Botks nedir? Etkisini nasıl gösterir?

Aslında Botks’un etken maddesi, bir bakteri tarafından üretilen zehirdir, ancak modern tıp bu zehri saflaştırmış, kontrol altına almış ve zararsız hale getirmiştir. Kasları geçici olarak zayıflatarak etkisini gösterir. Botks tıpta ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Kozmetik alanındaki faydaları ise çok sonradan keşfedilmiştir. Botks bugün kırışıklık tedavisi dışında migren tedavisi, yüzdeki istenmeyen kasılmalar ve tiklerin tedavisi, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı tükürük üretiminin tedavisi, bazı kronik ağrı sendromlarının tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Botks bir zehir ise ölümcül değil midir?

Şu anda kullanılan dozlarda zehir etkisi göstermez. Aynı gün içinde 28 şişe botks injeksiyonu sonrasında ölümcül dozlara ulaşılmaktadır.

Botks sizi gençleştirir mi?

Hayır, botks ile gençleşemezsiniz. Botks yüzünüzdeki mimik kaslarımızın tekrarlayan şekilde çalışması sonucu oluşan kırışıklıkları azaltır. Böylece daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Botksla ilgili diğer yanlış bilgiler ise botksun yüz germede kullanıldığı, dudakları şişirdiği ya da yüzde gerginlik oluşturduğudur.

Botks nasıl uygulanır?

Botks ofis koşullarında (steril bir ortam ve özel ekipman gerektirmeyen) uygulanabilen basit, hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Ortalama 5-10 dakika süren, çok ince bir iğne kullanıldığı için ağrıya neden olmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. İsteğe bağlı olarak botks öncesi cildinize sürülecek olan his azaltıcı kremler ya da buz uygulaması çok hafif olan ağrı duyusunu daha da azaltacaktır.

Botksun etkisi ne kadar sürer?

Botksun etkisi 3-4 gün içinde başlar, maksimum etkinliği ise 4-8. haftalarda hissedilir. Botksun etkinlik süresi 4 -6 ay olmakla birlikte çok aktif çalışmayan kas gruplarında ve tekrarlayan botks injeksiyonlarında etki 9 aya kadar uzayabilir.

Botksun etkinlik süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin de bilinmesi önemlidir. Herkesin yüzündeki kasların büyüklükleri, kalınlıkları farklıdır, ayrıca mimiklerini kullanma alışkanlıkları da farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı botksun etkinlik süresinin de farklı olmasına şaşırmamak gerekir.

Botks hangi kırışıklıklarda faydalıdır?

Botks, tekrarlayan kas hareketlerinin neden olduğu dinamik olarak adlandırılan kırışıklıklarda etkilidir. Bu kırışıklıklar sizin daha yaşlı, sinirli ya da yorgun görünmenize neden olurlar. Kaşların arasındaki, alnınızdaki, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun üzerindeki, dudak ve ağız çevresindeki ve hatta boyun bölgesindeki kırışıklıklarda kullanılabilir. Hatta kaşları düşük olan hastalarda kaşları kaldırmak için de uygulanabilir.

Botks uygulamasının riskleri nelerdir?

Kırışıklık tedavisinde kullanılan dozlarda hayati tehdit eden hiçbir riski yoktur. Ancak yanlış bölgelere yapılan uygulamalar sonucu istenmeyen kozmetik sonuçlar, örneğin göz kapağında düşüklük, ağız köşesinde asimetrilere yol açabilir. Botksun cildinde aktif enfeksiyon bulunan insanlara, kas hastalığı bulunan insanlara, aminoglikozit türevi antibiyotik kullananlara ve gebelere uygulanmaması gerekir.

Botks sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İlk birkaç saat botksun yüzümüze aşırı yayılımını engellemek için uyumamanız, yan yatmamanız, ağır egzersiz yapmamanız ya da sıcak bir sauna-banyoya girmemeniz gerekmektedir. Uygulama alanlarına masaj yapmanıza gerek yoktur. Uygulama sonrasında yüz kaslarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında kısa bir süre soğuk jeller ile baskı yapabilirsiniz. Böylece injeksiyon yerlerinde bazen hafif miktarda oluşabilen morlukları engelleyebilirsiniz.

Neden tüm botks yapılan insanlar birbirlerine benziyor?

Ne yazık ki yanlış planlanan ve fazla miktarda botks uygulanması sonrasında yüzündeki tüm mimiklerin kaybolduğu bu nedenle de maske yüz olarak gezen insanlar görmekteyiz. İnsanların yüz kaslarını hiç kımıldatamaması ve bu nedenle karakteristik mimiklerinin kaybolmasıyla nedeniyle birbirlerinin aynısı, fabrikasyon yüzler oluşmakta. Ancak doğru prensiplerle yapılan uygulamalar sonucu böyle bir görünüm oluşmaz. İnsanlar yüzlerini ve mimik kaslarını hareket ettirebilirler, hatta botks olduklarını anlaşılmak mümkün olmaz.

Bazı doktorlar botks adı altında başka markaların ürünlerini kullanıyorlar, bu durum bir sorun oluşturur mu?

Şu anda botksa alternatif 20’den fazla marka bulunmaktadır. Bunların çok büyük bir kısmı ise uzak doğuda üretilmektedir, hatta bazılarının prospektüsünde etken maddesinin isminin bile yazmadığı ürünler mevcuttur. Ucuz fiyatlara botks yapan yerlerden bu ürünleri kullanma riskinin bulunması nedeniyle kaçınmanızı öneririm. Bu gibi kötü örneklerin dışında iki tane de Avrupa ülkelerindeki ciddi araştırmalar sonrasında etkinilği ve güvenirliği kanıtlanmış ürün bulunmaktadır. Hekiminizden hangi ürünü kullandığı konusunda mutlaka bilgi isteyin.

Recent Posts

Görüşleriniz biz için değerlidir

Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×