Herkese Merhaba,

Bu yazımda sizlere Botks hakkında dilden dile dolanan, doğru bilinen yanlışları kaleme almak istedim.

Botks kullanılmaya başlandığı günden beri, gündemde en çok yer alan estetik girişimlerden biri oldu. Ancak kullanıldığı ilk yıllarda fazla dozda yapılan uygulamalar yüzünden kötü bir şöhreti oldu ve sözlüğümüze “Botkslu gibi” şeklinde bir benzetme eklendi. Bu benzetme sıklıkla şaşkın bakan, yapay görünen maske yüzleri tarif etmek için kullanıldı. Bugün geldiğimiz noktada ise Botks özellikle de kadınlar için yaşlanma bulgularıyla baş etme konusunda gerçek bir vazgeçilmez oldu. Hem uygulanışındaki pratiklik, hem de başarılı ve etkin sonuçlar  yeniden sevilmesini sağladı. Doğru uygulamalar da yaygınlaştıkça, Botksu talep eden hastalar daha da bilinçlendi.

İlk yanlış burada; her botks uygulaması sizi böyle göstermez.

Yani; Botks yaptırmak yapay olmak demek değildir. “Ben sevmiyorum, doğallıktan yanayım” şeklinde bir cümle doğru bir anlam ifade etmez. Bugün doğal ve ölçülü uygulama yapan hekimlerin mesleki pratiğine ve ortaya koyduğu başarısı sayesinde bu söylemler tarihe karıştı.
Sadece kırışıklık önlemek için değil, terleme ve migren tedavisinde de kullanılmasıyla Botks kullanım alanını iyice genişletti.

İkinci yanlış da şurada;

-Botks bir yılan zehiri değildir. Hatta artık zehir bile değildir. Bir ilaçtır. İçeriğinde Botilinium Toksin adlı bir madde vardır ve bu etken sayesinde kasları geçici olarak zayıflatır.

Üçüncü yanlış;

-Botks yapıldığı anda etki etmez, ilk etkiler 3 veya 4. Gün ortaya çıkar ve gerçek etkisi 2. Haftanın sonunda oturmuş olur. Kişisel farklılıklar olmakla birlikte 4-6 ay sürebilir.

Dördüncü yanlış;

-Bir kere Botks yaptırmış olmanız, ömür boyu devam etmeniz gerekeceği anlamına gelmez. Beğenmezseniz bir daha yaptırmayabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 5 ay kadar sonra etkisi sıfırlanacaktır. Ve merak etmeyin eski halinizden daha kötü olmayacaksınız. Yani size zarar vermez. Botks’un etkisi geçtiğinde yüzünüz ilk uygulama yapıldığı haline geri döner.

Beşinci yanlış;

-Cildinize dışarıdan süreceğiniz hiçbir krem, serum ya da jel kaslarınızın hareketlerini azaltmayacak ve botksla benzer bir etkiye sahip olmayacaktır. Çünkü kırışıklıklarımızın çoğu kasların hareketiyle oluşur. Kasın hareketini bloke eden tek şey ise Botks’dur. Ancak bu konuda bilimsel çalışmalar devam ediyor belki de çok yakında botksun krem şeklinde sürebileceğimiz ürünleri çıkabilir.

Botks hakkındaki bir belirsizlik ise; Uygulamadan sonraki ilk 4 saat dik konumda durulmalı ve yatış-uyku yapılmamalıdır. Bu konuda farklı söylemler mevcut. Bazı otörler yatış pozisyonunun zararlı olmayacağını söylerken bazıları ise yatmamayı tavsiye etmektedir. Ancak ortak görüş ilk 4-6 saat süresince sıcak duş alınmaması (sauna vs), spor yapılmamasıdır

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy verildi, Ortalama: 4,67)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×