7 Milyar İnsan Varsa, 7 Milyar Farklı Burun Olmalı; Dünyada ve Türkiye’de burun estetiği operasyonlarının son yıllarda oldukça arttığı görülüyor ve tahminler bu durumun önümüzdeki dönemlerde de hız kesmeden devam edeceği yönünde.

Öte yandan burun estetiği ameliyatları yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmelidir? Bir burun doğal aynı zamanda güzel ve iddialı olabilir mi? Hem rahat nefes alıp, hem de estetik görünümlü bir buruna sahip olmak mümkün mü? gibi soruların yanıtları burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için oldukça önem taşıyor. Hekimlik sanatını icra eden Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, merak edenler için tüm bu soruların yanıtlarını ayrıntıları ile açıkladı.

Belki de Burun Estetiğine İhtiyacınız Yoktur

7 Milyar İnsan Varsa, 7 Milyar Farklı Burun Olmalı; Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ‘’Söz konusu sağlık ise insanın kendisini emanet edeceği kişiyi, yani hekimini nasıl seçeceği çok büyük önem taşıyan bir konudur. Bilindiği üzere tıp bilimleri, yoruma açık bilim dallarındandır. Dolayısıyla farklı hekimlerin aynı konu üzerinde dahi farklı düşünceleri olabilir.

Hasta kendi düşüncesine en yakın, kendisini en iyi anlayan hekim ile mutlu sona daha kolay ulaşabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bazen hastanın talep ettiği durumlar, gerçekçi özellikler taşımayabilir. Hasta için en doğru hekimin, hastayı her ne koşulda olursa olsun ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçeler ile ameliyatı reddederek hastayı burun estetiği ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceği göz önünde tutulmalıdır’’ açıklamasında bulundu.

Estetik Görünme Sırası Erkeklerde

7 Milyar İnsan Varsa, 7 Milyar Farklı Burun Olmalı; Genç ve güzel bir yüz, bilinenin aksine sadece kadınların değil, erkeklerin de ihtiyaç duyduğu değişimlerin başında geliyor. Bu  nedenle son dönemde erkeklerde burun estetiği ameliyatı taleplerinde patlamalar yaşanıyor.

Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi tarafından üst ihtisas için davet alan ilk Türk hekimi unvanına da sahip olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, erkeklerde burun estetiği ameliyatının inceliklerinden şöyle söz etti: ‘’Erkeklerde burun ameliyatı, estetik görünüm açısından tercih edildiği gibi, nefes almak konusunda zorlanma gibi sağlık sorunlarını giderme amaçlı da uygulanmaktadır. Erkek ve kadın burun yapıları, estetik ve anatomik açıdan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkekler burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek hekimi seçerken, sonucun hekimin bilgi ve deneyimiyle doğru orantılı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalılar.”

Güzel Ama Fonksiyonsuz Burunlar Yerine Nefes Alan Estetik Burunlar

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastaların muhakkak detaylı bir burun içi muayenesinden geçmesi gerektiğinin altını önemle çizen Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Burun içi kıkırdak ve kemiklerdeki eğrilikler, nefes almakta zorlanmanın en önemli nedenlerinin başında geliyor. Ancak sorun sadece basit bir eğrilikten kaynaklanmayabilir. Bu noktada detaylı şekilde burun içi endoskopik muayenesinin yapılması, hatta gerektiği durumlarda tomografi çekilmesi çok önemli bilgiler verecektir.

7 Milyar İnsan Varsa, 7 Milyar Farklı Burun Olmalı; Ayrıca burun etlerinin durumu, alerjik hastalık varlığı sinüzit ya da polip gibi başka sağlık sorunlarının varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Dolayısıyla hastaların burun ameliyatı öncesinde mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olması gerekir.  Aksi durumda burundan ameliyat sonrasında daha iyi hava almayı sağlamak mümkün olmayabilir. Çok sık rastladığımız dışarıdan güzel görünen ancak fonksiyon görmeyen burunların nedeni de budur. Sadece burun içi kıkırdak ya da kemiklerin düzeltilmesi ile nefes alma zorluğu giderilemeyebilir.” dedi.

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu Kimdir?                

1979 Sakarya doğumlu olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Hacettepe Tıp Fakültesi’nde eğitim alarak, uzmanlığını KBB üzerine yaptı. 2012 yılı Ekim ayında Sakarya Üniversitesi Kulak Burun Boğaz hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olan Kayabaşoğlu, Ekim 2015‘de ise Doçent unvanını aldı. Aralık 2015’de akademik görevinden ayrılarak özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmeye başlayan Kayabaşoğlu, inandığı Hekimlik Sanatı’nı uygulamak üzere çalışmaya başladı.

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, başarılı bir akademik kariyerin yanı sıra, Avrupa’da da önemli başarılar elde ederek adını ilklerin arasına yazdırdı. 2009 yılında Avrupa’da düzenlenen Avrupa KBB Board sınavında en yüksek puanı alan 3. Avrupalı KBB uzmanı olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 2009-2010 yılları arasında ise Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi’nin düzenlediği Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’ni (Official Fellowship) almak üzere, onur bursu alarak Avrupa’ya davet edildi.

Yüz Plastik Cerrahisi Üst İhtisas Eğitimi’nialan İlk Türk hekimi olan Kayabaşoğlu, 2010 yılının Haziran ayında Amerika’nın Washington D.C. kentinde düzenlenen Board sınavında başarılı olarak “Uluslararası Yüz Plastik Cerrahisi Akademisi” tarafından kendisine Uluslararası Yüz Plastik Cerrahi Uzmanı diploması verildi.

Bu diplomayı alan üçüncü Türk hekimi olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, Türkiye’de düzenlenen ulusal kongrelerde elde ettiği bir ikincilik, iki üçüncülük ödülü ile birlikte son dört yıldır Sapanca’da düzenlenen Burnun Estetik Buluşmaları kongrelerinin de düzenleyicisidir. Aynı zamanda 30’dan fazla Uluslararası, 20’den fazla ulusal bilimsel yayını olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, 6 farklı cerrahi tekniğinide dünya tıp literatürüne kazandırmıştır.

Recommended Posts
Fotoğraf Analizi

×
Randevu Al

×
Doktorumuza Sorun

×