonrasında yüzdeki asimetriler devam edeceği için, bundan kaynaklı olanlar devam eder ancak ameliyat doğru ve başarılı şekilde yapıldığı sürece yeni asimetrilere sebep olmaz.

İnsan yüzü hiçbir zaman tam simetriye sahip değildir. Bu nedenle ameliyat öncesinde ya da sonrasında milimetrik farklara odaklanmak yerine, bütüne konsantre olarak yüz uyumunu görmek gereklidir. Çok büyük asitmetriler yağ dolgusu gibi işlemlerle daha normal bir seviyeye getirilse de, yaradılıştan gelen asimetrileri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Erkeklerde burun estetiği nasıl olmalıdır?

Burun estetiği günümüzde erkekler tarafından da sıkça talep edilmektedir. Gerek nefes alma işlevine yönelik problemler, gerekse burunda görüntü için yapılacak olan tedaviler eş zamanlı olarak gerçekleşebilir.

Erkek hastalar, kadınlara göre çok daha kalın bir cilde sahip oldukları için, iyileşme süreleri de bir miktar uzun olacaktır. Yoğun bir iş hayatı olan erkek hasta için 1 haftalık istirahat süresi oldukça yeterlidir. Hasta 7. Gün gerçekleşecek olan ilk pansumanın ardından 8. Gün sosyal hayatına ve iş yaşantısına dönebilir.

Erkek hastaların ameliyatları hassas bir terazi işidir. Hastanın ameliyattan sonra feminen görünmeyen, doğal ve yüzü ile uyum içinde bir burnu olmalıdır. Burnun yeni şekli hastanın beklentilerine göre şekillenebilir. Ameliyat öncesi yapılan görüşmelerde iletişim başarının bel kemiğini oluşturur.

Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında bir fark var mı?

Erkek ile kadın burun estetiği temelde aynı prensiplere dayanıyor gibi görünse de, erkek burun estetiği oldukça dikkatli planlanması gereken bir ameliyattır.

Çünkü burun estetiği sırasında dikkatsizce ve özensizce oluşturulan burun kavisi ve kalkıklık derecesi gibi etkenler ameliyat sonrasında kadınsı bir sonuç alınmasına yol açabilir. Bu nedenle erkek burun estetiğinde burun açısının çok titiz bir şekilde hesaplanması ve burun sırtının şeklinin doğru şekilde planlanması gereklidir.

Doğallık, doğal görünüm erkek burun estetiği ameliyatının önemli bir unsuru olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle ameliyat sonrasında burun sırtında halen hafif bir kemer isteyen birçok erkek hasta adayı ile karşılaşmaktayım. Bu talebi de çok haklı bulmaktayım.

Erkek burun estetiğinde çok önemli bir diğer faktör de sıklıkla erkeklerin kalın ciltli olmasıdır.

Sadece burun ucu kaldırma estetiği yapılabilir mi?

Tipplasti yani burun ucu estetiği ile burun kemerine müdahale olmadan sadece burun ucu bölgesinde estetik yapılabilir. Bu işlem rhinoplasti’ye göre çok daha kısa süren ve daha kolay bir işlemdir.

Burun ucu estetiği ameliyatı hastanede kalış gerektirmeden hastanın aynı gün taburcu olmasına da olanak tanır. Burun sırtında herhangi bir değişiklik olmadan sadece tip bölgesi (burun ucu) değiştirilir.

Burun ucu ameliyatından sonra nefes kanallarına kimi zaman silikon hava kanallı şeritler yerleştirilebilir ancak bu ameliyatlardan sonra burun sırtına alçı konmaz. Burun ucunda hastayı rahatsız etmeyecek bir bandaj olacaktır. Sıklıkla ilk 5 günden sonra bu bandajlar da alınır.

Sinüzit hastası olanlar burun ameliyatı olabilir mi?

Elbette sinüzit hastası olan hastalar burun ameliyatı olabilir. Fakat sinüs cerrahisi rinoplasti ameliyatından çok farklı teknik ve yaklaşımlarla tedavi gerektirebilir. Her iki işlem de eş zamanlı olarak ya da farklı zamanlarda yapılabilir. Sinüzit hastaları için yapılacak farklı yaklaşımlarla bu hastaların yaşam kalitelerinde ciddi artış gözlenecektir. Hastanın burun görüntüsünde de değişiklik talebi varsa, iki ameliyatı aynı anda gerçekleştirmek mümkündür.

Operasyon sonucunu beğenmeyenler ne yapmalı?

Bunun iki nedeni vardır.Birincisi gerçekten burnu güzel olmamıştır  ve hasta haklı olarak burnunu sevmemiştir ve mutlu değildir. İkincisi burnu tek başına kendi içerisinde güzel olabilir. Ancak yüzüyle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla burnu tek başına güzelleştirmenin aslında hastayı çokta mutlu etmediğini çok güzel anlatan bir örnek.
Burada yapılması gereken şey hastanın yüzünü değerlendirmek yüzünün ve güzelliğin bir bütün olduğunu algılamaktan geçmektedir.

Burun tipleri nelerdir?

• Kalın derili burun
• Uzun burun
• Kısa burun
• Eğri burun
• Kemerli burun
• Semer burun
• Erkek burun estetiği

Burun ucu düşer mi?

