Herkese Merhaba;

Bu yazımda sizlere Btoks hakkında dilden dile dolanan, doğru bilinen yanlışları kaleme almak istedim.

Botks kullanılmaya başlandığı günden beri, gündemde en çok yer alan estetik girişimlerden biri oldu. Ancak kullanıldığı ilk yıllarda fazla dozda yapılan uygulamalar yüzünden kötü bir şöhreti oldu ve sözlüğümüze “Btokslu gibi” şeklinde bir benzetme eklendi. Bu benzetme sıklıkla şaşkın bakan, yapay görünen maske yüzleri tarif etmek için kullanıldı. Bugün geldiğimiz noktada ise Btoks özellikle de kadınlar için yaşlanma bulgularıyla baş etme konusunda gerçek bir vazgeçilmez oldu. Hem uygulanışındaki pratiklik, hem de başarılı ve etkin sonuçlar  yeniden sevilmesini sağladı. Doğru uygulamalar da yaygınlaştıkça, Btoksu talep eden hastalar daha da bilinçlendi.

Bugün tüm dünyada daha genç bir yüz için en çok tercih edilen girişimin adı Btoks. Uygulamanın hızlı ve pratik oluşu, sağladığı etki ve doğru ellerde verdiği başarılı sonuçlar sayesinde Btoks uygulaması hızla yaygınlaşarak kullanımı arttırdı.

Btoks uygulaması kırışıklık durmada kullanılan en etkili ve en güvenli uygulamadır. Yapıldıktan yaklaşık 3-4 gün sonra etkisini yavaş yavaş göstermeye başlar ve 2 hafta içinde oturur. Kas hareketini geçici olarak bloke eder ve böylece istenmeyen mimik çizgileri ve kırışıklıklar durur. Şimdi gelin sıkça uygulanan Btoks hakkında doğru bilinen gerçekleri masaya yatıralım.

 1. Her Botks Uygulaması Doğalmıdır?
  Btoks yaptırmak demek doğallığınızdan taviz vermek anlamına gelmesin. Doğru ellerde yapılan bir uygulama ile yapay sonuç almazsınız. Bu nedenle “Ben Btoks uygulamasını sevmiyorum, doğallıktan yanayım” şeklinde bir cümle doğru bir anlam ifade etmez. Bugün doğal ve ölçülü uygulama yapan hekimlerin mesleki pratiği ve ortaya koyduğu başarısı sayesinde bu söylemler tarihe karıştı. Btoks işlemi sadece istenmeyen kırışıklıkları hedefler. Ölçülü ve uygun yapıldığında asla yapay bir görüntü oluşturmaz.
 2. Btoks Yılan Zehrimidir?
  İşte en çok dilden dile yayılan Btoks efsanelerinden biri daha. Btoks bir yılan zehri değildir. Hatta artık zehir bile değildir. Aslıda içeriğindeki etken madde bir ilaçtır. İçeriğinde Botilinium Toksin adlı bir madde vardır ve bu etken sayesinde kasları geçici olarak zayıflatır ya da bloke eder.
 3. Btoks Yapıldığı Anda Etki Edermi?
  Btoks yapıldığı anda etki etmez, ilk etkiler 3 veya 4 Gün ortaya çıkar ve gerçek etkisi 2 Haftanın sonunda oturmuş olur. Kişisel farklılıklar olmakla birlikte kalıcılık süresi 4-6 ay kadar sürebilir.
 4. Btoks’un Etkisi Ne Zaman Geçer? 
  Daha önce hiç Btoks denememiş birçok hastanın en çok merak ettiği sorudur. Btoks uygulamasında etki kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 4-6 ay kadardır. Bir kere Btoks yaptırmış olmanız, ömür boyu devam etmeniz gerekeceği anlamına gelmez. Btoks uygulama yapıldığı alana zarar vermez. Btoks’un etkisi geçtiğinde yüzünüz ilk uygulama yapıldığı haline geri döner.
 5. Btoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Uygulaması oldukça konforlu ve pratiktir. İşlemden sonra cilt üzerinde minik sivilceler gibi kabarık iğne izleri oluşabilir. Bu izler 1-2 saat içinde geçecek ve cilt normale dönecektir. Btoks hakkındaki bir belirsizlik ise; Uygulamadan sonraki ilk 4 saat dik konumda durulmalı ve yatış-uyku yapılmamalıdır. Bu konuda farklı söylemler mevcut. Bazı otörler yatış pozisyonunun zararlı olmayacağını söylerken bazıları ise yatmamayı tavsiye etmektedir. Ancak ortak görüş ilk 4-6 saat süresince sıcak duş alınmaması (sauna vs), spor yapılmaması yönündedir. Cilt altındaki zerreleri dağıtmamak adına uygulama yapıldığı gün yüz masajı gibi işlemlerden de kaçınmak isabetli olacaktır.

Yazımıza oy verir misiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 Oy verildi, Ortalama: 4,75)

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu’ndan Bilgi Alın

Recent Posts

Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Start typing and press Enter to search

Fotoğraf Analizi

  ×
  Randevu Al


   ×
   Doktorumuza Sorun

    ×
    Photo

     ×
     Appointment


      ×
      Ask Question

       ×
       Vereinbaren Sie einen Termin


        ×
        Stellen Sie eine Frage

         ×
         Fotoanalyse

          ×
          herseyin-bir-yumusak-karni-varBurun Estetiği Fiyatları

          Messenger

          Ask a Doctor

          WhatsApp

          Şimdi Ara