Doğru teknik ve yaklaşımla gerçekleşmiş bir burun ameliyatından sonra burun ucu düşmez. Çünkü bu ameliyatlarda burun içi desteği sağlam temellerle gerçekleşmiştir ve ameliyat sonrasında alacağınız pozitif sonuç ömürlüktür. Ancak yanlış ve eksik girişimlerle ya da acemice yapılan ve içeriden fazla kıkırdak çıkarılmış ameliyatlar sonrasında uzun dönemde burun ucu düşmesi görülebilir. Yapılacak olan düzeltme ameliyatı ile burun ucu desteği yeniden sağlanır. Bugün sahip olduğumuz cerrahi imkan ve tekniklerle birden fazla sayıda başarısız burun ameliyatı geçirmiş kişilerin tamamen çökmüş burunlarını bile tedavi edebilmekteyiz.

Burun törpüleme nedir?

Burun törpüleme işlemi rinoplasti ameliyatı sırasında yapılan burun kemerinin inceltilip arzu edilen şekle getirilmesi işlemidir. Şu anda piezo cihazı ile törpülemeye gerek kalmadan ses dalgaları ile bu işlem çok kolay yapılmaktadır.

Piezo ileri cerrahi bir sistemdir ve bu sistem sadece ses dalgaları ile çalışmakta ve kemik dokuya duyarlı olarak ilerlemektedir. Dolayısıyla bu ses dalgası ile çalışan mini testereler ameliyat sırasında hastaların damarlarına, yumuşak dokularına, sinirlerine ve cildine zarar vermez. Bu da hastanın iyileşme sürecini ciddi anlamda kısaltır.

Eski tekniklerde burun törpüleme sırasında görülen travmalar, ses dalgası ile çalışan piezo sisteminde görülmediğinden hastalar sosyal hayatına ve iş yaşamına çok konforlu şekilde birkaç gün içinde dönebilir.

Dar burun nedir?

Burnumuzun içi bir kibrit kutusunun boşluğu kadardır. Çok geniş bir yer değildir. Ve içerisinde iki deliği ayıran bir bölme vardır. En çok ameliyatlar sanki oradaki eğrilikten kaynaklanıyormuş gibi yapılmaktadır.

Burnumuzda neden iki delik vardır?

Burnumuzun bir deliği ve diğer deliği bu işi görevleşerek yani sırayla yaparlar. 3 saat biri 3 saat diğeri çalışır.

Revizyon burun ameliyatı yapıyor musunuz?

Tecrübeli bir hekimin elinde iyi planlanmış ve uygulanmış bir ameliyat sonrasında istediğiniz buruna kavuşmanız mümkün. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki revizyon burun oranları yüzde 5’in altında. Bence revizyon ameliyatlarla ilgili bir ameliyat adayı olarak bilmeniz gereken en önemli husus, bu ikinci ameliyatın kapsamı, yani büyüklüğü.

Revizyon ameliyatınıza burnunuzdaki çok küçük milimetrik asimetriler veya yüzeysel pürüzler nedeniyle de kadar verebilirsiniz, bu durumda çok kısa süreli lokal işlemlerle bu sorunlar düzeltilebilir. Ya da burnunuzda çökmeler olur, asimetriler olur, nefes problemleriniz olur ve ikinci ameliyatta kulak ya da kaburganızdan kıkırdak alınması gerekebilir.

Yani gerçek anlamda kapsamlı olarak burun ameliyatına ihtiyaç hissedebilirsiniz. Bu iki ameliyatı birbirinden net bir şekilde ayırmak gereklidir. Ben revizyon burun ameliyatı olarak ikincisini tanımlıyorum.

Doktor ve hastanın ameliyat öncesi görüşmesi...
 • Hekim ve burun ameliyatı adayının ameliyat öncesinde en azından 2 kez görüşmesinin doğru olduğunu düşünüyorum.
 • İlk görüşmede burun ameliyatı adayının beklentilerinin çok uzun uzun dinlenmesi gerektiğini, çekilen fotoğraflar üzerinden burnunun ve yüzünün özelliklerinin incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca burun ameliyatı veya kombine edilecek ameliyatlar için detaylı bilgi vermek için ilk görüşmenin önemli olduğunu düşünüyorum.
 • İkinci görüşmeye kadar geçen süre içinde burun ameliyatı adayı kendisine verilen bilgilendirme ve onay formlarını detaylı okuması için yeteri kadar zaman bulacaktır. Böylece ameliyatı gerçekten isteyip istemediğini kendisine uzun uzun sormak için vakti olacaktır.
 • İkinci görüşmede ise burun ameliyatı adayının ameliyatının en ince detaylarını kendisiyle konuşulması gerektiğini ve tamamen kendisine özel yapılacak ameliyat planlamasının yine beraberce oluşturulması gerektiğine inanıyorum.
 • İkinci görüşmede adayın refakatçilerinin de olmasının çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ameliyatın aynı zamanda çok özel bir anı olduğunu düşünüyorum. Hayatın bu kesitine yardımcı olacak refakatçilerinin de ameliyat konusunda detaylı bilgilendirilmesi açısından bu görüşmelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (129 Oy verildi, Ortalama: 3,95)

Showing 50 comments
 • Serhat
  Cevapla

  Ben sizinle daha önce sakarya da görüşme şansı yakaladim . Şuan da taşındığınızı düşünüyorum bana o zaman bir fiyat vermiştiniz şuanda sizinle görüşmek istiyorum rahatsızlıklarım çok fazla artti çok fazla doktorla konuştum görüştüm kimisinin kendisine güvenemedim kimisinde ise cüzdanıma kliğinize ulaşabilmek için numaranızı rica ediyorum teşekkürler, saygılar…

 • Mustafa
  Cevapla

  Selam

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Ask Question

      ×
      Appointment


       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×

          Messenger

          Doktora Sor

          WhatsApp

          Şimdi Ara